Dureri de cap- tratament oxybral

Migrena Durere
Intrebare postata de negresa cu 14 ani in urma

Am 34 de ani si de aprox un an si ceva ma confrunt cu aceste dureri de cap. Am fost la mai multi medici si toti mi-au dat cate un diagnostic : stare migrenoasa , spondiloza cervicala , altul imi spunea ca sangele nu circula corect. Ca tratamente : tomapyrin, mydocalm, movalis, codamin , ketorol. Ultimul tratament pe care l-am primit azi , a fost oxybral. Medicul de familie imi spune sa nu iau acest medicament ci sa iau numai ketorol. A luat cineva acest medicament ?- oxybral. Si daca da, daca a avut ceva rezultate
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

andreea (acum 14 ani)

Buna. Si eu am dureri de cap tot timpul. Am luat si eu Oxybral, acum vre o 2 ani. Stiu ca e un medicament care ajuta la oxigenarea creierului. Doctora la care am fost la control mi a zis sa l iau o luna de zile. Nu stiu daca a fost de la Oxybral sau daca era o durere obisnuita dar mi a fost rau cand am luat prima pastila (in sensul ca aveam dureri de cap si imi era greata, dar asa ma simt cand am de obicei migrene). Am continuat sa l iau si cred ca mi a fost bun pt ca dupa ce l am terminat de luat cateva luni n am mai avut dureri asa intense si dese de cap. Dar de ce nu crede doctora ta ca e bine sa l iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 14 ani)

daca vrei sa folosesti un tratament natural, fara efecte secundare, pe termen lung, imi poti lasa o adresa de mail ca sa discutam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

te rog sa imi trimiti un tratament natural pentru dureri de cap

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 13 ani)

salut diana! cum putem intra in legatura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIO CLUJ (acum 13 ani)

1TB MAGNEZIUM 0,5 TB DISTODOCALNM 1TBCEREBLEX DIMINEATA 1TBCEREBLEX 0,5 DISTODOCALM AMIAZA 1 TBCEREBLEX 0,5 DISTODOCALM SEARA TIMP DE 10 ZECE ZILE IN CAZUL IN CARE NU VA TRECE CONSULTATI UN MEDIC NEIROLOG EU AM FACUT TRATAMENTUL SI 9LUNI NAM AVUT TREABA CU CAPUL SI IAR VREAU SAL REPET SA SCAP DE DURERE SG TRATAMENT CARE MA AJUTAT SA SCAP DE DUREREA DE CAP INGROZITOARE/// 25 04 2010

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PISU (acum 13 ani)

GRAZZIE MILE DOTORE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

si eu am aceiasi situatie am de mai multi anii dureri mari de cap si cind dorm ma doare capu si numi trece cu nici un medicament nu stiu ce sa fac ajutatima va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADAM CLAUDIA (acum 8 ani)

Buna si eu ma confruntat cu durerimari de cap care ma tineau zi si noapte ,nu dormram am intrat intro depresie ,am fost la mai multi doctori si mi sa spus ca creierul nu imi oxigeneaza destul sange ,cum ca venele mi sar ingusta mia pus diagnostic ,,boala lui arnold mi sa dat tot felu de medicamente care nu o dat nici un rezultt intrun final am ajuns la o doamna doct neurolog care mia dat amitrilina de 25 mg si il iau de aproape 5 ani si mia folosit ,la nevoie daca ma doare capul iau nurofen de 400mg ,invercati poate vi de folos..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrescu claudiu (acum 10 ani)

buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorin (acum 9 ani)

Buna seara! Si eu am suferit de migrene aproape 10 ani. Se instalau cu o stare de oboseala, apoi aparea o durere in ceafa in spatele urechii drepte cu iradiere in ochiul drept. Un cosmar incredibil ...iar daca nu luam nimic pentru durere ajungeam la starea de voma, zaceam in pat si ma incapacita total. Mi s-au pus toate diagnosticele: nevralgie de trigemen, de arnold, migrena.
Am scapat dupa ce am renuntat aproape complet la mancarea cu sare (dar dupa luni de zile de astfel de regim) si la mancarurile grase si prajite. Am inceput sa iau regulat capsule de Lecitina de soia americana, una pe zi pe termen lung, luni de zile, dupa care mai fac pauza 1-2 saptamani. De asemenea, am renuntat la exercitiile fizice prea solicitante (eu faceam flotari deseori) alegand in schimb mersul pe jos 1-2 km pe zi. Ora mea de culcare este 10 jumate seara cel tarziu. Mentionez ca aveam 32 de ani cand am scapat de ele, durerile de cap aparand in perioada facultatii.
Sper sa va ajute ce v-am zis. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mery (acum 8 ani)

Sorine, mersi de sfat. Unde cumar licetina de soia americană?
Sănătate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clau (acum 8 ani)

Salut, lecitina cel mai ieftin cumperi de la iherb.com(din america), la prima comanda poti folosi un cod de reducere (WUR633) orice suplimente le poti comanda tot de aici, nu inteleg cum, multe sunt si la un sfert de pret decat la noi in tara. Alege sa vina prin posta normala sa nu platesti alte taxe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 8 ani)

Buna! Si eu am o problema asemanatoare! Nu m-i se oxigeneaza creierul din cauza sponzilozei! Am multe galme pe spate si chiar una la ceafa si e din cauza racelii! Momentan fac tratament cu acupunctura, infiltratie, kinetoterapie, fizioterapie si masaj... Si o sa incerc dupa, cateva sedinte cu ventuze pentru a-mi scoate gheagurile de sange care se formeaza sub piele din cauza racelii, care am inteles ca e foarte bine a le scoate afara ... Durerile sunt insuportabile! Ma dor ochii, capu, spatele...nu mai stiu in ce pozitie sa stau! Si totul e din cauza spondilozei si scoliozei pe care le am! Daca stiti un tratament mai bun, va rog sa imi scrieti . Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Krisstine (acum 7 ani)

Măi oameni buni nu mai dati indicatii altora ce să ia in ceea ce privește administrarea unor medicamente ,sunt cadru medical și niciodată nu dau sfaturi oamenilor să ia un tratament dacă mie un anumit medicament mi-a făcut bine ,fiecare om este unicat , nu suntem făcuti după același tipar ,medicamentele dau și reactii adverse, multe dintre ele dau alergi. Inainte de a lua un medicament cititi reacțiile, in afară de asta contează enorm dacă medicamentele intre ele sunt compatibile in cazul administrării mai multor medicamente luate concomitent, nu vă jucati cu tratamente luate după ureche sau la indicatiile altor persoane, faceți-vă analize ,stati de vorbă cu un medic specialist in cazul unor probleme de sănătate , dacă vi se pare că medicul nu vă mulțumește modul in care se ocupă de voi, consultati alt medic, este foarte important să consultați mai multi medici pentru a vă convinge dacă părerile sunt la fel, și nu luati medicamente de ex : dacă vecinul a luat un antiinflamator sau un antibiotic si lui ia făcut bine ,nu înseamnă că acel meficament vă merge și vouă,sunt multe medicamente care merg pentru migrene, oxigenarea creierului, important este să tineti și un regim alimentar adecvat, cu fructe de la tărani nu de pe piată care sunt foarte periculoase fiind injectate cu fel si fel de substante chimice, si multe legume, făcuti-vă sucuri acasă din fructe si legume, in primul rând fructele si legumele detoxifiaza organismul, reduceti grasimea , dulcurile, alcoolul acolo unde este cazul, faceți-vă ceaiuri din plante si medici vă pot recomanda medicamente multi-minerale și o să fiti mult mai bine, și mai ales credință in Dumnezeu, multă sănătate tuturor si luptati indiferent de diagnostic ,

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11612564217 (acum 3 ani)

EU PERSONAL AM LUAT A JUTA LA REGLAREA CIRCULATIEI SINGELUI ,DIN NEFERICIRE NU SE MAI GASESTE IN FARMACII

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: