Durere de cap

Migrena
Intrebare postata de qwerty86 cu 13 ani in urma

Am inceput un tratament cu oxybral,imigran,eglonyl,setaloft,carbamazepina...prescris de medicul psihiatru. Diagnosticul pus este depresie migrenoasa. Stie cineva in cat timp se observa o ameliorare a durerilor de cap?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

andreea (acum 13 ani)

Eu am luat oxybral timp de o luna. M am simtit bine la cateva zile dupa inceperea tratamentului. Iar dupa ce l am terminat vre o 5-6 luni migrenele au fost foarte rare si mult mai usoare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susan mariani (acum 13 ani)

iau de6 ani carmabazepina si am dureri mari tomograf am facut si nimic la scimbarea vremi mor nu mai stiu stiu ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Buna ,

ma confrunt si eu cu niste dureri de cap insuportabile .... nu mai pot.... am aceste dureri de prin clasa a 12... am facut radiografii la cap , am pus ochelari ( ca de la e durerea..chipurile ...) , m-am operat de apendicita ( ca de la ea era de fapt durerea ) , dar in final eu tot cu durerea de cap am ramas...

medicul mi-a zis ca sunt o femeie migrenoasa ... dar cu tratament specializat de migrene nu imi trece , tot cu fasconal e mai bine

insa acum de doua sapt ma doare capul in continuu..e adevarat ca am avut 7 examene , ca am invatat mult , ca la servici e stres, dar nu mai pot de cap

ma doare fruntea , simt si o menghina ( ca ma strange cineva de ambele parti stanga-dreapta ca o menghina ) , simt o greutate pe frunte..nu mai stiu ce sa ma fac

vreau sa raman insarcinata , si daca raman , ce fac cand ma doare capul ??? mor???

ultimul lucru care imi ramane sa fac e o tomografie ...nu ??? nu stiu cum sa o mai dau

acum nici nu stiu la ce medic sa merg..la ce specializare ..sa o iau de la ochi , sau sa ma duc la neurolog??

sanatate multa va doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elizaporcoi (acum 13 ani)

la fel simt si eu.ma gandeam sa raman insarcinata dar atunci cand ma doare capul ce ma fac?intr-o luna mi-a intarziat si am renuntat la pastile crezand ca sunt insarcinata si am suportat durerile vreo 3 zile. apoi au venit "musafirii" nepoftiti. am luat carmapozepina dar s-a invatat orgs cuy ea si apoi iar durere.am fost la un alt medic mi-a dat lirica lan fel. mi-am distrus stomacul am facut o endoscopie si doctorita de stomac mi-a spus sa nu mai iau nimic decat algocalmin fioleatunci cand durerea e incipienta, in prima faza nu dupa ce s-ainstalat durerea apoi iae degeaba. sanatate multa tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grig (acum 13 ani)

- mie imi trece la imigran cand ma doare prea tare si trebue sa plec undeva ,sa fac ceva.
-in faza acuta iau FASCONAL
-mai iau in fiecare zi 15 picaturi din: tinctura de sunatoare,valeriana,busuioc,talpa gastii,paducel
-mai iau la ora 05 dimineata pe stomacul gol o lingura de ul.masline,3pic.menta,sfert de lamaie
-sport usor,nu nervi,legatura cu prietenii
-migrena este boala ""emotiilor,monitorizeaza emotiile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ghinea Bogdan (acum 13 ani)

Buna la toata lumea in primul rand , eu unul am ajuns la concluzia ca la noi in tara nu sunt sanse sa gasesti un doctor suficient de inteligent sa iti dea un tratament adecvat .
Eu am cefalee migroida de aproximativ 6 ani , in ideea in care acum am 24 , la inceput nu am bagat in seama crizele de cap care totusi erau de o intensitate care te aducea in pragul sinuciderii , serios vorbind . La un moment dat in timpul unei crize am cazut jos la locul de munca si s-a nimerit sa vina in vizita niste prieteni la mine , m-au dus la spital iar pana am fost bagat in seama adica dupa vreo 2 ore si jumatate criza deja trecuse dupa ce am vorbit cu doctorul de garda mi-a zis sa o las mai moale cu pierdutul noptile si sa iau niste aspirina , am crezut ca asa o fii dar nici o sansa , durerile erau din ce in ce mai puternice si mai dese.
Am fost la un doctor de specialitate si dup[a ce am efectuat un computer tomograf , o electroencefalograma am primit un diagnostic extraordinar : sunt perfect sanatos , crizele de cap fiind un cadou de la doamne-doamne .
Am apelat la cunostintele vaste ale d-lui dr. Poalelungi neurolog sef la M.A.I. , acesta a fost singurul in stare sa imi spuna ca am aceasta BINECUVANTARE numita cefalee migroida dupa ce m-a gadilat in talpa , a pocnit din degete pe la urechile mele si m-a pus sa ma uit dupa degetul lui , deci omul asta a fost in stare sa dea un diagnostic pe care nu a fost in stare sa il dea aparate in valoare de sute de mii de euro . Singurul lucru care m-a deranjat la el a fost faptul ca mi-a spus ca nu exista tratament pentru asa ceva dar poate sa imi recomande niste pastile care o sa mai diminueze din intensitatea crizelor . Asa a si fost la inceput dupa care le luam ca pe bomboane , fara nici un efect .
Sfatul meu este simplu , daca aveti fonduri suficiente apelati la cunostintele unui medic specialist din afara tarii , veti fi tratat si sfatuit mult mai bine decat spagarii astia nenorociti de pe la noi , daca nu faceti tot posibilul si faceti rost pentru ca stiti destul de bine , ca si mine de altfel ca , cu astfel de dureri nu este de joaca .
Sanatate maxima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matusa Mihaela (acum 8 ani)

Buna ziua si eu am aceasi problema migrena singurul medicament care ma calmeaza este xibimerul doar la criza sa il loati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: