Durere de cap in zona cefei

Migrena
Intrebare postata de amariu5 cu 9 ani in urma

Buna ziua, am dureri continue de cap in zona cefei, ameteli si stari de greata. Ma simt ca un om beat (mahmur). Starea aceasta o am de 9 zile. Aceste simtome au inceput acum 6 luni timp in care am alternat saptamani bune si unele mai putin bune. Mentionez ca am 33 de ani, si lucrez la calculator zilnic. Am fost la neurologie, ORL, fizioterapie, psihiatrie. Am facut RMN, 2 CT-uri, teste vestibulare, radiografie la coloana cervicala, electroencefalograma, analize de sange generale, analize pentru toxocara, toxoplazmoza, vdrl, hiv etc. Toate mi-au iesit bine. Cand incep durerile ma tin si cate 2 saptamani. Va rog ajutati-ma cu un sfat. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 9 ani)

La un cardiolog ai fost?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amariu5 (acum 9 ani)

Am facut 2 EKG-uri si mi-au zis ca nu sunt probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinaf (acum 9 ani)

Buna! Si eu am 34 ani si am dureri continue de cap in zona cefei si o stare de ameteala in cap , pe langa astea am insa si simptome de anxietate , am fost la neurolog , am facut radiografie la coloana cervicala , analize de sange, analize pt tiroida si toate mi-au iesit bune. Neurologul mi-a pus diagnosticul de cefalee de tensiune si tulburare anxioasa...Am fost apoi la un alt medic care mi-a recomandat sa fac fizioterapie pentru coloana cervicala pt ca am si o contractura musculara si tot din cauza pozitiei (am lucrat 5 ani la calculator in contabilitate) dar inca nu am inceput fizioterapia(laser, curenti tens si inca unul, masaj cervical, magnetodiaflux). Vreau sa te intreb daca te-ai simtit mai bine dupa fizioterapie adica daca durerile s-au ameliorat sau nu pt ca nu stiu nici eu daca sa incep sau nu fizioterapia...
La mine toate sunt din cauza anxietatii insa nu vreau sa iau medicamente, am zile bune si zile foarte rele insa supravietuiesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amariu5 (acum 9 ani)

Buna! Eu se pare ca am descoperit. Dupa ce am facut tot felul de analize am ajuns la neuro-psihiatru. Norocul meu e ca acest doctor a avut in tinerete aceleasi probleme si a observat pe radiografia la coloana ce nu au vazut 4 doctori, desi el nu e de specialitate. Mi-a dat un tratament cu xanax, pentoxifilina, pramistar si lioresal, si apoi m-a trimis la fizioterapie, la doctorul care a tratat-o si pe ea.
Diagnosticul pus de doctorul fizioterapeut este sindrom Barre Lieou, spondiloza cervicala si scolioza. In paralel am inceput sa iau pastilele, care ma ajuta sa ma odihnesc si sa am o circulatie mai buna la creier, si sa fac masaj cervical, kinetoterapie si magnetodiaflux (ceva cu niste cercuri). Acum starea mea este mai buna, nu mai am ameteli si stari de voma, doar cateva dureri de cap, dar abia am 2 zile de tratament.
Deci, iti recomand sa mergi la fizioterapie nu are ce sa-ti faca rau. Important e sa gasesti un doctor bun si un kinetoterapeut bun. Cat despre pastile, doctorul stie mai bine de la caz la caz ce trebuie sa iei.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 9 ani)

si eu am avut dureri de cap in zona cefei. insotite de ameteala si stari de voma.vreo 4zile la rand.am stat asa si mi au trecut..dar am fost f uimita .nu m asteptam..a fost nasol.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1521380175 (acum 6 ani)

Cum va mai simtiti? Ati identificat cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: