Durere de cap, crize de nervozitate, stare grava.

Migrena Tulburare disociativa de identitate
Intrebare postata de T3ckTon1k cu 9 ani in urma

Am o MARE proglema! Prietena mea in varsta de 17 ani se confrunta de 2-3 luni cu dureri de inima, hipertensiune, palpitatii, a fost internata doar o noapte, a primit niste medicamente de inima (aspacardin si alte medicamente comune) si a fost lasata acasa punand tot pe seama stresului. Dupa 1 luna a aparut o cefalee intensa care nu raspundea la medicamente, a facut un RMN si doc. a spus ca se vede ceva pe film si a intrebat-o daca avea emotii si a pus din nou totul pe seama stresului. Dupa cateva zile a inceput sa aiba furnicaturi ale picioarelor si sa uite chestii banale (ceea ce patim cu totii, nimic deosebit) dar acum cateva zile a inceput sa aiba crize necontrolate de care nu isi aminteste decat ft. vag, mama ei a povestit ca a incercat sa o atace pt ca i-a luat telefonul si a facut spume si a dus-o la alta doctorita care a pus din nou totul pe seama stresului. Chiar astazi a avut o astfel de criza la care am asistat doar eu in care repeta intr-una: "Ma omor" si se inrosise foarte puternic la fata, avea ochii bulbucati, a inceput sa se tavaleasca pe jos si abea dupa 5-10min am reusit sa o linistesc. Ce este de facut? Ce sa mai cred? In ultima vreme a trecut prin emotii ft. puternice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

aldu (acum 9 ani)

Desi pare greu de acceptat pentru ca medicii prefera sa-i spuna ''''pe fond de stres'''' se numeste tulburare de conversie sau isterie,simptomele se dezvolta la personalitatile de tip histrionic si crizele apar in conditii stresante,greu de tolerat si persoanele acestea tolereaza greu frustrarea,membrii familiei in general sunt impresionati de comportamentul lor,crizele ac***a in general un aspect spectaculos. Pare greu sa intelegi ceea ce spun:
"În normalitate emotiile sunt traite de orice om din mai multe perspective: subiectiv e resimtita o stare deosebita în corelatie cu evenimentul declansator; în acelasi timp se petrece o modificare a câmpului de constiinta, care e hipervigil, în stare de alerta, pentru domeniul problematizat, dar si mult îngustat, astfel încât mare parte din realitatea prezenta nu mai e luata în considerare; corporalitatea reactioneaza si ea intens: musculatura striata se modifica pentru a face fata evenimentului, iar sistemul nervos vegetativ si organele interne sunt mobilizate pentru randament maxim. Ansamblul trairilor si manifestarilor este receptat de anturaj, care este impresionat. În unele stari psihopatologice se produce o disociere a acestei complexe stari. Unele trairi nefavorabile, preconstiente sau inconstiente, sunt convertite în manifestari corporale si expresiv comportamentale, fara a se mentine trairea subiectiva. Ele impresioneaza mult anturajul. Astfel de manifestari disociativ-conversive se dezvolta predominant la persoanele cu o imaginatie bogata, capabile de reprezentari pregnante, de reproduceri si relatari detaliate si colorate a evenimentelor. În general manifestarile conversiv-disociative au impact deosebit asupra celor din jur. Sindroamele conversiv-disociative pot fi împartite în mai multe clase:

Lesinul psihogen: în urma unor evenimente stresante minore, subiectul anunta ca se simte rau, ca-si va pierde cunostinta, ca va lesina; apoi el cade fara sa se loveasca, uneori are lacrimi în ochi, suspina, eventual fenomene motorii de tip convulsiv; lesinul se petrece în public, atragând atentia. Lipsesc fenomenele neurologice si corporale ca în criza epileptica majora: muscarea limbii, spume la gura, midriaza. Pot aparea: încordare cu opistotonus, Babinski pozitiv, clonus pasager; dupa mai multe minute sau ore, îsi revine cu suspin si plâns.

Stari de agitatie si comportament pseudoneurologic disociativ; dupa stresuri minore apare o stare de agitatie psihomotorie hiperexpresiva sau o stare însotita de miscari involuntare de tip coreic, atetozic sau alte miscari bizare; vigilitatea constienta e diminuata.

Conversia corporala cu paralizii: apar pareze sau paralizii ale membrelor superioare sau inferioare, uneori mimând o hemipareza sau astazo-abazie; mai poate aparea afazie, care sa dureze mai multe zile sau saptamâni."

Asta daca nu ai curiozitatea sa cauti sa citesti despre tulburarea de conversie ci doar sa intelegi putin mai bine ai aici un fragment pe care sa-l citesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

T3ckTon1k (acum 9 ani)

Crezi ca este doar atata? Nu am studii medicale dar am citit si am gasit ca singura formatiune posibila in interiorul craniului este tumora si ca aceasta poate crea acele furnicaturi, pierderi de memorie (amintirile noi, nu cele vechi sunt uitate) si acele stari. Si a avut spume la gura si nu isi aminteste sa fi fost dusa de urgenta pe brate la un medic etc. Sper sa ai tu dreptate dar inca am semne de intrebare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aldu (acum 9 ani)

Crizulitele astea sunt uitate tocmai amneziei disociative sau psihogene,au capacitatea de a se disocia de anumite evenimente, nu-ti imagina ca are un pitic pe creier pe care medicii nu l-au descoperit inca, oricat ne place sa credem ca sunt prostovani chiar singuri recunoastem uneori ca nu avem pregatire medicala,nu?Insisti cu spumele astea la gura , spume la gura le fac si istericii dupa ce au mai auzit sau asistat la crize epileptice pur si simplu imita cam tot din criza epileptica,dureaza extraordinar de mult criza, nu este inconstient in timpul crizei,are amintirea episodului (evident nu va recunoaste) si este provocata de cearta,stres situatii in care ceva nu-i convine individului,deci treaba cu spumele astea nu e neaparat ceva .. si-a muscat limba,a avut cianoza, a pierdut urina/fecale, caderea a fost brusca,dura sau amortizata ?si in epilepsie exista niste reactii urate,dar foarte rar exista asa cazuri si cred ca medicii ar fi fost atenti cu un caz de asa fel si cred ca i-au facut si un EEG,daca nu are modificari la EEg si se manifesta asa sa mearga la psihiatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

T3ckTon1k (acum 9 ani)

Nu cred ca este vorba de epilepsie, eu sunt speriat de posibilitatea unei tumori cerebrale dat fiind ca la RMN, medicul a observat ceva dar a pus totul pe seama emotiilor pacientei (aflate la prima experienta de acest gen). Am citit ca acestea provoaca dureri de cap puternice care nu raspund la medicamente, furnicaturi, pierderi de memorie si astfel de iesiri nervoase incontrolabile. As fi chiar foarte bucuros sa ai dreptate si sper din tot sufletul sa ai tu dreptate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aldu (acum 9 ani)

Haha ma amuza cum romanul singur recunoaste ca nu are pregatire medicala,insa tot el prefera sa isi formeze filme in cap cu drame si boli extraordinar de grave.Daca era vorba de un caz grav si serios medicii cu siguranta i-ar fi acordat atentia necesara,crizle dupa cum singur ai precizat insa refuzi sa accepti asa cum si medicii au remarcat sunt conditionate psihogen,o tumoare provoaca crize epileptice cum singur ai spus ca nu a fost vorba de criza epileptica cum si eu de altfel nu cred ca-i vorba nici de epilepsie,cancer ai alte boli grave ci doar situatia stresanta pe care nu o tolereaza si structura de personalitate in cadrul careia s-au dezvoltat aceste manifestari de conversie..in timp o sa te convingi singur ca e vorba de un alint nevrotic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

T3ckTon1k (acum 9 ani)

Care credeti ca ar putea fi cauza acestor dureri de cap ac***a in vedere ca nu raspund la nici un fel de calmant? Acele crize de nervozitate au disparut dar ea prezinta un simptom care am uitat sa il precizez, o diaree destul de urata imediat dupa ce mananca ceva (inclin sa cred ca nu are legatura cu durerea de cap, fiind probabil un efect advers al medicamentelor pt inima)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tina (acum 9 ani)

Am avut si eu o clega asa si totul a inceput inainte de BAc soldandu-se cu astfel de crize dupa sfarsitul BAcu-ului. A urmat tratament si e foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: