Ameteala, stari de greata, presiune in cap

Migrena
Intrebare postata de membru269530 cu 9 ani in urma

In urma cu o saptamana am varuit tavanul camerei mele si am stat cu usa la balcon deschisa si gatul indoit, pentru a vedea mai bine. Dupa 2 ore, mi-a amortit instant capul, in special in zona cervicala, am simtit o presiune foarte mare in cap, stare de greata, caldura mare. Ulterior, crizele s-au repetat cu exact aceleasi simptome, dar si cu o usoara senzatie de stricare la stomac. Tin sa mntionez ca atat starea de greata, cat si ultima de care ziceam, au fost doar senzatii, si nu s-au materializat. Mi s-a facut o perfuzie cu vitamina B si Calciu, o injectie intravenos cu antiinflamatorii, si iau tratament cu Milgama, Cetebece si Aflamil. Pentru doua zile aceste stari au incetat. Ieri am facut putin sport si au inceput iar crizele.: ameteala, presiune in cap, stari de greata, caldura, si o senzatie pe care imi e greu sa o descriu dar este ca si cum ceva mi-ar cobori din crestetul capului pana in piciorul stang in cateva fractiuni de secunda la fiecare criza. Tensiunea mea este 13 cu 8, ekg a iesit bun, insa cand aceste crize se intampla, imi bate inima foarte tare. Domnii doctori care m-au consultat mi-au spus ca sunt racita in zona cervicala, spondiloza. Dar ma intereseaza si o alta parere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Cotovan Rita (acum 8 ani)

Am aceeasi problema ca tine.Mergi la un pshiatru

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Margan (acum 8 ani)

Buna . Si eu simt la fel. Simt o presiune puternica in cap de obicei la tample ca si cum ma'r strânge ceva ,si tot odata cu presiunile pe care le simt in cap,ametesc imi bate inima tare si si stări de vomă . Nu stiu ce sa mai fac . Analizele sunt bune . Am mers la neurologice si ma trimis la psihiatrie. Neurologul a spus ca e atac de panica . Stările astea de regula apar seara.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Margan (acum 8 ani)

Buna . Si eu simt la fel. Simt o presiune puternica in cap de obicei la tample ca si cum ma'r strânge ceva ,si tot odata cu presiunile pe care le simt in cap,ametesc imi bate inima tare si si stări de vomă . Nu stiu ce sa mai fac . Analizele sunt bune . Am mers la neurologice si ma trimis la psihiatrie. Neurologul a spus ca e atac de panica . Stările astea de regula apar seara.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eu (acum 11 luni)

Multă sănătate! E posibil sa fie vorba de o contractie excesiva a muschilor in zona cervicala, care sa preseze pe coloana vertebrala. Consultati un fizioterapeut si nu faceți sport sau mișcări bruste pana nu rezolvati problema. Aplicati compresii cu gheta de 15-20 de minute la fiecare ora, pe zona cefei. Faceti intinderi usoare pentru gat si umeri si incercati sa va relaxati, stand intinsa, cu spatele si capul drepte si picioarele ridicate pe o perna mai înaltă, cu genunchii indoiti la 90 de grade. Respirati controlat și relaxați tot corpul :) succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: