Va rog sa ma ajutati

Contraceptie
Intrebare postata de Adi10154047 cu 14 ani in urma

Buna S1lvia,
Faptul ca faci dus imediat dupa contactul sexual nu reprezinta o metoda contraceptiva, si nici faptul ca partenerul n-a ejaculat inauntru.
Inainte de ejaculare cativa spermatozoizi se pot desprinde si patrunde in vagin. Asa ca , pe viitor cand mai faci pauza de anticonceptionale puteti folosi alte metode contraceprive, daca nu vrei sa ramai insarcinata.
Ar putea fi vorba si de o dereglare hormonala; daca inainte de a lua anticonceprionalele aveai un ciclu nu tocmai regulat, cand intrerupi anticonceptionalele este iar neregulat.
Cel mai bine este sa-ti faci un test de sarcina tip "barza" care da rezultate la 10 zile dupa contactul sexual.
Sau poti face si un test de sarcina pe baza de sange, testul Beta-HCG care da rezultate in 8 - 11 zile de la fecundarea ovulului.
Numai bine si asteptam vesti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

mirela - elena (acum 14 ani)

am si eu o problema mai delicata si totodata consider ciudata eu sunt casatorit si am 2 copii din motivul care circa 1 luna nu am intretinut relatii sexuale cu sotia timp in care din motive neexplicabile mi-a aparut un gen de rana sau ciuperca pe pielea penisului dupa care la 2 zile pe capul penisului si declanseaza usturime problema este ca de unde am asa ceva ca eu nici macar nu am mai intretinut relatii sexuale cu alte persoane dar pot spune ca tin minte si asta mi se intampla foarte des cand ma duc la toaleta eu ma mai ating cu penisul de capacul wc-ului de la care eu consider ca as fi patit acest lucru!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi10154047 (acum 14 ani)

Salut, tata a avut doua chisturi hidatice foarte mari a fost operat de doua ori dar inca nu sa vindecat pt k ficatul nu sa regenerat de cand sa operat vreau sa stiu cum se poate regenera ficatul mai repede k ceaiuri sau regimuri alimentare sai combinatii de legume si fructe. . .va multumesc pt intelegere si astept raspunsul vostru;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Armurariu, este f. bun pt. ficat. La Hofigal sunt capsule,se iau cate 6/zi, [cate doua de trei ori],cateva luni bune. In ceea ce priveste alimentatia cred ca vi s-a spus ce este si ce nu este recomandat. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,

Din cate stiu sfecla rosie stimuleaza regenerarea ficatului, asa ca eu iti recomand o reteta din 500 g sfecla rosie, 100 g orez, 2 mere, o lingurita de miere, suc de lamaie, 4 linguri ulei de masline, busuioc si scortisoara, dupa gust. Sper sa-ti placa si sa auzim de sanatate. Pe curand si sa ma tii la curent.

Citat:
Salut, tata a avut doua chisturi hidatice foarte mari a fost operat de doua ori dar inca nu sa vindecat pt k ficatul nu sa regenerat de cand sa operat vreau sa stiu cum se poate regenera ficatul mai repede k ceaiuri sau regimuri alimentare sai combinatii de legume si fructe. . .va multumesc pt intelegere si astept raspunsul vostru;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Buna,
Tot ceea ce trebuie sa faca este sa evite bauturile alcoolice, carnurile grase si afumate, prajelile de orice tip, branzeturile grase si fermentate, excesul de oua (maximum trei oua pe saptamana), legumele uscate (mazare, fasole, linte), bauturile acidulate sintetice, produsele alimentare cu aditivi.
Se recomanda carnea sp***a de pui, curcan, vita, peste slab, branza sp***a de vaca, iaurturi, lapte batut, urda, cas, paine integrala, legume (fierte sau crude, sub forma de salate), prajituri de casa. Pentru revigorarea ficatului se recomanda un complex de vitamine. Mergi la farmacie si intreaba cu siguranta va stii ce sa-ti dea. Sanatate si pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Citat:
Salut, tata a avut doua chisturi hidatice foarte mari a fost operat de doua ori dar inca nu sa vindecat pt k ficatul nu sa regenerat de cand sa operat vreau sa stiu cum se poate regenera ficatul mai repede k ceaiuri sau regimuri alimentare sai combinatii de legume si fructe. . .va multumesc pt intelegere si astept raspunsul vostru;)

Buna,
Gaseste un borcan de 3 l pe care il umpli pe jumatate cu sfecla rosie taiata, 1 legatura marar, 1 legatura leustean, 1 mina faina porumb. Il acoperi cu apa si il lasi la temperatura camerei pina se acreste. Din acest bors poti sa-i dai sa bea zilnic cit de mult poate. Cura se face mai multe luni la rind, in functie de fiecare persoana si in functie de nivelul ficatului. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: