Urgent

Contraceptie
Intrebare postata de adelinutsa90 cu 13 ani in urma

Am avut aseara contact sexual neprotejat,el a ejaculat in mine si n-am apucat sa iau pastila de-a doua zi...azi dimineata mi-a venit ciclul.as vrea sa stiu daca o mai pot lua daca mai are efect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Iuli (acum 13 ani)

Da o mai poti lua, da, are efect. Folositi prezervativul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

as vrea sa fiu sigura ca raspunsul e bun....sunt disperata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Escapelle se poate lua in termen de 72 de ore de la contact. Am luat si eu cand am banuit ca s-a fisurat prezervativul. Ia Escapelle (si nu Postinor) cu incredere. Imi pare rau ca nu ati folosit de la inceput prezervativ, acum ai fi fost linistita...Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

multumesc mult pentru raspuns!promit sa fim mai cuminti de-acum inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Daca deja ti-a venit menstruatia, nu are sens sa iei pastila de a doua zi. Oricum nu erai in perioada fertila. Pastila de-a doua zi este o ''''bomba'''' hormonala ale carei consecinte pot fi grave pt sanatate. Nu prea sunt recomandate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

si ce sa fac?mi-e frica...daca nu e menstruatie?daca e doar vreun semnal fals?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Nu stii cand e ziua de menstratie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

luna trecuta mi-a venit pe 14...mai bine o iau,nu vreau sa risc sa ajung la avort,nici n-as putea concepe asa ceva....vreau sa stiu daca-si va face efectul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mionela (acum 13 ani)

Logica este urmatoarea: daca ti-a venit ciclul nu ai cum sa ramai gravida, tocmai elimini un ovul nefecundat, insa pentru linistea ta sufleteasca poti sa iei pilula de a doua zi, care se poate administra cu o siguranta de 100% in primele 48-72 de ore de la contactul neprotejat. Atentie pilula poate deregla menstruatia deja inceputa sau cea de luna viitoare, o stiu din experienta proprie, trebuie sa iti urmaresti ciclul menstrual.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

multumesc din suflet!m-am m-ai linistit putin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

iubita mea , sunt de acord sa nu iei pastila (oricum sunt impotriva lor!) gandeste-te doar putin si fa un calcul fata de and ai avut luna trecuta ciclul....fii atenta....
Calculatorul fertilitatii te ajuta sa estimezi momentul ovulatiei si perioada de maxima fertilitate.
Pentru a determina perioada fertila trebuie sa stii cu exactitate care este durata ciclului tau menstrual. Trebuie sa stii ca in cazul unui ciclu menstrual cu o durata de 28 de zile, ovulatia se va produce cu aproximatie in cea de-a 14-a zi a ciclului insa durata ciclului menstrual poate varia de la 15 la 45 de zile in functie de organismul fiecarei femei.
Ciclul menstrual incepe in prima zi de sangerare (Ziua 1) si se termina in 5-7 zile (asta depinde de organismul fiecarei femei)
de exemplu ...pe viitor.....daca vrei sa concepi un copil sau dimpotriva, daca vrei sa ai contacte sexuale neprotejate care sa nu duca la aparitia unei sarcini, foloseste calculatorul fertilitatii pentru a afla perioada de maxima fertilitate de care sa profiti sau pe care sa o eviti.
....sau....daca ....doar daca ciclul tau menstrual este neregulat....in cazul acesta, ar trebui sa verifici temperatura bazala si cea a mucusului cervical desi cere mai multa atentie ....
deci: de exemplu....daca luna trecuta ai fi avut ciclul in 3 martie si ciclul tau ar fi regulat la 28 zile , atunci
Urmatoarea ovulatie va avea loc pe 17 aprilie adica in ziua asta , cu siguranta ramai gravida
Perioada ta fertila este:
14 Aprilie - prima zi
17 Aprilie - ziua cea mai fertila
20 Aprilie - ultima zi
nu uita de acum incolo sa-ti faci un carnetel unde sa-ti scrii aceste lucruri intime dat fiind ca ti-ai inceput viata sexuala
da-mi de stire ....mi-ar place sa te ajut ciao, sa auzim de bine! gabitza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

scuze....fiindca abia acum am vazut cand ai avut ciclul luna trecuta , adica in 14 martie, fi atenta pe babeste se face asa , imparti perioada de ciclu sa zicem de 27 de zile in 3 si calculezi asa:
la un ciclu de 27 zile
- din 14 pana in 22 inclusiv, nu ramai gravida , sa zicem 5(sau7) zile ai ciclu si 4(sau 2) le poti folosi ....sa faci sex neprotejat
-din 23 pana pe 1 aprilie .....faci pauza totalaaaaaaaaaa
-din 2 aprilie pana pe 10 aprilie....sau in cazul tau 7 aprilie .....poti face sex !
deci nu ai cum sa ramai gravida....!
e posibil ca perioada ta de ciclu sa fie la 24 de zile ....trebuie sa te monitorizezi ...ti-am zis cu un carnetel pe care ti-l pastrezi in posetuta ta !
pupici si sa auzim de bine! gabitza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

multumesc din suflet.....voi scrie si voi anunta ce-am facut!sper sa fie bn!multa sanatate!app,voi cei care raspundeti sunteti medici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Nu suntem medici, suntem FEMEI. Mai raspund uneori si medici, ei au numele scris cu rosu, daca-s inregistrati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelinutsa90 (acum 13 ani)

oricum va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Gabitza: poti face sex absolut oricand daca folosesti prezervativ!! In legatura cu ovulatia, ce descrii tu e asa in teorie dar ce ne facem cu femeile care au ramas gravide chiar si in timpul menstruatiei, ca sa nu mai vorbim de inainte sau dupa? In timpul lui Ceausescu se foloseau metode din acestea si asa ramaneau multe femei gravide. Suntem in 2011 totusi... Corpul omenesc e imprevizibil, nu ai de unde sa stii cand si cum se intampla ceva. Sansele sunt mai mari sau mai mici sau foarte mici, dar niciodata inexistente. Nu mai bine stam linistite protejandu-ne si daca se intampla un accident, luam pastila de a doua zi pt orice eventualitate, ca sa nu ne trezim cu un copil nedorit sau un avort? Eu asa zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

didy_systyle (acum 13 ani)

si eu te sustin!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: