RISC DE SARCINA PESTE MENSTRUATIE? raspuns medic

Contraceptie
Intrebare postata de avi78 cu 12 ani in urma

Buna seara. am si eu o intrebare la care as ruga sfatul unui medic.Exista riscul sa ramai insarcinata peste anticonceptionale daca le iei corect doar cu intarzieri de 2-3 ore si apoi ti se introduce degetul in vagin cu sperma? Mentionez ca menstruatia a venit dar maronie si mai scurta. La 5 saptamani am facut un test de sarcina shure check care a iesit negativ. In caz de sarcina peste menstruatie iese la test?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 12 ani)

In primul rand e menstruatie peste sarcina, nu invers. Apoi, nu e risc la ejaculare dar e risc la deget cu sperma? Intr-al treilea rand, logic acum, de ce nu ar iesi o sarcina pe test daca ar veni menstruatia peste? Ce treaba are? Daca e sarcina, iese pe test. Intr-al patrulea rand, dupa 30 si ceva de ani, contraceptivele incep sa devina foarte periculoase pentru sanatate. In ultimul rand: aceste intrebari sunt puse de o femeie in toata firea, de 33 de ani, cum vad eu, sau de o pustoaica de 15 asa cum banuiesc? Nu pot crede ca o femeie in toata firea poate pune asemenea intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Contraceptivele orale au rolul de a induce anovulatia (lipsa ovulatiei), o serie de modificari a mucusului cervical si a endometrului pentru a nu permite patrunderea spermatozoizilor si implantarea ovulului fecundat. Folosite corect, nu ar trebui sa existe riscul unei sarcini (este permisa o intarziere de pana la 12 ore). La inceputul unei sarcini pot exista mici sangerari, dar nu o menstruatie adevarata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

ioana (acum 10 ani)

Buna seara am si eu o problema. Pe 18 martie am facut''''o cu iubitul meu neprotejat.. Pe 20,21 trebuia sa imi vina menstruatia dar nici acum nu am simptome ca mi''''ar venii. Precizez ca nu a terminat in mine. In momentul de fata sunt putin racita dar nu jos. De ce mi''''a intarziat menstruatia atat de mult? Va rog sa ma ajutati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: