Problema

Contraceptie
Intrebare postata de plamadeala133595 cu 14 ani in urma

Buna seara.ma confrunt cu o problema si am apelat la dvs pentru a ma ajuta.luna aceasta vreau sa merg la mare si am decis sa merg pe 25.numai ca in jurul acelei dati imi vine menstruatia...am auzit ca pot sa o aman sau sa o grabesc..dar nu stiu daca e indicat si nu prezinta riscuri variantele de mai sus.mentionez ca nu am luat niciodata anticonceptionale.imi puteti oferi o solutie?va multumesc tare mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

michaela148162 (acum 14 ani)

ceea ce vrei sa faci e o mare p***ae pe care o vei regreta!intr-adevar exista niste solutii, dar nu sunt sanatoase si vei avea de suferit. sangele pierdut prin mentruatie isi are rostul lui, astfel acest fenomen nu s-ar mai produce, caci crede-ma cunosc persoane pt. care menstuatia a fost un cosmar toata viata si ar apela la aceste metode ,,neortodoxe", dar nu o fac. cu ce te incurca?foloseste o.b. -uri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Din cate stiu se pare ca nu face nimic rau aceasta pilula Lybrel, doar s-ar putea ca luna viitoare sa-ti intarzie sau sa-ti vina mai repede menstruatia. S-ar putea sa ai o dereglare hormonala. Cel mai bine ar fi sa mergi la farmacie si sa intrebi farmacista. Sa ai parte de soare si multa sanatate. Pe curand

Citat:
buna seara.ma confrunt cu o problema si am apelat la dvs pentru a ma ajuta.luna aceasta vreau sa merg la mare si am decis sa merg pe 25.numai ca in jurul acelei dati imi vine menstruatia...am auzit ca pot sa o aman sau sa o grabesc..dar nu stiu daca e indicat si nu prezinta riscuri variantele de mai sus.mentionez ca nu am luat niciodata anticonceptionale.imi puteti oferi o solutie?va multumesc tare mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca-Delia (acum 14 ani)

Draga mea acum am 51 de ani, dar cand eram tanara, eleva si apoi studenta, apelam si eu la diferite trucuri sa pot merge la strand sau la mare. Nu este indicat sa faci asta chiar in prima zi a doua zi (depinde si cum ai ciclul, mai lung cu pierderi mai mari de sange sau din contra mai scurt si cu putina sangerare). Din ziua a treia poti manca o lamaie intreaga cu coaja cu tot (fireste inainte o speli). Ti se poate parea mai acra la inceput, dar dupa primele inghitituri te obisnuiesti. Chiar daca s-ar putea sa mai ai oarece scurgeri de culoare maro, in cantitati f mici, poti sa folosesti fara nici o problema OB-uri. Garantat , cel putin la mine a dat roade. Dar NU MAI MULT DE O LAMAIE!!!!!! Succes si concediu placut! Am uitat sa-ti spun, s-ar putea ca luna urmatoare sa ai un ciclu ceva mai abundent, dar merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crisu38206 (acum 14 ani)

Buna, eu am apelat la metoda hormonala.
Am profitat de faptul ca luam anticonceptionale si am prelungit putin luna "in curs".
Din pacate mi-au aparut unele dereglari hormonale care nu m-au bucurat. Cel mai rau a fost ca in timpul amanarii am avut stari de voma si ameteala si nu m-am prea bucurat de libertatea pe care mi-o asigurasem.
A fost nevoie sa schimb pastilele pe care luam, dupa inca doua luni, pentru ca nu imi mai reveneam.
Acum sunt bine, nu mai am nimic.
La ultimul concediu am avut parte de o sangerare extrem de scurta fara nici o explicatie logica, ceea ce iti doresc si tie daca nu alegi o alta metoda!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: