Polifibromatoza

Contraceptie
Intrebare postata de loredana194 cu 15 ani in urma

Buna! Am fost diagnosticata cu polifibromatoza uterina hemoragica cervicita (uter marit de volum = 172cc, cu ovarul drept marit 25/37mm) si mi s-a propus ca tratament steriletul Mrena. Pot sa scap de fibrom doar cu un sterilet? Exista si alta medicamentatie? Se poata fara operatie? Multumesc si astept mesaje.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Nu cred ca se poate vindeca o polifibromatoza uterina hemoragica fara un tratament medicamentos. Aceasta afectiune netratata corespunzator poate duce la displazie......mergi neaparat la alt medic. Trebuiesc continuate investigatiile ,inclusiv si o biopsie. Multa sanatate !! cunosc un caz asemanator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

c (acum 15 ani)

Polifibromatoza se poate vindeca prin echilibrarea neurohormonala a organismului - fara OPERATIE si bineinteles, fara medicamente, doar cu fitoterapie + terapie ortomoleculara etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prenume3129570 (acum 15 ani)

Valia, ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre fitoterapie in cazul polifibromatozei?Ma intereseaza f mult, dat fiind faptul ca am si eu asa ceva si nu vreau operatie, singurul lucru, care mi-a fost recomandat d catre medic.Vreau si un bb!Merci!Astept raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

c (acum 15 ani)

Polifibromatoza/fibromul uterin se trateaza plecand de la cauze: acumulare toxine (generatoare de fibroza + inflamatie) + factorii de "crestere" (estrogen, hGH, IGF etc). Tratamentul este specific fiecarei persoane (deci nu exista o reteta universala, el se stabileste numai dupa diagnosticare), si include:
- fitoterapie (detox, reglare hormoni)
- terapie ortomolec (reglare hormoni)
- electroterapie (mioliza) - "topire" noduli fibromatosi/fibrom etc
- dietoterapie - excluderea alimentelor la care exista intolerante
- terapie comportamentala etc
Tratamentul natural dureaza intre 4-12 luni (depinde de dezechilibrele proprii, de gradul de intoxicare si de varsta). Poate vei fi deceptionata de ceea ce-ti spun, dar NU exista tratamente minune in 7 zile, un tratament naturist adevarat dureaza pana la eliminarea/reducerea cauzelor si pana organismul se regleaza.
Iti voi trimite mesaj privat pentru detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ancuța (acum un an)

Bună.Nu cred că e o variantă bună Mirena pentru că eu am avut 2și jumătate și într-un final l-am expulzat dar degeaba nu a avut nici un efect pentru că avem sângerări mai mereu și pe deasupra mi-a crescut uterul de la 107 MM la 127mm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: