O pilula uitata & contact sexual

Contraceptie
Intrebare postata de trimi cu 14 ani in urma

Buna,

Am nevoie de un sfat...
Ma aflu in situatia urmatoare: Am uitat sa iau ieri (vineri) la 22:30 pilula contraceptiva Microgynon - a 5-a din folie - iar azi (sambata) dupa-masa (spre seara) am avut contact sexual cu ejaculare in mine... Am luat o pilula la ora 21 (pe cea pe care trebuia s-o iau ieri), apoi pe cea de azi, la ora 22:30, ca in general.

Intrebarea mea este: trebuie sa iau pilula contraceptiva de urgenta ca nu cumva sa raman insarcinata?

Mentionez ca folosesc Microgynon de cel putin 2 ani in continuu.

Multumesc mult pt. raspuns anticipat! Va rog sa-mi raspundeti...

Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

marialeea (acum 14 ani)

Am inteles eu oare bine? DOUA PILULE IN ACEEASI SEARA?? Pai ai cam exagerat cu hormonii, dupa parerea mea! Stii, pilulele contraceptive asta contin: hormoni. Iar tu practic, daca am inteles eu bine, ai luat doza dubla in aceeasi seara. Cam nasol, dupa parerea mea.
Sunt diverse pareri, acum depinde si de organism: in general, pilulele protejeaza numai pentru ziua respectiva, dar la unele persoane protectia a "tinut" si a doua zi si nu au ramas insarcinate. Depinde, cum am spus, de cum reactioneaza si organismul tau.
Iar pilula de a doua zi este f.periculoasa si in acelasi timp contine o foarte mare doza de hormoni. Se ia numai de doua ori pe an. Eu una ma gandesc ca, daca tu nu ai avut contact sexual vineri (adica in ziua in care nu ai luat pastila), poti sa scapi "basma curata". Dar sa stii ca nu e o regula, cumnata mea a ramas insarcinata tot pentru a a uitat sa ia Microgynonul intr-o zi, dar ea a avut contact sexual chiar in ziua cand a uitat de pastila.
Cred ca, pentru mai multa siguranta, poti incerca sa "dai o fuga" pana la un spital unde are sectie de obstetrica-ginecologie si sa intrebi ce poti face (daca locuiesti in Bucuresti, incearca la Giulesti). Cel mai bine e asa, un medic specialist e cel mai in masura sa-ti spuna ce poti face si, decat sa treci printr-un avort, mai bine inghiti o mie de pilule daca e nevoie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Si inca ceva: DRAGELE MELE, PUNETI-VA ALARMA LA TELEFOANE (CELE MAI PUTERNICE SUNETE PE CARE LE ARE TELEFONUL VOSTRU), NUMAI NU UITATI SA VA LUATI PASTILELE SI SA FACETI AVORT!!!!!!
Este o experienta extrem de traumatizanta si nu e deloc OK sa va omorati beblusii!!! Puteti atat de usor sa preveniti asta... Eu am 36 de ani si NICIODATA nu am uitat de pastila, cand nu am luat am folosit prezervativ, cand s-a rupt am alergat "intr-un suflet" si am luat pastila de a doua zi, chiar daca dupa aceea m-am dereglat hormonal de "mi-au sarit fulgii" timp de jumatate de an! Am facut o fixatie cu protectia asta pentru ca nu am vrut sub nici o forma sa-mi omor copilul sau sa sufar trauma unui avort!!! Si asta pentru ca sufar de o boala in urma careia, daca raman insarcinata, copilul va fi malformat! Asa ca ma protejez din toate puterile si nu am dat gres NICIODATA pana acum (si sunt sigura ca va fi asa in continuare). Eu am putut si pot in continuare, credeti-ma, puteti si voi!
NU VA CRITIC DELOC, DEPARTE DE MINE GANDUL ASTA, DOAR FAC UN APEL LA VOI SA AVETI MARE-MARE GRIJA! ATATA TOT!
Sa fiti sanatoase, linistite si iubite!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Buna dimineata marialeea!

Intai vreau sa-ti multumesc pt. raspunsul/sfatul tau! (vad ca te-ai trezit devreme azi :) )

Da, ai inteles bine, am luat 2 pastile aseara. Am facut asta pt. ca asa prescrie prospectul. Stiu ca contine hormoni si stiu ca nu e de joaca cu astea, de aia m-am uitat in prospect sa vad ce trebuie sa fac.
Uite ce scrie in prospect:

"Un drajeu omis in saptamana 1:

Administrati drajeul omis imediat ce v-ati amintit (chiar daca aceasta inseamna sa administrati doua drajeuri odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. In urmatoarele 7 zile utilizati metode contraceptive suplimentare (metode de bariera).

Daca ati avut contact sexual in saptamana dinaintea omiterii administrarii drajeului exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata. In acest caz anuntati-l imediat pe medicul dumneavoastra."

Un lucru insa nu mi clar - al doilea paragraf: eu am avut contact sexual DUPA omiterea administrarii drajeului, deci riscul ar fi mai mic in cazul meu? Tu cum intelegi asta marialeea?

In plus, am mai citit in forumuri despre pilule uitate, am mai gasit cazuri in care fetele au luat 2 pastile... si cineva zicea ca nu e problema - acuma fiecare isi da cu parerea, depinde de persoana/contraceptiv...

Ms,
Trimi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Ah, si am alarma in telefon, dar am tot amanat sa ma scol din pat si pana la urma se pare ca am adormit.... :(
Sigur nu voi mai face asa......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calota Laura (acum 14 ani)

Da, Trimi, asa stiu si eu: pilula uitata se poate administra in maxim 12 ore, oricand iti amintesti. Iar pe cealalta o iei in mod normal. Daca ai uitat sa o iei in mai mult de 12 ore, nu o mai iei pe cea uitata, continui folia in mod normal. In ambele situatii recomandabil ar fi sa utilizezi metode contraceptive locale. Riscul unei sarcini, este destul de mic, daca ai avut contact sexual in mai putin de 12 ore de cand ai uitat sa-ti iei pilula, dar totusi exista. Riscul este mic, pentru ca ovulatia are loc, de obicei in saptamana 2 sau 3. Pe de alta parte, intr-adevar, continutul hormonal al celor doua pilule s-ar putea sa-ti deregleze menstruatia (cantitativ sau ca durata). Nu cred ca mai are sens sa mai iei si pilula de a doua zi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Merci Laura de reply!

Deci clar, nu trebuia sa iau si pilula uitata, pentru ca a trecut mai mult de 12 ore... :(
In ceea ce priveste ovulatia, m-am uitat pe net care ii ziua cea mai fertila, si mi-a dat 14 ianuarie, iar perioada fertila e - 3 / 4 zile inainte si + 1 / 2 zile dupa 14 ian., deci din cate se pare ieri 9 ian. e putin destul de aproape de perioada fertila, hmmmm... inca nu m-am linistit :-S Poate ar fi mai bine sa ma duc maine la Family Planning sau in ginecolog...

Trimi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Trimi draga, cel mai bine, pentru linistea ta, este intr-adevar sa mergi cat mai repede la ginecolog sau la planningul familial! Asa va fi cel mai bine! Si, te rog mult de tot, incearca pe viitor sa nu mai uiti pastila!!! De fapt, ai sa vezi ca tu singura nu vei mai dori sa treci prin stresul asta cu "sunt/nu sunt insarcinata"!
Iti doresc din toata inima sa fie totul bine si sa ai bebei atunci cand vei dori!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Merci marialeea, asa sa fie. Maine am sa ma duc la un consult...

Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Servustoc!

Am fost azi la Family Planning... Trebuia sa iau pilule de urgenta...

A zis ca nu e de ajuns ca am luat 2 pilule in seara de sambata (care de altfel am facut bine ca am luat, doar ca nu a fost de ajuns)... O pilula isi face efectul cam 12 ore si in cazul meu au trecut mai mult de 12...

Mi-a dat 7 contraceptive de urgenta (nu stiu cum se numesc, nu pot sa citesc numele de pe folie ca e taiata - am intrebat cum se numesc, a zis ca nu au nume, hmmm ?! :-? ; m-au costat 35 RON), dintre care 4 trebuia sa le iau pe moment, cu putina apa, iar celelalte 3 deseara, la 12 ore de la administrarea primelor 4. Iar Microgyon-ul de azi de la 22:30 nu-l mai iau. Apoi de maine, le iau normal, continui folia pana la sfarsit. A zis ca astea pe care mi le-a dat ea, nu sunt asa de puternice ca cele pe care se pot procura din farmacii (cred ca unu dintre ei se num. "Postinol", daca nu ma insel).

A mai zis ca e posibil sa apara sangerari cand sunt pe sfarsitul foliei si nu trebuie sa ma speriu, sa continui cum administrarea pilulelor pana se termina folia.

A precizat ca am facut bine ca m-am dus, ca sunt inca "in timp" in sensul ca nu au trecut 72 de ore de la raport si... ar trebui sa fie OK... Sa dea Domnu'!

Sa fiti iubite... si sanatoase!
Trimi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Bravo, Trimi, ma bucur ca te-ai dus. E bine ca sunt forumurile astea unde putem vorbi, ca uite ca pana la urma iese bine!
Iti doresc multa sanatate si-mi doresc ca toate fetele (sau femeile) sa fie ca tine, responsabile! Vezi si tu, e mult mai usor sa iei niste pastile decat sa treci printr-un avort, crede-ma! Eu nu pot sa inteleg de ce le e unora asa de greu sa mearga la medic si sa-si rezolve problemele rapid si usor!
Felicitari inc-o data si sa ai parte de sanatate si bucurii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 14 ani)

Ciao marialeea!

Iti multumesc pt. urari si laude... nu stiu cat de mult le merit, dar mi-au picat bine :)
Recunosc ca inca nu m-am linistit 100%... totusi am incredere ca o sa fie bine.

Pana acum nu am scris pe forumuri pt. ca nu ma 'atragea' deloc si nu aveam incredere ca mi se va dea raspunsuri viabile, ca fiecare isi da cu parerea si de multe ori te indruma spre cai gresite (asta am auzit de la alte fete care citeau de pe forumuri). Dar cred ca mi-am schimbat parerea, mi-a fost de ajutor sa primesc sfaturi si sa aud parerea altora... oricum mergeam la un specialist ca nu stateam eu linistita... :) Am mai discutat cu o prietena, ea mi-a zis ca nu mai e nevoie sa iau pilulele contraceptive de urgenta daca am luat 2 pilule in acea seara... deci cel mai OK fetelor - care mai cititi acest forum - MERGETI LA UN SPECIALIST cand aveti probleme !!!, sa nu va fie rusine...

Si da marialeea, e mult mai usor sa iei pastilute decat sa ti se schimbe viata total din cauza unui copil neplanificat...

Merci si eu marialeea, pt. comment-uri, incurajari si urari! >:D<

Trimi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

straight (acum 14 ani)

BUNA,am si eu o problema...Am uitat sa iau a 2 a pastila de pe blister din prima sapt asta fiind sambata( folosesc LOGEST),si in prima zi (VINERI)am avut contact sexual neprotejat.Sambata cand trebuia sa iau pastila efectiv am uitat (probleme cu o masea),si mi-am adus aminte abia duminica la ora 2 noaptea cand am sarit ca arsa din pat.Am luat-o atunci si pe restul le-am luat normal.Au trecut deja 6 zile si pe mine ma dor sanii foarte rau,nu stiu ce sa fac.Urmeaza sa imi fac un test de sarcina sa imi ies din dubii.Va multumesc ca ma ascultati...poate ma ajuta cineva.O zi frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 13 ani)

si eu am uitat sa iau ieri pastila dar in seara asta am luat-o p urmatoarea...nu cred ca are cv...voi ce ziceti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 13 ani)

ieri insemnand joi si vineri am luat-o p urmatoarea...credeti ca isi mai face efectul daca nu am luat-o si pe cea de joi?:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Depinde ce fel de pastile folosesti. Unele te protejeaza, altele nu. Ar trebui sa scrie pe prospect. Dar mai bine, ca sa fii tu sigura, foloseste si alta metoda anticonceptionala. Daca prietenul (sau sotul) nu e prea incantat de prezervativ, foloseste cu incredere PHARMATEX ovule, crema sau supozitoare, depinde ce varianta gasesti la farmacie. Da si tu search pe net ca sa vezi ce si cum. Eu am folosit si nu am avut probleme. Poti incerca si tu, ca e mai bine decat sa iei Postinor si sa ''te dai peste cap'' cu menstruatia, sau mai rau, sa fii nevoita sa fii pusa in situatia de a alege: ''il pastrez sau nu?''. Parerea mea e ca o masura in plus de prevedere nu strica niciodata. E mai bine sa previi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 13 ani)

malvelon 21 folosesc..eu zic ca nu as putea ramane insarcinata dar acum....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trimi (acum 13 ani)

Mie doctorita de la Planning mi-a spus ca, in general, o pilula are efect ~12 ore...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

De ce sa risti? De ce sa ajungi la avort sau la scandal cu prietenul, eventual cu parintii, daca vei dori sa-l pastrezi totusi, ca nu poti sti cum vor reactiona! Foloseste Pharmatex, sunt bune, prietenul nici nu va sti ca tu ti-ai pus un ovul, nu deranjeaza si vei fi protejata. Acum, daca s-a intamplat sa uiti pastila, astra e, se mai intampla, dar nu ''face'' sa risti. Cand poti sa previi tot stresul de dupa... Gandeste-te ca vei sta cu sufletul la gura asteptand ''sa-ti vina'' data viitoare, daca va intarzia putin nici nu vei mai putea dormi noaptea de grija!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 13 ani)

de venit mi-a venit da din cate am inteles poti sa fi si insarcinata in acelasi timp cand ai menstruatie..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Daca ti-a venit, eu una zic ca e OK. E adevarat, poti avea nesansa sa-ti vina ''peste'', si nici sa nu-ti dai seama ca esti insarcinata. De aceea poti face niste simple analize de sange, la orice cabinet. Poti chiar lua trimitere de la medicul de familie si sa le faci fara sa te coste (sau cu costuri reduse) la un spital, la un cabinet de planning; la un cabinet particular nici acolo nu cred ca costa chiar un capat de tara. Poti sa cauti tu singura pe net, dai search Synevo (daca esti din Bucuresti ma refer, ca eu pe astea le stiu), sau Medlife, sau chiar ''clinici particulare'' si e imposibil sa nu aiba o lista cu costurile analizelor pentru sarcina. Vezi, ca sa te linistesti, poti face si asta, cauta si poate nu costa chiar asa de mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2