Nedumerire

Contraceptie
Intrebare postata de ramona-florina121863 cu 14 ani in urma

In luna octombrie am avut ciclu menstrual normal dar mai apoi in luna noiembrie nu pot sa imi explic de ce nu am mai avut ciclul menstrual.am avut contacte sexuale dar toate au fost cu protectie si prezervativele nu au fost niciunul spart sa ceva de genul asta.se poate sa fiu insarcinata? mie frica sa imi fac testul pt ca mie frica sa nu iasa pozitiv,se poate asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Alice70 (acum 14 ani)

Sansele sunt foarte mici, dar nici prezervativul nu asigura protectie 100% (poate s-a rupt dar n-ai observat sau poate a alunecat). Mai bine fa un test de sarcina si un consult ginecologic. Nu inteleg partea cu frica. Si poate nici nu e sarcina, poate e o tulburare hormonala, poate e o sinechie etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Alice are dreptate, este posibil ca prezervativul sa fi alunecat si tu sa nu fi vazut. Sau poate fi si o dereglare. Asta depinde cati ani ai. Pana in 30 de ani, daca nu chiar si dupa aceasta varsta, e posibil ca, o data pe an, sa nu-ti vina o luna ciclul, mi s-a intamplat si mie acelasi lucru de cateva ori si este perfect normal (am auzit la o emisiune, la radio). Fara nici un fel de simptome (dureri ale sanilor, de burta, transpiratii etc.), pur si simplu nu a venit. Oricum, ar fi foarte bine sa faci si un test de sarcina, ca sa scapi de "gandurile negre". Eu asa am facut si dupa aceea am stat linistita. Caci, daca cauti sa negi situatia si te nelinistesti din ce in ce mai tare, nu rezolvi din pacate nimic. Iar daca e o sarcina, mai bine e sa stii din timp ce si cum.
Sanatate multa iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

multumesc mult pentru sfaturi >:D<

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

am facut un test de sarcina si e negativ :D
sunt fericita dar inca nu stiu din ce cauza nu am avut ciclul menstrual luna trecuta...nu stiu ce s-a putut intampla......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Draga mea, se mai intampla... Ca sa fii linistita, poti merge la un consult la un ginecolog sau chiar poti face o ecografie la ovare (asta daca vrei sa scapi de partea mai putin placuta a consultului). Cred eu ca daca te duci la un cabinet particular si platesti ecografia, pur si simplu nu au cum sa refuze sa ti-o faca, chiar si fara trimitere de la ginecolog. Insa ai grija unde te duci, mai bine sa fie la o clinica buna unde sa-ti interpreteze ecografia un medic specialist ecograf, si nu la cine stie ce cabinet obscur dintr-o scara de bloc... Iar rezultatul ti-l va da pe loc si-l poti citi chiar singura! Iar daca te duci si la un consult, cu atat mai bine. E obtiunea ta. Multa sanatate si nu-ti fa probleme pana nu e cazul cu adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

mi-a revenit zambetul......aseara mi-a venit ciclul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

timea (acum 14 ani)

As avea o intrebare care pe mine ma pune pe ganduri de cateva zile,sunt in alta tara am luat medicamentul asta de 72 de ore chear la limita adika luni seara la 10 avusem contactul sexual iar eu tableta am luat-o joi seara in jur de ora 6,problema e ca din cate stiu eu ar fi trebuit ca menstruatie sa imi fie venit in timp de 5 zile iar la mine au trecut acele 5 zile si nu mia venit inca,sunt foarte speriata tin sa anunt ca inainte sa fi avut actul sexual cu 3 zile mi se terminase ciclul..va rog spunetimi daca e posibil sa nu imi fi venit cilcul dupa acest medicament si tot odata daca e posibil sa nu fi ramas insarcinata..VA MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mia (acum 14 ani)

Despre ce medicament este vorba?? E lucrul cel mai important! Este cumva vreun medicament care se gaseste numai in strainatate, sau clasicul Postinor pe care-l cumperi si la noi?
Daca e vorba de Postinor, nu e musai sa-ti vina ciclul dupa cele 5 zile!!! Stai linistita, nu-i bai ca nu ti-a venit, nu e musai sa-ti vina dupa acele cinci zile! Oricum, pentru mai multa siguranta, in locul tau as face si un test de sarcina. Mai ales ca esti in strainatate: acolo se gasesc teste perfomante, care iti spun ce si cum la doar cateva zile de la contact. Fa un test, ca e mai bine sa afli din timp cum sta problema. Insa eu cred ca nu e nimic grav, daca de-abia ti se terminase ciclul nu mai are cum sa-ti mai vina inca o data la o perioada asa scurta de timp! Nu stiu cati ani ani, dar Postinorul nu mai e ce era odata: inainte iti venea ciclul indiferent de situatie, acum, la varianta asta de Postinor, nu se mai intampla lucrul asta.
Dar, sper ca stii, e un preparat hormonal f.puternic (nu se ia decat de 2 ori pe an, scrie si pe prospect!) si o sa te cam dea peste cap cu menstruatia, s-ar putea sa ai stari proaste, ameteli, ciclu mai abundent sau mai putin abundent, ameteli, transpiratii cand calde cand reci etc. Eu asa am patit, din fericire am luat preparatul o singura data si... nu mi-a mai trebuit a doua oara: m-am ferit ca "dracul de tamaie" de o sarcina nedorita! Iar datele la care trebuia sa-mi vina ciclul mi s-au dat total peste cap, si organismului i-a trebuit jumatate de an ca sa se regleze iar si sa-mi vina la date cat de cat fixe, ca inainte. Asteapta-te si la astfel de dereglari! NU UITA: SUNT HORMONI SI CORPUL SE RESIMTE, TU PRACTIC L-AI "BOMBARDAT" CU EI!
Sanatate iti doresc si vezi in continuare ce faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: