Modalitati de prevenire a sarcinii uterine (pilule contraceptive, ligatura trompelor si vasectomia)

Contraceptie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Sunt alergica la antibiotice,sunt epileptica,fac tratament cu kepra si topamax,si as dori sa stiu daca exista vreo metoda contraceptiva si pentru mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

adriana36106933 (acum 15 ani)

pai...sa-ti legi trompele sau sa-ti pui sterilet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Mergi la un specialist acesta iti va face cateva analize si e va sfatui ce e mai bine pt tine
numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Alina,
In mod sigur poti avea contacte sexuale cu prezervativ. Pentru restul metodelor care au in compozitie diferite substante trebuie sa intrebi un medic ginecolog, conteaza foarte mult sa nu intre in contradictie cu medicatia ta, sau sa nu se influenteze reciproc. Daca esti tanara si doresti copii nu se pune problema sa-ti legi trompele, iar steriletul se insereaza numai dupa o nastere/avort, din cate stiu eu. Deci afla de la unspecialist, sa nu stai stresata sau sa-ti daunezi cu ceva luand ceva din auzite. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna seara . doresc un sfat din partea dumneavoastra. am fost internata in spital acum 2 saptamani cu diagnosticul ulcer duodenal superior ( melena). am facut trei zile scaunul de culoare neagra. dupa trei zile nu mai puteam sa stau in picioare. ameteam. am ajuns la spital am fost internata si in urma analizelor am avut hemoglobina 6,6. Mi s-au facut transfuzii am primit 4 pungi de sange si tratamentul cu glucoza, vitamine antistatice si antibiotic injectabil . am iesit din spital dupa 1 saptamana si jumatate cu hemoglobina 10,7. mi s-a spus sa tin regim in continuare . am rugamintea sa imi spuneti concret ce fel de regim alimentar trebuie sa tin si ce perioada? as vrea sa stiu ce trebuie sa mai fac si daca mai poate aparea aceasta problema si daca in continuare mai trebuie sa iau fier. am uitat sa va spun ca am facut si peruzii cu fier de 3 ori mi s-a pus in perfeczie
spuneti mi va rog ce trebuie sa fac Va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ce metoda contraceptiva as putea folosi pentru o perioada de doar 2 saptamani,innafara prezervativului???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

exista contraceptive locale (spermicide) care nu protejeaza impotriva bolilor venerice, deci eu nu le-as folosi daca nu sunt 100% sigura pe partenerul meu. sunt sub forma de foite, geluri sau ovule, eu am folosit ovulele Pharmatex pe care le introduci in vagin cu 10 minute inainte de orice contact cu penisul si care neutralizeaza spermatozoizii. cauta Pharmatex pe google, dar ai mare grija ca zona genitala nu trebuie sa vina in contact cu sapunul inainte si dupa actul sexual, timp de 4 ore. (te speli cu apa simpla, altfel risti sa ramai insarcinata). singurul efect secundar poate fi o reactie la substanta din ovule la tine sau la partener (inrosirea pielii).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: