Intarziere dupa anticonceptionale sau sarcina? raspuns medic

Contraceptie
Intrebare postata de olivia0 cu 11 ani in urma

Salutare! Am si eu o intrebare si as fi foarte incantata daca mi-ati raspunde. Din 1 Ianuarie, din prima zi de menstruatie, am inceput sa iau anticonceptionale Artizia recomandate de doctor, dar dupa 12 zile am intrerupt pentru ca mi-au provocat dereglari ale sistemului digestiv. Apoi dupa 4 zile mi-a venit iar mentruatia care a fost normala si m-a tinut 5 zile( ca de obicei, poate putin mai abundenta in prima zi ) apoi peste 13 zile dupa terminarea menstruatiei am avut contact sexual neprotejat trei zile la rand (insa fara ejaculare in vagin). Si cu toate astea nici in ziua de azi (21 februarie) nu mi-a venit mentruatia, intarziindu-mi cu aprox 6 zile. Si totusi nu am niciun simptom de sarcina, am doar o usoara tensiune in sani si durere in burta, specifice inainte de venirea menstruatiei si oboseala mai mare ca de obicei pe care n-o aveam inainte. Deci, ar putea fi doar o intarziere sau o sarcina? Si daca ar fi o sarcina cand as putea sa imi fac testul de urina si sa iese un rezultat adevarat? Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Sunt posibila ambele variante.
Efectuati un test de sarcina si consultati medicul ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

olivia0 (acum 11 ani)

Oky. Va multumesc pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doctorulstietot (acum 11 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Trebuia sa te adresezi medicului care ti le-a dat .El era cel mai in masura ce sa faci. Pilula contraceptiva nu este de speriat dar primele 3luni trebuiesc supravegheate de medicul ginecolog din cabinetul de contraceptie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olivia0 (acum 11 ani)

Sincer nu m-am gandit sa merg la medic, stiam doar ca trebuie sa le intrerup daca apar manifestari neplacute, urma doar sa merg dupa 3 luni la control sa vad daca imi priesc si cum nu mi-au priit, am incetat folosirea lor. Pana la urma mi-a venit menstruatia(intarziindu-mi doar 7 zile), doar ca foarte abundenta si alterneaza la culoare, dimineata si seara e maro iar ziua este rosie sau usor spre roz. Astazi ar fi trb sa fie ultima zi si totusi este destul de abundenta. Este normala aceasta schimbare a calitatii si cantitatii menstruatiei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

buna am 23 de ani si sunt casatorita,dar am si eo o nelamurite pe 23 octombre am avut c.m si in aceias zi am inceput sa iau pt prima data anticonceptionale ARTIZIA dar nu recomandate de medic dupa 10 zile leam intrerupt,iar pe 3,5,6 noembrie am avut contact neprotejat si la sfirsitul contactului am o scurgere roz,imi puteti spune daca ma afectat pilulele?si daca e posibil sa fiu insarcinata? si tin sa va spun ca nu sunt in romania ci in italia iar medici de aici nu prea stiu ce sa zica, puteti sa imi dati raspunsuri si prin e-mail [email protected] va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: