INELUL CONTRACEPTIV

Contraceptie
Intrebare postata de luma cu 13 ani in urma

Am 43 de ani, am folosit pana la 38 de ani pilule si 3 sterilete. De atunci nu stiu ce metoda sa aplic, medicii nici atat. Steriletul nu-l accepta organismul, de creme si oovule nu sunt sigura, de la prezervativ ma irit . Am citit de inelul contaceptiv dar am vazut ca nu este indicat dupa 40 de ani. Spuneti-mi voi ce as putea face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

luma (acum 13 ani)

Am uitat sa va spun ca ultimul sterilet l-am scos ieri deoarece de 4 luni de cand l-am avut am sangerat intr-una. Medicul meu are un fix cu menopauza si mi-a dat ceva hormonale pe care nu vreau sa le iau. Eu am inca menstra regulata el a zis ca mi le da sa ma reglez ca inca sangerez un pic, nu ma incarc cu asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

La varsta dvs, nu se mai recomanda nimic care sa contina hormoni (plasture, injectie, anticonceptionale, inel, sterilet cu eliberare de hormoni etc). Daca spuneti ca de la prezervativul masculin va iritati, puteti incerca: prezervativul feminin, diafragma, spermicide, foite, creme, ovule. Puteti incerca sa combinati cateva metode pentru mai multa siguranta. Spre exemplu folositi spermicid (sub forma de crema, ovule, foite etc) impreuna cu metoda p***atului intrerupt. Eventual puteti adauga si cea a calendarului pt un plus de siguranta daca aveti un ciclu cat de cat regulat. Mai puteti face ceva, insa nu stiu cat v-ar costa. Va puteti cumpara niste teste de ovulatie, din acelea pe care le folosesc femeile ce vor sa ramana insarcinate. Va vor arata cand ovulati si puteti evita atunci contactul sexual cateva zile.
Va recomand deci sa gasiti o cale prin care sa nu va puneti sanatatea in pericol. Solutii exista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am uitat sa precizez ca puteti oricand recurge la ligatura de trompe (banuiesc ca nu va mai doriti copii) sau partenerul, daca este stabil, poate face vasectomie. Sunt operatii relativ simple si scapati pentru totdeauna de acest stres si de problemele pe care vi le cauzeaza metodele contraceptive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: