Help:D

Contraceptie
Intrebare postata de bobitumic cu 14 ani in urma

As vrea sa iau si eu anticonceptionale, si din comoditate, sa nu merg la medic, am vrut sa intreb aici..
as vrea niste sfaturi de la voi, cele care ati mai luat, si cateva indrumari cum sa le iau..
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Adrienne (acum 14 ani)

Aceasta comoditate,de care vorbesti,iti poate crea mari neplaceri. Medicii spun sa nu se ia anticonceptionale decat la recomandare,in urma unei consultatii si discutii cu pacienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,

Incearca sa mergi la farmacie si sa-ti iei DIANE 35, am auzit ca sunt foarte bune. Sunt indicate pentru femeile care au acnee, in special formele manifeste si cele insotite de seboree sau inflamatii si formare de noduli ( acnee papulo-pustuloasa si acnee nodulo-chistica), formele usoare de hirsutism, alopecia androgena. Asa ca nu au ce sa-ti faca rau, ba din contra. Toate lcele bune

Citat:
as vrea sa iau si eu anticonceptionale, si din comoditate, sa nu merg la medic, am vrut sa intreb aici..
as vrea niste sfaturi de la voi, cele care ati mai luat, si cateva indrumari cum sa le iau..
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bobitumic (acum 14 ani)

katy, m-as fi dus la medic, dar am auzit de la prietene care au fost la cabinete de specialitate ca medicii pur si simplu nu iti fac nicio analiza, te intreaba doar daca esti sanatoasa si iti prescriu o reteta cu antic.
in legatura cu diane 35 nu stiu ce sa zic, am auzit ca efectul de anticonc este doar unul secundar.
deci , in continuare ar fi bine venite niste pareri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu te contrazic,fa cum crezi tu.....Eu nu m-as lua dupa parerea sau experienta prietenelor nici intr-o situatie, cu atat mai putin in ceea ce priveste sanatatea. Un control la un medic ginecolog inseamna consult, transvaginala sa vada statea ovarelor, un pn. si o lama ,plus discutia cu tine,pentru ca, in final, sa-ti recomande contaceptivul care crede de cuviinta ca ti se potriveste .....Cred ca vezi pe forum cate situatii sunt in care, unele se plang de hemoragii, altele de o ingrasare rapida,etc. Este un mesaj destul de la obiect ,de azi, in care cineva zice ce urmari au avut antict. luate la sfatul unei prietene si cum ia acum la recomandarea medicului si se simte ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

bobitumic,am avut si eu recomandate ac daiane 35 pt 3 luni[dar nu le-am luat deoarece am auzit ca sunt f puternice si cancerigene,mai ales la san,apar noduli]am renuntat la ele,mai ales ca tie nu ti-au fost recomandate....cel mai sigur mergi la medic si informeaza-te!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alisa2 (acum 14 ani)

buna.un sfat iti pot da si eu sa te duci la medic.daca iti e rusine cauta o doctora ca ele sint mai delicate decit doctorii.in legatura cu diane 35 pot sa spun ca eu iau de 10 luni si ma simt foarte bine de la ele.eu am avut chisturi ovariene si mi le-a recomandat pentru 3 luni dar eu am mers mai departe si am luat in continuare.vreau sa-ti zic ca nu ma mai doare burta deloc si menstruatia nu mai e abundenta.am scapat si de acnee dar sa-ti zic si un dezavantaj ca m-am ingrasat vreo 5 kg in 10 luni.asa ca cel mai bine e sa te duci la specialist ca nu la toate fetele accepta organismul diane 35.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mius (acum 14 ani)

novynette este f.bun eu am luat ani de zile si nu m-am ingrasat,mi-a reglat menstruatia si mi-a fost f.bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluki_rtz (acum 14 ani)

Citat:
novynette este f.bun eu am luat ani de zile si nu m-am ingrasat,mi-a reglat menstruatia si mi-a fost f.bine.

da! si eu folosesc novynette si este chiar bun. acum stiu cand imi vine menstruataia si nu m-am ingrasat de la el. mai mult, cred ca treaba cu ingrasatul de la anticonceptionale este pur psihica! "aaa, nu stiu cine a zis ca antic ingrasa, d-aia nu ma mai cuprind blugii!"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Ce pot sa-ti spun, am inceput acum 5 ani cu mercilon au concentratie mica de hormonini, dupa doi ani am schimbat medicul si la sfatul acestuia am luat diane 35, intr-adevar dupa 5-6 luni ti se modifica tenul si am observat ca parul nu se mai ingrasa asa de tare dar dezavantaj eram f uscata de la ele si aveam usturimi la contactul sexual, am renuntat acum sub recomandarea aceluiasi medic i-au Yaz, sunt mai noi pe piata si mai scumpe.
Eu am fost o fericita nu am avut reactii adverse grave (greata, varsaturi, hemoragii) de la nici unele.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un cabinet de planificare familiala, asta daca nu vrei sa ajungi la un ginecolog, acolo vei gasi specialisti care o sa-ti recomande ce e mai bine pt tine
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: