Contraceptive fara sfatul medicului ginecolog?

Contraceptie
Intrebare postata de alina611 cu 16 ani in urma

A luat cineva contraceptive fara sa mearga la un ginecolog? cum se numesc?au avut efecte secundare d genul crestere in greutate? in ce consta consultatia la medic pt a stabili ce contraceptive mi se potrivesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

terezia3 (acum 16 ani)

desigur ca au efecte secundare.anticonceptionalele sunt cu doua taisuri.eu am luat 10 ani si azi am fost la endocrinolog si mi sa spus ca am hipoparatiroidism ca urmare a anticonceptionalelor.deci daca esti hotarata sa iei mergi mai intai la ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan4286155 (acum 16 ani)

eu iau anticonceptionale de 7 ani si nu m-am ingrasat decit in primele 2 luni apoi am revenit la greutatea pe care o aveam.am fost la trei medici si mi-au dat fiecare altceva.niciunul nu mi-a facut testul hormonal care este obligatoriu pentru ca nu au ei de unde sa stie cit sunt de normali hormonii tai(asta in gluma)asa ca dupa 7 ani am facuto pauza de 6 luni si am inceput sa iau novinete.nu sunt scumpe si nici nu m-am ingrasat.apropo la ultimul consult medical ginecologic medicul mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa si ca anticonceptionalele m-au ferit de multe boli si inflamatii desi sunt mai predispusa pt. ca mama mea are cancer la sin si ovarian.(am 33 ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena21988285 (acum 16 ani)

rigevidon.nu am luat in greutate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olivian (acum 16 ani)

eu am luat anticonceptionale doar 2 luni in urma unei vizite medicale si m-am simtit ingrozitor de la ele.se numesc Harmonet.partea buna e ca mi-au diminuat chisturile ovariene pe care le aveam.in plus stiu k exista 2 situatii in urma luarii anticonceptionalelor-fie te menitii la aceeasi greutate fie te ingrasi mai mult mau mai putin.aici depinde de organismul fiecarei femei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana1190201 (acum 16 ani)

da,dupa ce am nascut mi-a recomandat exluton,eu nu am luat,dupa o perioda ,am fost cu cineva la ginec.si mi-a recomandat marvelon sau mersilon,dar fara nici un control,dupa ochi#am luat marvelon o perioada si ma dureau foarte tare sanii si nu am mai luat,dupa aceea am luat mersilon,nu m-am ingrasat de loc,eu zic sa te duci la un medic sa-ti recomande in urma unui consul sau analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana144 (acum 16 ani)

eu iau contarceptive de 6 ani si nu am fost niciodata la un control ginecologic si nici macar la un planing familial:( astea spre rusinea mea...insa pana acum nu am avut nici un efect secundar..eu folosesc desorele..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

ia multa lume contraceptive fara sa mearga la ginecolog, poate pt ca sunt usor de cumparat, iar ginecologul nu ne place sa-l vedem (si sa ne vada...)prea des.
Dar mare atentie!
Chiar si dupa sfatul ginecologuluio poti gres, daca nu e destul de atent ce-ti recomanda sau daca nu-ti face niste analize mai intai.
In plus, sunt multe studii medicale care arata benficiile pilulei contraceptive, dar ai citit si din cele care arata riscurile?
Eu da, si imi pun de-atunci serioase semne de intrebare...Cred ca e o tema pt un nou subiect pe forum...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 13 ani)

eu iau malvelon 21 de 3 luni iar luna aceasta nu mi-a venit menstruatia,mi-am facut test si a iesit negativ..oare sa fie de la anticonceptionale..?le-am luat fara sa ma duc la medic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iri (acum 12 ani)

si eu am luat si luna asta nu mi+a venit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 13 ani)

dc ametesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

sant insarcinata in 39 saptamani si de 3 zile am contractii permanente, scurgeri de sange . contractiile sant insuportabile dar nu e timpul sa nasc inca, pt. ca copilul e sus si trebuie sa coboare am incercat cu bai fiebinti si paracetamol dar nici un rezulta. v-as ruga sa-mi recomandati ceva pt. ameliorarea acestor dureri insuportabile. no spa este bun? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radianstratulat (acum 13 ani)

no-spa e recomandat atunci cand esti imbalonata dar si cand ai dureri de burtica.....e recomandat si dupa ce mananci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

pe mine m-au ingrasat enorm de mult regevidonu de la 57 am ajuns la 68 acum nu le mai iau si ma chinui sa slabesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

buna . eu am facut control ginecologic insa cred ca nu a fost facut f amanuntit deoarece de iau pastile contraceptive de cca 4 luni si de cand le iau mi s a diminuat fluxul ciclului si durata .ex: daca inainte sa iau contr ciclul dura 4/5 zile si schimbam minim 4/5 absorbante p zi acum dureaza 3 zile maxim , pot sa schimb si 2 absorbante in toata per ciclului iar cul e maro ...va rog ajutati ma cu un sfat cine poate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

onny (acum 11 ani)

buna...va rog sa ma ajut-ati si pe mine!! Luna aceasta am avut mentruatie mult mult mai putin decat am avut de obicei si la fel si luna trecuta !!Am facut sex neprotejat dar nu a ejaculat in mine!!Desi nu am nici o simptoma de sarcina mi-am facut un test si a iesit negativ !! Care ar putea fi cauza? de ce mi s-a schimbat asa menstruatia? Ar trebui sa ma duc la un control ginecologic desi nu am nici o durere????!!!!! VA MULTUMESC !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea (acum 11 ani)

Buna,as vrea sa iau si eu pastile contraceptive si imi este cam frica sa merg la ginecolog?ce m`ati sfatui sa iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aysha (acum 8 ani)

Ce pot lua fara gunecolog sa nu raman insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Russian (acum 7 ani)

Prezervativ, iubito! Si nu "se ia", se ruleaza pe putza barbatului...

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: