Contraceptia in timpul alaptarii

Contraceptie
Intrebare postata de viorica13 cu 16 ani in urma

Am o problema importanta, zic eu. am nascut de 3 luni prin cezariana si nu stiu ce mijloc contraceptiv sa folosesc sa nu ma ingrase. alaptez inca si nu stiu ce nu ar intra in lapte. auzisem ca exista injectii sau pastile dar nu stiu ce efecte adverse au ...sa nu ma ingrase. am 20 ani si ma preocupa f mult acest aspect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

delia14 (acum 16 ani)

buna...eu alaptez de 1 an si doua luni si iau exluton.Vreau sa-ti mentionez ca am 1,70 si 60 kg.In sarcina am luat 28 kg si leam dat jos fara regim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena805 (acum 16 ani)

Si eu sunt mamica de 5 luni, nasterea s-a produs tot prin cezariana, si nu am reusit sa slabesc decat 9 kg din cele 24 luate in sarcina, burta mea nu s-a tras de tot, nu stiu ce sa mai fac, am incercat exercitii fizice, de mancat mananc foarte controlat deoarece alaptez si copilul meu face deseori reactii alergice la anumite produse consumate de mine... nu stiu ce sa fac sa scap de kilogramele in plus,de 4 luni iau Exluton, din cate stiu eu sunt singurele pilule ce se pot lua cand alaptezi, mai poti apela la injectii si la sterilet. De cand i-au pastilele nu m-am ingrasat, dar stagnez.. nu se duce jos nici un gram.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

Daca e vorba de contraceptie - eu dupa nastere (tot cu cezariana) am folosit numai prezervativul. Si nici nu l-as mai schiba cu altceva - imi pare rau de toti anii in care am folosit pilule contraceptive, care, inevitabil, au si efecte nedorite...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 9 ani)

Eu dupa nastere cat si in perioada in care am alaptat, am folosit fara probleme Pharmatex capsule sau crema. Am fost foarte multumita. Le poti folosi imediat dupa nastere si daca alaptaezi pentru ca nu au efecte nedorite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: