Buna ziua

Contraceptie
Intrebare postata de Calliope cu 13 ani in urma

Buna ziua. Eu iau Marvelon de aproximativ 9 luni. Am 22 de ani si...sunt fumatoare. Care sunt riscurile la care ma expun pt ca fumez? Imi e destul de greu sa ma las...
Ar trebui sa fac pauza la pastile? Cam la ce perioada? Mentionez ca atunci cand am inceput sa iau pastilele, nu mi-am facut analizele....
Menstruatia este regulata, fix 28 de zile, dar tine mai putine zile...si de vreo doua luni nu mai curge sange asa cum ar fi trebuit...ci ...cheaguri. E normal?
Va multumesc. M.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

De ce nu folosesti prezervativul daca esti fumatoare, nu inteleg? Te expui la riscul unei tromboze. Cauta pe net ce inseamna o tromboza. Faptul ca nu ti-ai facut analizele inainte de a lua pastilele este...no comment. Eu sub supraveghere medicala si mi-a crescut colesterolul de la AC asa mult incat mi-a dat medicul medicament pt scaderea lui, nu l-am tolerat...Nu mai vb de o frumusete de nodul la san care e acolo si acum. Ai vreo indicatie medicala pt a lua AC (chist ovarian, dereglari)? Daca nu, de ce sa iei? Impotriva unei sarcini exista prezervativ, care in plus te protejeaza si de boli (presupun ca partenerul tau si cu tine nu ati facut absolut toate analizele anti BTS inainte de a trece la sex neprotejat nu? Stii cate femei se trezesc cu cancer de col din cauza unui HPV contractat foarte usor, neac***a simptomatologie la barbati, dar netratat si care face ravagii?).
Informeaza-te si ia o decizie serioasa. Faptul ca ai cheaguri inseamna ca ai deja sangele ingrosat, deci deja risc de tromboza crescut. Eu m-am trezit cu vanatai intr-o dimineata (deci hematoame, deci probleme de coagulare a sangelui) cand luam AC si m-au tinut cateva saptamani. Apoi au inceput problemele...
Ti-am zis, gandeste-te bine si fa o alegere responsabila. Sanatatea ar trebui sa fie pe primul loc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calliope (acum 13 ani)

Daca exista cupluri care folosesc prezervativul si este ok, ma bucur pentru ei. La mine si iubitul meu e o chestie insuportabila. Strica absolut tot.

Am o intrebare, iuli. Esti utilizatoare al site-ului sau doctor de profesie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calliope (acum 13 ani)

oricum ai dreptate...nu e de joaca cu asta. Ma las de fumat si la sf lunii ma duc sa-mi fac analizele...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valicohai (acum 13 ani)

Buna Calliope!
Caliope in mitologia greaca, este o muza, a vocii, calliope insemnand ''voce frumoasa''.
Pare insa ca ''vocea'' ta aici, nu prea e.
Fara sa iau apararea lui ''Iuli'', te rog sa ai incredere in ce te sfatuieste, asa cum face cu multe persoane, sacrificand dezinteresat din timpul ei liber, si sa retii ca este printre putinele ''voci'' care stiu ce spun pe acest forum.
Ca fapt divers, studiaza medicina si nu s-a laudat niciodata cu acest lucru, asa ca nefiind un medic al forumului, face mai mult decat multi dintre medici.
Sper sa nu te superi daca te simti cumva ''certata''.
Altfel, asteapta raspunsul unui medic; poate va veni!
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calliope (acum 13 ani)

banuiam ca e studenta la medicina, de aceea am lasat ultimul comentariu. si eu sunt studenta la drept si fac acelasi lucru ca si ea.

Acum mai vine o problema, app de analizele astea. Inteleg ca ar trebui sa-mi fac analize hormonale, unele numite "timpii de coagulare al sangelui" (am citit undeva) si altele. Aveti idee cam care ar fi costurile...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Anticonceptionalele iti pot aduce probleme si nefiind fumatoare. Ti-am zis ca eu am si acum un nodul la san si niste dureri insuportabile cam o saptamana pe luna, sechele dupa AC... Am luat pt un chist. Daca as putea da timpul inapoi nu as mai lua dar...e tarziu. Am facut si o depresie atunci de la ele. Nu stiu. Faci cum crezi. Personal folosesc prezervativul cu prietenul meu desi avem o relatie stabila si suntem amandoi sanatosi. Dar este mai sigur asa, atata timp cat nu vrem nici copii, dar nici probleme de sanatate. Ne-am obisnuit si nu ne creeaza probleme. Gandeste-te bine.
Analizele hormonale nu cred ca sunt f scumpe. Mergi la un medic endocrinolog si vezi ce iti recomanda. Exista si laboratoare care fac (ma gandesc de ex la sanador) dar oricum iti trebuie un medic care sa interpreteze, sa dea un tratament sau recomandari daca este cazul si poate are nevoie de anumite analize.
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calliope (acum 13 ani)

iuli, ai dreptate. azi iau ultima pastila mare din folie. apoi sunt cele mici, cu efect placebo. renunt la ele. dupa ce termin folia e ok sa renunt nu?
Am purtat azi o discutie cu iubitul meu si am fost de acord impreuna sa renunt la ele. Si eu am o relatie stabila cu el de doi ani si jumatate. Vom gasi alta metoda contraceptiva potrivita pentru noi. Cea numita "ovule" e ok? Am auzit o prietena de ele. Le folosea cand facea pauze la AC.
In legatura cu analizele, le voi face la sfarsitul lunii. Mai devreme nu pot...sunt plecata la un concurs important legat de facultate.
Iti multumesc mult pt raspunsuri ! Sper sa ajungi un doctor bun. Altruism si generozitate ai, daruire cu siguranta. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Dupa ce termini folia poti intrerupe. Prezervativul este cea mai sigura metoda (peste 95%). Exista si alte metode cum ar fi ovulele contraceptive care sunt de fapt spermicide. Au o siguranta de aprox 75%. Trebuie introduse in vagin cu 10-15 min inainte de actul sexual. Pentru a spori aceasta siguranta, eu ce ti-as recomanda este sa combini mai multe metode. Informeaza-te si decide.
Multumesc frumos. Mi-ar placea sa ajung doctor. Din pacate...nu se va intampla...
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zaharia simona (acum 13 ani)

Buna seara! As dori sa stiu daca pastila de urgenta ESCAPELLE este eficienta pt prevenirea sarcinii. In timpul actului sexual sa rupt prezervativul ne-am dat seama abia la sfarsit dupa ejaculare,a doua zi am cumparat pastila si am luat-o. As dori sa stiu daca este eficienta sau ar trebui sa ma ingrijorez. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela ionascu (acum 13 ani)

iau Marvelon de 9 ani ,iar in ultimele 3 luni am ciclu prelungit si cheaguri.Am fost la medic si mi-a recomandat sterilet.Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: