Anticonceptionale

Contraceptie
Intrebare postata de Andreeeeaaaa cu 11 ani in urma

Buna ziua! Am aproape 18 ani si mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni. As vrea sa iau anticonceptionale, bineinteles sa merg la un medic pentru a mi le recomanda. Ar trebui sa merg la un cabinet de planning sau la ginecolog? Se fac analize hormonale sau doar discutam despre asta? si.. Sunt cumva prea mica pentru ele?..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

IQ (acum 11 ani)

Draga mea, ma bucura responsabilitatea cu care te informezi in legatura cu o chestiune asa de importanta. Eu o sa-ti raspund la intrebari putin subiect, din perspectiva experientei mele.

Cel mai bine este sa mergi la un ginecolog. La planning risci sa dai de un dezinterez total (sau mai bine zis, interes total sa-ti dea anticonceptionale si atat). Poate nici ginecologul nu te ajuta prea mult, dar macar ai in fata un specialist pe care il poti intreba ce te intereseaza si vei primi raspunsuri pertinente. In general nu se fac analize hormonale, desi ar trebui sa se faca, si nu doar hormonale, ci si pentru ficat si alte zone care vor fi afectate de AC. Pentru ca trebuie sa fii constienta ca AC afecteaza ficatul, iar in cazul in care fumezi, s-ar putea sa ai probleme si mai grave.

Faptul ca ai fi prea mica....aici tu hotarasti, pentru ca vrei-nu vrei, anticonceptionalele reprezinta o doza hormonala pe care o iei zilnic, care va avea urmatoarele efecte asupra ta:
- o posibila dereglare hormonala care poate duce la intarzierea/disparitia menstruatiei dupa intreruperea AC sau, si mai grav, la incapacitatea de a ramane insarcinata atunci cand vei dori (probabil dupa 30 de ani)
- vei avea de trait cu stres-ul si grija daca ti-ai luat pastila la timp si daca a avut sau nu efect (de exemplu, daca vomiti sau ai diaree, s-ar putea sa nu mai aiba efect, la fel daca iei antibiotic sau bei in cantitati mari suc de grapefruit sau ceai de sunatoare)
- scaderea imunitatii, ceea ce inseamna ca vei lua mai usor anumite boli iar organismul nu va putea lupta cu ele (poate unele nu sunt grave, dar gandeste-te ca TBC-ul e in floare in momentul de fata si poti lua de oriunde: mijloace de transport in comun, scoala, cluburi etc)
- cel mai important, anticonceptionalele nu te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala. Asa ca imi doresc din tot sufletul ca prietenul tau sa fi fost virgin si sa nu te insele vreodata, pentru ca poti lua foarte usor HPV-ul, spre exemplu, care nu are simptome, nici la el, nici la tine, pana nu e prea tarziu, adica atunci cand provoaca deja un cancer de col uterin.

Nu vreau sa te sperii prin tot ce ti-am spus, dar trebuie sa ma crezi ca e realitatea. Daca vrei sa ti se prezinte doar partea rozalie, atunci cauta informatii pe site-urile producatorilor de AC sau chiar pe forumurile destinate utilizatoarelor (acolo vei gasi partea cu stres-ul de care ti-am vorbit). Eu iti vorbesc din perspectiva unei persoane care a avut de suferit atat din pricina acestor lucruri: dereglare hormonala, scaderea imunitatii, si un virus luat chiar de la primul contact neprotejat. Ok, n-am ramas insarcinata, dar puteam sa mor de pe urma anticonceptionalelor. Asa ca daca ar fi sa o iau de la capat, as lua alta decizie in legatura cu utilizarea AC.

Tot ce pot sa iti spun e sa te informezi FOARTE BINE (si nu la colega de banca, care ia si ea dupa ureche si n-a ramas...inca). Si sa iei o decizie in concordanta cu gradul de maturitate pe care (sper sa) il ai deja la varsta de 18 ani.

Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreeeeaaaa (acum 11 ani)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: