Anticonceptionale

Contraceptie
Intrebare postata de ioanna_alexa_19 cu 13 ani in urma

Buna ziua, am o intrebare legata de efectele anticoncepitonalelor. Acum 2 sapt am inceput sa iau Yasmin insa dupa terminarea menstruatiei au inceput niste sangerari care nici in ziua de azi nu s-au terminat, Am inteles ca este normal sa apara pana se obisnuieste organismul cu pastilele dar eu am mai luat aceleasi pastile o perioada ca de un an si jumatate, le-am intrerupt anul trecut in luna octombrie. Atunci nu am avut nici un fel de problema. Nu stiu ce sa fac in momentul de fata, dr mea este in concediu si sunt cam speriata ca sangerarea insista chiar si cu dureri de burta. Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 13 ani)

Nu este normal si este chiar grav. Eu am luat Yasmin in scop terapeutic si am avut mari probleme de la ele. Daca le iei in scop anticonceptional, ti-as recomanda sa folosesti mai degraba prezervativul. Nu are rost sa iti pui sanatatea in pericol. Daca le folosesti terapeutic, adreseaza-te unui medic ginecolog (poate ginecologul unei cunostinte, sau il poti suna pe al tau daca ai nr, macar sa iti recomande pe cineva etc). Gandeste-te ca pierzi sange si nu poti sta asa, mai ales daca pleci in concediu.
Intre timp, ia niste CalCvita, ca sa se mai domoleasca.
Si repede la medic.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioanna_alexa_19 (acum 13 ani)

Acum m-am speriat si mai tare...ideea era ca nu stiu daca sa continui sa le mai iau. Am mai citit si se spune ca sunt normale aceste sangerari intermenstruale in primele 3 luni. Si daca renunt la ele acum, in acteva zile o sa imi vina...mai auzisem ca Yasmine au un continut cam mare de hormoni, poate ar fi mai bine sa renunt definitiv la ele...Multumesc mult pt raspuns, ce alte probleme ati avut de la ele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Yasmin este unul dintre contraceptivele cu cele mai mici doze (mai mica e doar Yaz). Restul au toate mai mult. Si totusi eu stiu o fata care a ramas handicapata de la Yasmin. A facut o tromboza, s-a dus la plamani si...asta a fost. Eu am luat Yasmin 6 luni (aveam 21 de ani). Nu am avut niciodata sangerari intermenstruale si desi stiu ca scrie pe prospect ca "e normal" mie nu mi s-ar fi parut normal. Da, daca renunti iti vine in cateva zile. Poti sa termini folia si pe urma sa renunti, sau sa renunti chiar de pe acum chiar daca iti vine.
Eu pe langa ca mi-a scazut libidoul la 0 barat, pur si simplu aveam impresia ca nu il mai iubesc pe prietenul meu de care fusesem hiper indragostita pana cu 2 zile inainte. M-am speriat ingrozitor, am zis ca am luat-o razna.... Nu mi-am dat seama ca era de la pastile. Am picat in depresie, nu mai mancam, dormeam tot timpul sau stateam in pat. Abia ma mobilizam sa ma duc la cursuri... Nu mai aveam chef nici de prieteni, nici de parinti nici de nimeni...Pana intr-o zi, cand mi-a picat fisa... Eram la penultima pastila. Nu am mai luat-o, mi-a venit cu o zi mai repede, si intr-o saptamana am redevenit fata vesela, indragostita si iubitoare care fusesem inainte. Cu putin timp inainte de a face depresia m-am umplut de vanatai... Tot nu m-am prins ca era de la AC... Mi-au trecut si a inceput depresia. Deci eu facusem niste mici hematoame de la yasmin.
Inca o data, eu am luat in scop terapeutic, pentru ca aveam un chist si ciclu foarte neregulat, impreuna cu niste dezechilibre hormonale din cauza carora aveam si niste kilograme in plus. 5 luni mi-a facut bine, m-am reechilibrat, mi-au disparut cosurile, chistul, kilogramele in plus. Dar mi-a crescut colesterolul plus ce ti-am povestit. Nici nu vreau sa ma gandesc daca as fi luat in scop anticonceptional...cred ca excesul de hormoni (pentru ca de asta am avut reactiile respective, ma reechilibrasem si hormonii erau deja in exces) m-ar fi terminat. Am uitat sa spun ca am facut si un nodul la san de care nu am scapat nici acum de tot... Tot de la anticonceptional. Asta e povestea mea. Si eu am luat cu analize facute! Asa ca nu recomand nimanui sa ia anticonceptionale daca nu e nevoie si daca e nevoie, cu grija! Prezervativul e sfant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioanna_alexa_19 (acum 13 ani)

Oau!nu ma gandeam ca se pot intampla atatea...am avut si eu cateva din simptomele mentionate de tine dar nu le-am luat seama pana acum. Acum am venit de la dr care mi-a spus ca sunt racita si am lipsa de calciu..mi-a prescris un tratament si sa renunt la ele pt ca a observat ca am varice si nu e recomandat sa iau anticonceptionale. Eu acum am vrut sa le reincep pt ca am si eu dereglari menstruale. Dr mi-a recomandat o metida contraceptiva mai noua, inelul contraceptiv care o doza de hormoni pe jumatate comparativ cu pastilele si nu are atatea efecte adverse. I-am spus ca o sa ma mai gandesc...pana atunci ai dreptate cu prezervativul.Multumesc mult pt sfaturi, multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Fetelor si femeilor! Prima mea intrebare este de ce trebuie sa incepeti viata sexuala fara sa fiti casatorite? Oare nu puteti trai fara sex pana ajungeti la timpul casatoriei? Stiu ca-mi vor sari in cap unele, care vor spune ca "sunt invechit, ca traim intr-o epoca moderna, ca nu se mai poarta, etc." Sigur ca poti sa faci ce doresti, dar nu uita de consecinte, care pot fi din cele mai grave. Iata ce scrie un website despre Yasmin si celelalte anticonceptionale, si efectele secundare: "Contraceptivele orale pot creste sansa de a dezvolta tumori la ficat. Aceste tumori nu sunt cancer, dar ele se pot sparge si crea sangerari serioase in interiorul corpului. Contraceptivele orale pot creste sansa de a dezvolta cancer la piept si la ficat, pot da posibilitatea atacului de inima, stroke (la cap), sau cheaguri periculoase de sange." Astea sunt doar cateva din efectele secundare. Referitor la prezervative, vreau sa stiti ca fabrica accepta o rata de defecte de ... 15%. Ganditi-va ca 15% din ele nu va protejeaza, si puteti ramane insarcinate. Ce faceti dupa asta? Va omorati copilul? De ce oare nu puteti astepta? Dar daca va imbolnaviti de cine stie ce boli, nu numai venerice, ci si SIDA, sau Hepatita B sau C, care nu sunt vindecabile, asa cum cerea recent ajutor la aceiasi rubrica un cititor.
Fiind casatorite nu mai traiti cu fricile astea. Nu va luati dupa ideile "ca toata lumea face", ca "nu mi se intampla tocmai mie", si tot felul de scuze ce va poate pune sanatatea si chiar viata in pericol. Nu cedati presiunilor barbatilor, care sunt egoisti, si nu le pasa de ce vi s-ar putea intampla. Un om, cre tine la voi, va protejeaza, si nu vrea sa profite de voi. Ganditi-va bine la decizia care o luati, si nu va aruncati cu capul in jos, gandindu-va ca poate veti cadea intr-un bazin cu apa. E pentru binele vostru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Adica o femeie casatorita de ce nu ar face avort? Ce, daca e casatorita e obligatoriu sa faca copil? Scrie asta undeva? Sau daca nu e casatorita in mod sigur face avort? Care e legatura dintre cele doua? Nu inteleg...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Iuli, avortul e o crima! Vrei sa omori un copil? Intr-o zi vei raspunde pentru asta inaintea lui Dumnezeu, indiferent daca crezi ca exista sau nu. In loc de asta, de ce nu tii calendarul sa eviti o crima! Daca ai vedea cum sunt ciopartiti copii la avort, nu cred ca ti-ar mai veni vreodata cheful sa avortezi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am zis eu asta? Nu sunt adepta avortului, nu am facut niciodata unul si sper sa nu fiu niciodata nevoita sa fac unul. Tine tu calendarul cu ciclu care vine oriunde intre 30 si 60 de zile. Mult noroc! Calendarul este o tampenie, nu exista. Anticonceptionalele sunt daunatoare. Am scris ca am folosit anticonceptionale in scop TERAPEUTIC. Stii ce e ala? Adica pentru ca aveam un chist si niste dereglari. Trebuia sa stau cu ele? Daca chiar vrei sa stii, am luat fiind virgina. Tocmai am descurajat o femeie sa ia AC in scop anticonceptional. Este alegerea fiecarei femei si a fiecarui barbat cand si cu cine isi incepe viata sexuala. Eu militez pentru prezervativ pentru ca stiu ca multe femei fac ceva ce mie mi se pare reprobabil: se culca cu oricine, oricand, oriunde si nu se protejeaza. Si isi incep viata sexuala la varsta fragede (adica inainte de 18-20 de ani). Eu nu sunt de acord cu asta. Dar nu imi cere nimeni parerea. Eu incerc doar sa ajut.
Dupa parerea ta avortul e o crima, prezervativul nu e bun, anticonceptionalele la fel. In concluzie sa faca fiecare femeie vreo 8-10 copii, nu? Nu mai bine se protejeaza cu prezervativ si evita si bolile? Nu e mai rau sa faca copii si sa ii abandoneze sau sa nu aiba ce sa le dea de mancare? Sau sa spuna copilul "mami vreau si eu o prajitura" si femeia sa raspunda "nu am mami bani..." Nu mai bine foloseste prezervativ? Totusi, de ce discutam despre asta cand nu are nici o legatura cu intrebarea initiala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Iuli, nu prea ai cu cine discuta... Persoana respectiva, fie ea barbat sau femeie, are niste conceptii de pe vremea Inchizitiei probabil, ca nu ai voie sa avortezi, sa-ti faci eventual ligatura de trompe, sa folosesti prezervativul, anticonceptionalele etc.... Si ca exemplu, pe alte tag-uri, sub alt pseudonim, aceeasi persoana te "trimite" pe un site care mie uneia imi miroase a adventism sau mai stiu eu ce "ramura" a "bisericii" (daca o pot numi asa...): ''universulspiritual.twilight-mania.com''.
Nu am intrat pe-acolo, nu am nevoie de tot soiul de idei anacronice si de predictii ale sfarsitului lumii si ale penitentelor si pocaintelor super-exagerate pe care trebuiie sa le tina enoriasii, dar imi pot imagina destul de usor cam ce se "mananca" acolo! Deci...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ah ok...m-am lamurit atunci. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul... Iti multumesc. Sper ca persoana care a deschis tag-ul sa nu se supere...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nitu mariana (acum 13 ani)

va rog sa nu mai vb despre chiuretaj mie groaza .am fost la medic sa vad de ce im cresteau sani eu loan anticonceptionale ,dupa consult am depistat ca ramasesem gravida si fatul de 8 saptamani era ne dezvoltat si mia facut avort rapid va rog cu ce ma puteti sfatui ce anticonceptionale sa iau inafara de rigevidon

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Mariana, ca sa stii cat mai sigur ce anticonceptionale sa iei, cel mai bine ar fi sa te duci la un medic endocrinolog, pentru niste analize hormonale (pentru asta nu ti se face nici un consult ginecologic, ci numai ti se ia putin sange pentru analize si, eventual ti se face o ecografie ovariana).
Eu, spre exemplu, am luat Logest, dar mi-a fost recomandat de medicii endocrinologi de la Institutul Parhon. Este cu un continut slab hormonal si m-am inteles bine cu el. Cand l-am intrerupt nu mi-a cauzat nici o neplacere, nu m-am dereglat, nimic. Dar poate tu ai nevoie de altcev, cine stie... Oricum, cel mai bine e sa faci analize de sange pentru a lua un anticonceptional, asa cred eu ca e cel mai bine. Daca esti din Bucuresti, vezi ca e o policlinica (de stat) chiar in curtea Institutului de Endocrinologie C.I.Parhon, platesti o consultatie (nu uita, e de stat, deci pretul nu e exagerat, te asigur), faci niste analize care probabil te costa maxim 40-50 lei si stii cel mai sigur ce si cum. Si esti si tu linistita ca nu vei mai pati tot felul de neplaceri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: