Anticonceptionale yasmine

Contraceptie
Intrebare postata de Doina117135239 cu 15 ani in urma

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat ac***a in vedere ca sunt f ocupata si inca nu am ajuns la un medic.De trei luni iau Ac Yasmine, si pot sa spun ca imi este ok cu ele (in sensul ca nu am greturi etc).In a 3 luna am uitat sa iau vreo 3 pastile (2 in prima saptamna) si una parca in a doua. Din a doua saptamna am inceput sa prezint spotting, dupa care mi-a venit CM oarecum la timp (la 3-4 zile in saptamana de pauza). Singura diferenta este ca CM e f putin abundent....ma ingrijoreaza faptul ca am prezentat si spotting inca din a 2 sap. Este normal sa apara din cauza ca am uitat 2 pastile in prima sapatamana?

Multumesc mult mult pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Nora5 (acum 15 ani)

Buna
In primul ramd ar trebui sa ajungi la un control, din cate stiu in primele luni, pana se acomodeaza corpul cu pastilele este posibil sa mai ai sangerari, dar nu poti sti daca nu cumva este ceva mai grav.
Vezi ca sunt cabinete care au program pana tarziu sau in wek(sunt ocupata-asta este doar o scuza)
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu18 (acum 15 ani)

buna. eu nu am un raspuns la intrebarea ta draga membru135239 dar postez si eu aici o intrebare pt ca e vorba tot despre anticonceptionalele YASMINE.
Problema mea este urmatoarea .. iau de 2 luni ac novynette si nu am facut pauza intre folii pt k am vrut sa imi aman ciclul menstrual. acum am facut pauza ca sa nu am ciclu de pasti. Ma gandesc sa imi schimb ac si sa folosesc yasmine pt k am inteles ca sunt f ok si iti cresc considerabil sanii. Intrebarea este: knd sa incep sa iau yasmine? in a 8-a zi de la pauza?
multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu18 (acum 15 ani)

inca ceva :D
p.s.1
cat costa 1 cutie de YASMINE?
p.s.2
pe site ul asta pot sa imi pun un avatar la profil ??
multumesc :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Buna dee cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic pt ati recomanda ac, dar daca tu vrei sa le schimbi fara consultatie in prealabil poti sa le iei in ziua in care trebuia sa le incepi pe celelalte. Pretul este in jur de 27 de lei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu18 (acum 15 ani)

nu cred k ar avea ce sa mi se intample rau.. pt ca ambele sunt ac combinate monofazice :-?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teodora-Lavinia (acum 15 ani)

eu iau yasminde 3 ani si ceva, nu cred ca este indicat sa ie fara prescriptia medicului.De la caz la caz ele prezinta anumite disconforturi in perioada de pauza.Cred ca mai bine consulti medicul specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina12136591 (acum 14 ani)

nu face p***aa sa schimbi anticonceptionalele dupa parerea ta.consulta un medic k sa iti spuna c sa iei.eu am luat novynette recomandat d dc vreo 3 ani si m-am ingrasat 20 kg,apoi k sa fiu eu tare le-am schimbat si am luat rigevidon.asa cum vrei tu sa faci am facut si eu.ai grija du-te la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

iau si eu de 3 ani yasmine si nu am fct delok pauza vreu sa stiu si eu la ce riscuri mam supus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 13 ani)

nu te-ai supus la nici un risc mie mi-lea recomandat medicu mai intai yaz leam luat aproape o luna de zile da imi aparuse cosuri si imi cadea parul foarte rau...iar acum mi-a recomandat yasmin si poati sa le iei neintrerupt pana cand te hotaresti sa faci un bebe:P cand te-ai fotarat in luna aceea le termini si numai incepi nici un blistar...;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

si eu am luat novinete timp de 2 ani si nici nu mam ingrasat nici nu ma salbit si leam luat recomandate de o prietena nici de cum de doctor da am incetat sa le iau ca tr sa fac pauza la 6 luni intre ele si ultima oara nu leam mai luat si am mers si la doctoer si mi-a recomandat prima oara yaz.apoi yasmin ca de la yaz imi cadea paru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oti (acum 12 ani)

as vrea sa stiu daca ajuta la disparitia chistului ovarian anticonceptionalele yasmin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buburuza tha (acum 12 ani)

buna as vrea sa styu si eu cum se i-au aceste anticonceptionale yasmin? cate se i-au si cum se i-au.Si m-ar mai interesa dupa acata zi de la folosirea acestora iti cres sanii? multumesc mult :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

buna.daca nu incep pilulele yasmin in prima zi de menstruatie si nu am contact sexual tinp de 7 zile exista riscul sa raman insarcinata?va rod raspundeti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 12 ani)

buna am si eu o intrebare.... miercuri am inceput sa iau yasmin pt prima data si in loc sa iau pasila de miercuri am luat o pe a de joi eram fff grabita si nu am observat...apoi pe a de miercuri am lasat o acolo si joi am luat normal pastila de joi si cand o sa se termine folia ultima pasila va trebuie sa fie martea si nu o am si o iau pe a de miercuri......este grav ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 12 ani)

eu ia aticonceptionale rigevidon,dar vreau sa le intrerup cu 2 saptamani mai devreme ,sami vina ciclu mai devreme ,caci ma duc la mare si uffffff atunci vine .se intampla ceva daca le intrerup la mijlocul foliei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea (acum 10 ani)

buna pot sa incep yasmin daca nu am menstruatie de o luna??mi a intarzieat dar nu sunt insarcinata si vreau sa incep sa eau o sa imi vina mestruatiea daca eau va rog sa imi raspd ms o seara placuta!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

buna ziua! pot sa incep anticonceptionalele yasmin in ziua 5 a menstruatiei? pe prospect scrie ca se pot incepe si in zilele 2-5, dar vroiam sa mai cer o parere va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: