Anticonceptionale luate cu intarziere

Contraceptie
Intrebare postata de ruxy88 cu 13 ani in urma

Am fost plecata 3 zile din localiate si am uitat sa iau anticonceptionalele, cand m-am intors le-am luat pe toate 3 si in afara de astea 3 mai aveam de luat pana sa termin folia 3 pastile, insa dupa ce ce am luat cele trei pastile deodata mi-a venit menstruatia.Este ceva normal sau trebuie sa consult un medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

claudia (acum 13 ani)

nu au nici un efect daca le-ai luat pe toate 3 deodata.din contra asa stiu eu cel putin ca in periada asta cat nu le-ai luat riscul de a ramane insarcinata este ffff mare. tb sa iei una cum le luai pana acum.oricum tb sa vb cu ginecologul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

CUM sa iei 3 pastile deodata???????????? E o gluma?! Normal ca ti-a venit menstruatia pt ca ai intrerupt 3 zile. Stii doar ca intreruperea pastilelor provoaca sangerarea de privare, nu? Vorbeste urgent cu ginecologul tau. E posibil chiar sa fi ramas gravida. Dar nu inteleg, ce legatura are plecarea din localitate cu anticonceptionalele? Daca iei, iei tot timpul. Daca nu poti lua tot timpul, gasesti o alta metoda contraceptiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cami (acum 13 ani)

Nu cred ca esti gravida ci din contra ti-a venit ciclu pt.ca ai intrerupt 3 zile :) Am inteles ca daca uiti o zi pastila a doua zi sa iei doua ca sa nu ramai gravida dar cel mai bine este sa folosesti si prezervativul si pastila...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IONELA (acum 13 ani)

NU ARE NIKIUN EFECT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

cred ca era mai ok daca luai 2 odata si la una dintre ele renuntai (3 pilule e destul de mult, depinde si de cat estorgen au)
oricum protectia contraceptiva s-a pierdut pt urmatoarele 7 zile (asta in caz ca pt asta le folosesti )
vad ca toti au sarit ca e posibil sa fii gravida cu toate ca nu ai scris nimic despre o ingrijorare in acest sens
evident ca a inceput sangerarea de privare....cum e si de asteptat dupa 3 zile fara pastile... si nici nu cred ca se opreste daca mai iei 3 pilule

in plus cred ca pt fiecare coc exista diagrama aia in care ti se dau indicatii depsre conduita pe care sa o urmezi in caz ca uiti pilula,,, in f de sapt in care esti

poti sa il consulti doar daca crezi ca nu poti sa le iei cum trebuie,,in rest,,, nu vad de ce ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxy88 (acum 13 ani)

Mrs de comm...Am vb cu o prietena care este medic si mi-a spus sa incep alta folie de pastile fara sa mai fac acea pauza de 7 zile, perioada de menstruatie a durat mai mult ca de obicei, insa a fost normala.Eu cand am uitat sa iau cele trei pastile, in afara de acestea mai aveam de luat inca trei si terminam folia, respectiv intram in saptamana cand faceam pauza.Sangerarile au inceput practic cu o sapt inainte de ciclul normal si m-au tinut si pe perioada in care trebuia sa am mentruatie normala.Nu mi-am facut griji ca ar putea fi o sarcina deoarece contact nu am mai avut de o luna.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimirella (acum 13 ani)

Mai postase o fata un comentariu asemanator si nu pot sa inteleg de ce nu va consultati medicul ginecolog pentru asemenea probleme? Faptul ca uiti sa iei pastilele la timp si apoi iei prea multe deodata nu-ti poate aduce decat mari probleme.
Si fetei care era in situatia ta i-am zis acelasi lucru: sunt metode contraceptive (eu personal o prefer pe cea a inelului contraceptiv vaginal pt ca e mai comod) care te scutesc de administrarea zilnica si de problemele cauzate de prea multe pastile ingerate simultan.
Nu luati iresponsabil pilulele caci va dereglati homeostazia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilinca (acum 13 ani)

cum e cu inelul asta? ca si eu uit sa iau pilula la timp si ma cam streseaza luccrul asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ancutza (acum 13 ani)

nuvaring ii zice. cauta detalii despre el pe net sau intreaba-ti medicul.
e super tare, de la el am revenit la greutatea normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Si eu am patit la fel.loam pastile,si mi.a venit oare oi fi insarcinata...eu sper ca nu ajutati.ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum un an)

Am luat antico Triregol am terminat doar 19 pastile și 2 nu am mai luat deoarece leam luat la bucata și nu leam văzut în cutie....ultima pastila am luat vineri și tot nu mia venit menstruația... oare sa fie cauza ca nu le-am luat cele 2 ? Sau îmi întârzie? Ce părere aveți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 11 luni)

Bună ziua
Am uitat sa iau 3 pastile cea de joi ,vineri și cea de sâmbătă am luat o abia aseară la 12 și azi dimineață una și mi-a venit menstruatia acum dimineața.
Pot sa le încep normal o folie noua după ce îmi trece menstruatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: