Anticonceptionale logest

Contraceptie
Intrebare postata de ruxy_045 cu 13 ani in urma

Folosesc logest de 14 zile si pe blister sunt scrise zilele saptamanii si niste sageti. Se i-a pastila cea de deasupra zilei sapt.? Pt ca auzisem ca trebuie cea din dreapta zilei si sunt putin nelinistita pt ca am avut si contact sexual neprotejat si sa nu fie vreo problema cu administrarea. De cand sunt protejata? Sunt si in cele 7 zile de pauza? Ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

g (acum 13 ani)

de ce nu ai pus aceste intrebari medicului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxy_045 (acum 13 ani)

pt ca nu vazusem blisterul pana nu l-am cumparat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

g (acum 13 ani)

De ce nu l-ai intrebat de cand esti protejata? La asta ma refer! Vad ca nu stii cum functioneaza anticonceptionalele si totusi iei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu conteaza ce pastila iei, ca doar sunt toate la fel. In principiu cea din dreptul zilei, logic. Iar protejata esti tot timpul, ca doar nu s-ar chema anticonceptionale altfel! Imi pare rau ca luati anticonceptionale fara ca macar sa stiti ce sunt, cum actioneaza si ce riscuri implica. Ai facut toate analizele hormonale la un ENDOCRINOLOG inainte sa ti le prescrie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geo (acum 13 ani)

Aoleu mai fetelor..nu mai luati Logest ca da niste efecte adverse de o sa va intrebati ce-ati patit. Are doza hormonala mare! Ce n-ai vorbit mai deschis cu medicul? Te poate ajuta f mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geny (acum 13 ani)

Anticonceptionalele logest sunt foarte bune,au un continut mi de hormoni.Eu inainte luam yaz si incepusem sa ma ingras,dar cu logest am inceput sa dau jos,am slabit in 7 zile 5 kg,fara cura de slabire,si nici nu am avut reactii adverse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horga adina (acum 10 ani)

folosesc logest de 10 ani, acum am 36 de ani. Credeti ca ar fi mai bine sa folosesc alte contraceptive sau sa merg in continuare cu logest-ul? Ce riscuri sunt dupa 36 de ani, nefumatoare, sa folosesc anticonceptionale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 9 ani)

buna. eu iau logest de 2 luni aveam 45 kg inainte sa le iau . acum dupa 2 luni am 48kg iar pieptul imi creste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 8 ani)

Eu am început sa iau anticoncepționale la 17 ani,și după 4 ani fără întrerupere se pare ca îmi afecțiuni ficatul,am făcut pauza un an și apoi mi sau recomandat logest ca ar avea o cantitate mai mica de hormoni,despre îngrășare toate dau senzația la început de foame,dar totul pornește de la cap dacă nu îi dai stomacului de mâncare nu te îngrași ăsta pana se obișnuiește corpul,bine și va dați seama ca nu toate femeile sunt la fel,eu le iau sunt ok dar țin sa menționez ca la cel mult un an de luat fac pauza cel puțin 3 luni în care merg și la control la ginecolog si-mi fac analizele periodice,sănătoase clar nu sunt,dar ca orice lucru luat trebuie avut grija sa le luam cu măsură și sub supraveghere permanenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: