Am nevoie de un sfat

Contraceptie
Intrebare postata de nadia_1977 cu 14 ani in urma

Pana acum doua luni am luat microginon tip de un an .In urma unei sangerari intre cicluri doctorul m-a sfatuit sa nu mai iau microginon si sa-l schimb cu stodette.Problema este ca nu il gasesc nicaieri si nu stiu ce as putea sa iau in schimb.As vrea un contraceptiv care nu da efecte negative si nu ingrasa.Ma poate cineva ajuta cu un sfat?Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Sheila (acum 14 ani)

Eu am dat o cautare si am observat ca se gaseste in farmaciile sensiblu, catena, help-net.
daca listele sunt actualixate ar trebui sa existe
Mergi la o farmacie si roaga farmacistele sa-ti spuna in care anume mai exista pe stoc
Nu ar strica sa-ti iei pe mai multe luni sa fi sigura ca il mai gasesti
numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadia_1977 (acum 14 ani)

Multumesc pt raspuns dar sunt in afara tarii momentan si se apropie venirea ciclului si nu stiu ce sa fac.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

buna,am si eu o intrebare...iau anticonceptionale melleva 35 de 3 luni,am avut ciclu si dupa terminarea lui am avut contact sexual la o zi,in timpul contactului si dupa am avut dureri si chiar si o scurgere de sange,nu mi sa mai intamplat niciodata...ma poate ajuta cineva,sa imi explice care au fost cauzele??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

Este posibil ca sangerarea sa fie tot de la menstruatia ac***a in vedere ca se terminase cu o zi inainte, si mie mi se intapla la o zi doua dupa ce imi trece sa mai am mici sangerari.
Durerile nu prea sunt normale dar cauza nu vei reusi sa o aflii decat de la medic, asa ca fa o vizita
pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anita (acum 12 ani)

acelasi lucru am patit si eu.am mers la medic si mi s-a spus k a sangerat trompa uterina deoarece e infectata.cine stie...?sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadia_1977 (acum 14 ani)

Problema e ca multe dintre contraceptive dau genul asta de efecte.Ma refer la scurgeri de sange intre cicluri.Referitor la dureri ,sa nu fii racit la ovare.Oricum,cred ca un medic ti-ar putea explica mai bine.Poate ai reactie adversa la tipul ala de contraceptive....?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

va multumesc pt ajutor,o sa merg si la un medic cat de curand dar imi e cam frica de ce ar putea fi,dar se poate exclude ca fiind vorba despre o sarcina???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadia_1977 (acum 14 ani)

Ca sa scapi de indoiala,poti face un tast de sarcina daca ai in jur de 7 zile de la ultimul contact sexual si vezi ce iese.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

dar din ce stii tu exista vreo posibilitate???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandraoceanu (acum 14 ani)

Buna ziua.am si eu o problema si as dori un sfat.am un bebe de 1 an si 2 luni si inca de la 6 saptamani am luat cerazette, mi-au fost recomandate de ginecoloaga mea. inca alaptez frecvent(si noaptea) dar nu sunt prea multumita de aceste mono-pilule deoarece nu am avut menstra deloc pana acum si sunt un pic ingrijorata. este normal?ce sa fac?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronyca23 (acum 14 ani)

daca alaptezi nu ar trebui sa ramai insarcina. si sunt femei cu care am vorbit si nu au avut menstruatie deloc timp de un an si ceva cat au alaptat.si nici insarcinate nu au ramas.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Menekse. (acum 14 ani)

Pentru Alexandra.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

alexandraoceanu
Ai mare grija eu am 3 cunostinte care au ramas insarcinate in timp ce alaptau, problema era ca ele ele chiar isi mai doreau un copil.
FEmeie este f fertila dupa o nastere, mari grija

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: