TRATAMENT raspuns medic

Menopauza
Intrebare postata de adri_ela2000 cu 14 ani in urma

Acum doi ani am intrat la menopauza desi acum am 41 de ani.aveam bufeuri si nervozitate si mediul ginecolog mi-a recomandat sa iau ANGELIQUE.am luat un an si jumatate si am intrerupt tratamentul,crezand ca este suficient.pe timpul tratamentului m-am simtit foarte bine.Acum am inceput sa am iarasi bufeuri si insomnie.Sa incep din nou tratamentul?cat timp trebuie sa il iau?oare de la menopauza m-am ingrasat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Destul de ciudat ca o planta (angelica), cu proprietati calmante pe tubul digestiv, sa aiba efecte in menopauza sau pentru calmarea nervozitatii. Va uitati putin pe cutia de angelique ce contine? Se poate sa fie si medicamente cu aceeasi denumire si cu substante active diferite.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Menopauza.

adri_ela2000 (acum 14 ani)

ceea ce am luat eu nu este un medicament pe baza de plante

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Iata un articol de pe Google despre planta numita ''''angelica''''. Va ca este recomandata si pt tulburari hormonale, dar si pt tulburari nervoase.Are si contraindicatii si trebuie dozata corespunzator. ''''''''''Darul ingerilor - Angelica arhangelica

Angelica arhangelica Angelica este una din plantele cu cele mai puternice conotatii magice si spirituale, fiind considerata in unanimitate de traditiile pop**are ale diferitelor popoare europene si asiatice, o adevarata "poarta" de legatura cu planurile superioare ale universului. Numele plantei evoca de altfel legatura existenta intre planta si fiintele de lumina din lumile invizibile - ingerii. Proprietatile sale eminamente benefice au facut ca ea sa fie renumita pentru puterea de protectie oculta pe care o asigura.

In traditia romaneasca, denumita semnificativ iarba celor sapte ingeri sau ingerica, se stie ca are puterea de a atrage protectia ingerilor. Se spune, de pilda, ca "ea poate fi culeasa si administrata spre vindecare numai de oamenii cu cugetul si sufletul curate. Daca se apropie de ea un om rau ori lacom, isi pierde forta, pentru ca ingerii pleaca de la ea." in mai multe zone ale tarii era folosita pentru ca "fereste de strigoi", sau pentru ca "alunga duhurile necurate", pentru a-i ajuta pe cei ce au cosmaruri, pe cei pesimisti, cei posedati, deocheati si pe toti cei a caror constiinta este intunecata de suferinta si chin. La sate, angelica se pune in baia copiilor care plang fara motiv, pentru a intoarce la ei astfel ingerul pazitor. In Ardeal, seminte si tulpini de angelica macerate in palinca, este un remediu traditional pentru dureri de stomac, raceli si gripe, reumatism, indispozitie si depresii cauzate de vremea friguroasa si rea. Se mai spune ca, administrata batranilor, le readuce vigoarea si bucuria tineretii.

Raspandita si in alte tari ale Europei, angelica era considerata in Evul Mediu, un adevarat panaceu. In secolul al VII-lea, de exemplu, este consemnata salvarea de la moarte a unui intreg oras, in timpul unei epidemii de ciuma, cu ajutorul angelicai.

In gradinile manastirilor de odinioara, angelica era la mare cinste alaturi de busuioc pentru efectele sale de curatire a sufletului si orientarea mintii catre cele sfinte. Planta intra si in componenta diverselor elixiruri benedictine, acest ordin calugaresc fiind renumit pentru vastele cunostinte de vindecare cu plante. In Irlanda exista obiceiul spalarii copiilor cu apa de angelica, similar intrucitva folosirii apei sfintite, cu rolul de ai curata pe micuti de posibilele influente nefaste si a le intari sanatatea.

Studiind dieta eschimosilor, fitoterapeutul francez Maurice Messegue scrie despre aceasta planta: "Angelica creste rezistenta psihica si fizica. Revitalizeaza intregul organism, combate spasmele si oboseala, previne starile depresive. Este foarte utila iarna, ajutandu-i sa se apere de bolile microbiene si virotice. Se pare ca ei i se datoreaza exceptionala rezistenta a eschimosilor, angelica fiind singura lor ''leguma''."

Iata lista numeroaselor boli in care angelica are un efect curativ constatat: stari depresive, astenie, isterie, afectiuni psihosomatice, dificultate de concentrare, intarziere de dezvoltare mentala la copii, colita de fermentatie, gastrita hipoacida, dispepsie, digestie dificila, gripa, tulburari de ciclu menstrual, dereglari hormonale la femei, boli infectioase grave (TBC, hepatita virala), scleroza in placi, paralizie, boli grave in general, cancer.

La ora actuala angelica este una dintre cele mai renumite si mai utilizate plante medicinale. Totodata angelica este planta magica ce ne ajuta sa comunicam cu lumea ingerilor.''''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crystal (acum 14 ani)

Dl dr. Cacovean, presupun ca adri_ela2000 a luat medicamentul ANGELIQ, pentru o terapie de substituţie hormonală combinata. Stiu, pentru ca am luat si eu anul trecut medicamentul, si am avut greutati in a mi-l procura, fiind relativ nou intrat in Romania. (Ulterior farmaciile s-au aprovizionat, nemaifiind nevoie de comanda prealabila.) Dar da, este tratament HORMONAL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina (acum 14 ani)

Folosesc de ceva vreme un produs naturist ce contine Angelica Sinensis si Ginseng, special dezvoltat pentru reducerea efectelor negative cauzate de menopauza.
In cazul meu chiar da rezultate.
O prezentare detaliata si prospect puteti gasi aici:
http://www.vitamine-naturiste.com/70_Menopausal-Formula.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 13 ani)

nu confundati planta Angelica Sinensis, care este un fel de Ginseng, cu medicamentul Angeliq. Acesta este un medicament pt substitutie hormonala. in urma extirparii uterului si ovarelor, mi-a fost recomandat de medic. il iau de cateva luni si ma simt f bine (daca fac abstractie de tensiunea si uneori durearea din sani); Cat timp poate fi luat? mi-e teama si de riscuri dar si de simtomele acelea ingrozitoare, pe care le aveam inaintea tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tanta 27 ani (acum 13 ani)

in urma cu 3 luni am fost operata de histerectomie totala si anexectomie bilaterala, medicul mi-a recomandat angeliq, dar eu nu am luat am mers si la endocrinolog si mi-a recomandat mabelle, vagostabil si climara50 plasturi, am inceput acest tratament de 2 saptamani si tot nu ma simt bine, am mers astazi 20 08 10 inapoi la medicul ginecolog care mia facut o mustrare si mi-a spus de luna viitoare sa incep tratamentul cu angeliq timp de 5 ani, cu explicatia ca este cel m-ai bun in cazul meu si de neinlocuit.sunt inebunita nu ma simt bine deloc si abia astept sa incep tratamentul cu angeliq, poate se schimba ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adri_ela2000 (acum 13 ani)

eu m-am simtit foarte bine atata timp cat am luat angeliq

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: