Sarina sau menopauza?

Menopauza
Intrebare postata de selena41 cu 13 ani in urma

Buna ziua. am si eu o intrebare la care doresc sa mi se raspunda fara ironie( asa cum am mai primit un raspuns de la dvs.-mai mult ironic decat ceva concret) -deci : am 42 ani si din 20 decembrie nu mi-a mai venit ciclul , desi am facut 3 teste sarcina pana acum (ultimul saptamana trecuta) si au iesit negative am inceput sa ma ingras si pieptul a inceput sa se mareasca si sa fie putin dureros. Cam de 3 ani nu mai am ciclul regulat si pana in toamna am avut si bufeuri mai ales noapteacand ma trezeam si transpirata. Deci va rog sa imi raspundeti ce cauza ar putea determina ingrasarea si marirea sanilor? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

O dereglare hormonala pentru care trebuie sa consultati un medic endocrinolog. Insarcinata cel mai probabil nu sunteti. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selena41 (acum 13 ani)

va multumesc ptr. raspuns;Sincer desi imi este teama de acel "PROBABIL" mai m-am linistit putin , oricum m-am gandit pana ajung la medic sa fac si o analiza a sangelui beta...
Am citit multe intrebari legate de intarzierea ciclului si le recomand celor care au teama unei sarcini sa faca 1-2 teste sarcinapentru a afla daca sunt sau au si ele aceasta dereglare .
Dar daca totusi este pana la ce luna se poate face un avort, ac***a in vedere ca din decembrie nu mi-a mai venit .....e destul de mult? Inca odata va multumesc ptr raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Testele fiind negative nu cred ca aveti cum sa fiti gravida. Intreruperea se face pana in saptamana 12 dar daca ati fi fost gravida inca din decembrie, sunt convinsa ca v-ati fi dat seama pana acum si testele s-ar fi pozitivat de 10 ori. Mergueti la endocrinolog cat de curand. Aveti doar 42 de ani si o menopauza precoce ar putea avea consecinte neplacute dpdv al sanatatii. Iar daca e o dereglare hormonala alta decat menopauza, oricum trebuie sa o tratati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selena41 (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Sa aveti o zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

Buna ziua numele meu e mihaela si am 40 de ani sunt o persoana diabetica si cu un RHnegativo din luna octobrie nu mia mai venit ciclu si am facut 4 teste si toate negative nu stiu merg la medic si abia la sfarsitul lunii decembrie trebue sa merg la un ginecolog nu mai inteleg nimic vad cum imi creste burta o simnt tare si desi nu cred ca sunt isarcinata .Dca cineva poate sa raspunda va rog multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selena41 (acum 12 ani)

Buna,desi nu sunt medic cred,totusi, ca ar trebui sa faci si un consult la medicul endocrinolog deoarece s-ar putea sa fie o dereglare hormonala. Poti face si o analiza la sange ca sa fii sigura,dar daca toate testele au iesit negative sigur nu esti insarcinata (intarzierea poate fii si din cauza stresului). Mie mi-a venit pe 6 octombrie iar acum pe 13 decembrie si asta numai dupa ce am luat orgametril 2 pastile pe zi timp de 5 zile (la sfatul medicului ginecolog) - dupa 3 zile de la terminarea tratamentului mi-a venit. Sanatate multa si sarbatori fericite !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: