Menopauza si sarcina

Menopauza
Intrebare postata de Andrea19112092 cu 15 ani in urma

Buna ziua,am si eu o intrbare ,as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a ramane insarcinata la menopauza,mentionez ca am 40 de ani,am tiroidita hasimoto,urmez tratament cu euthyrox.Scurt istoric :in 2007 au inceput problemele de menstre,am fos la medic si am facut toate investigatiile necesare, s-a ajuns la concluzia ca voi intra la menopauza , timp de 10 luni am urmat tratament cu cycloproginova,toate bune, menstrele ereu normale dar in ianuarie 2008 m-am trezit gravida fara sa-mi dau seama pentru ca ciclul a fost normal, am descopeit in momentul cad s-a pornit o hemoragie si am ajus la spital unde s-a constatat ca este amenintare de avort.Dupa o perioada de 2 luni am inceput di nou tratamentul cu cycloproginova deoarece menstrele nu au mai revenit , dar de data aceasta nu a mai dat niciun rezultat,si am inrerupt tratamentul.Multumesc anticipat celor care ma poate lamuri ce se intamla pentru ca eu nu mai inteleg nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Andrea19112092 (acum 15 ani)

Buna ziua,am si eu o intrbare ,as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a ramane insarcinata la menopauza,mentionez ca am 40 de ani,am tiroidita hasimoto,urmez tratament cu euthyrox.Scurt istoric :in 2007 au inceput problemele de menstre,am fos la medic si am facut toate investigatiile necesare, s-a ajuns la concluzia ca voi intra la menopauza , timp de 10 luni am urmat tratament cu cycloproginova,toate bune, menstrele ereu normale dar in ianuarie 2008 m-am trezit gravida fara sa-mi dau seama pentru ca ciclul a fost normal, am descopeit in momentul cad s-a pornit o hemoragie si am ajus la spital unde s-a constatat ca este amenintare de avort.Dupa o perioada de 2 luni am inceput di nou tratamentul cu cycloproginova deoarece menstrele nu au mai revenit , dar de data aceasta nu a mai dat niciun rezultat,si am inrerupt tratamentul.Multumesc anticipat celor care ma poate lamuri ce se intamla pentru ca eu nu mai inteleg nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea19112092 (acum 15 ani)

Multumes,da as dori sa stiu daca exista aceasta posibilitate,stiu ca pare stupid ca in lipsa mestrelor sa fi ramas insarcinata,dar as vrea sa stiu,pentru ca am niste simtome care nu sunt tocmai normale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Pana se instaleaza definitiv menopauza, exista riscul aparitiei unei sarcini, femeia considerand ca nu mai are menstruatie, dar de fapt a fost fecundat un ovul. Din ce am citit in legatura cu acest subiect, menopauza se considera a fi instalata definitiv dupa o perioada de doi ani in care nu a aparut nici o zi de menstruatie. Dar la 40 de ani menopauza? Nu-i cam devreme? Daca nu e indusa de tratamente hormonale, sau prima menstra n-a fost tarziu in adolescenta, pare cam devreme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea19112092 (acum 15 ani)

Buna Dora , am citit si eu despre acest lucru,nu a fost indusa prin niciun tratament,stiu si eu ca este prea devreme penru ca acelasi lucru mi-a spus si medicul endocrinolog,dar din luna februarie dupa avort nu am mai avut menstruatie si din ce am citit nu cred ca as fi putut ramane tinand cont ca inainte de a ramane insarcinata menstruatia a fost indusa de tratament (cycloproginova)timp de 8 luni,doar ca m-am cam ingrasat putin si ma dor sanii .Daca mai ai si alte detalii ti-as fi recunoscatoare,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Zuzy, te ingrijoreaza ca ai fi gravida sau ca esti la menopauza? In prezent pentru ce faci tratament? Departe sa fiu o experta, dar daca iti pot fi de folos cu vreo informatie, cu mare placere. Daca vrei sa fi sigura in legatura cu sarcina, cel mai bine e sa mergi la un control ginecologic clasic si spun asta pentru ca tu fiind in tratamente hormonale nu cred ca te poti baza 100% pe testele de sarcina. Astea indica hormonii specifici care apar in urina, chiar si la numai cateva zile dupa conceptie, dar in cazul tau e posibil sa fie modificate. Si inca ceva, la ce varsta ai avut prima menstruatie? E destul de relevant, specialistii chiar calculeaza instalarea menopauzei in functie de asta. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 14 ani)

Sa zicem ca am avut prima menstruatie la 17 ani si acum am 45. Exista un numar de menstre pe care trebuie sa il avem inainte de menopauza. Daca da, toate simptomele de care se pomenea mai sus vor dura pe perioada in care mai am de facut stagiul de premenopauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandra (acum 12 ani)

buna! am o intrebare, eu si prietenul meu am facut dragoste si la sfarsit el s-a scapat putin in mine. problema e ca mie nu-mi mai vine regulat de la o raceala si acum nu mi-a mai venit de 8 luni. as putea ramane gravida daca nu mai am ciclu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marita (acum 11 ani)

nu poti ramane insarcinata la menopauya este evident !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela elena (acum 11 ani)

menopauza instalata de 5 ani,in acest interval 1 singur contact sexual ! exista posibilitate sa raman insarcinata??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Margareta (acum 11 ani)

Buna!!!pot ramane insarcinata in menopauza????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina bonaci (acum 11 ani)

o sa-ti raspund peste 4 zile. am 43 ani si sunt in menopauza de 7 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

precios (acum 10 ani)

Am 5'''' de ani sunt la menopauza de 6 ani .De un an am reanceput sa am o viata sexuala regulata.De o luna fac tratament cu tinctura de Branca Ursului iar zilele acestea am inceput sa sangerez usor ,cu simptome asemanatoare celor de la ciclu(dureri abdominale difuze usoare,usoare intepaturi ovariene ,etc) e posibil sa imi fi revenit ciclul menstrual ca urmare a tratamentului cu. Tinctura de BU si a reanceperii vietii sexuale regulate?(timp de 5 ani nu am avut viata sexuala )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

precios (acum 10 ani)

Am 54 de ani si sunt la menopauza de 6 ani .De un an am reanceput sa am o viata sexuala regulata.De o luna fac tratament cu tinctura de Branca Ursului iar zilele acestea am inceput sa sangerez usor ,cu simptome asemanatoare celor de la ciclu(dureri abdominale difuze usoare,usoare intepaturi ovariene ,etc) e posibil sa imi fi revenit ciclul menstrual ca urmare a tratamentului cu. Tinctura de BU si a reanceperii vietii sexuale regulate?(timp de 5 ani nu am avut viata sexuala )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

Buna sunt in menopauza de mai bine de 2 ani ,e posibil sa raman insarcunata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

Buna sunt in menopauza de mai bine de 2 ani ,e posibil sa raman insarcunata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

Buna sunt in menopauza de mai bine de 2 ani ,e posibil sa raman insarcunata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carina (acum 8 ani)

buna ziua, am 48 de ani, tiroidita, tratament cu euthyrox din 1995 neintrerupt. boala e tinuta sub control, nu-mi face probleme. au aparut dereglari ale ciclului menstrual, in sensul ca, ultimul a fost in august, revenind acum pe 10 noiembrie. medicul ginecolog mi-a comunicat ca intru la menopauza. mai pot ramane insarcinata la aceasta varsta, tinand cont si de dereglarile hormonale? mai pot tine sarcina? imi doresc enorm un copil.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenuta (acum 8 ani)

buna... am 48 ani si am luat cerazet de la 40 ani in timpu asta nu am avut menstruatie deloc si din ianuarie le/am intrerupt si inca nu mia venit menstruatia nici acum posibil sa fiu insarcinata sau am intrat in menopauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 7 ani)

Buna ziua ,am 48 de ani iar din 2013 am avut probleme cu menstruatia cand venea cand nu venea iar din ianuarie 2014 am intrat la premenopauza si pana azi 21 iunie 2016 nu am mai avut menstruatie as vrea sa am un copil ce pot face ?? Va rog dati-mi un raspuns

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1486740940 (acum 7 ani)

mai esti pe forum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2