Menopauza precoce

Menopauza
Intrebare postata de auras100 cu 13 ani in urma

Buna ziua!Am 32 de ani si de 2 ani nu mai am menstruatie.Am toate semnele pt menopauza,analizele hormonale chiar indica acest lucru:prolactina:173.50 uIU/ml,estradiol-folicular:37.6 pg/mL,LH-folicular:10.80 mIU/mL,FSH-folicular:65.52 mIU/mL.Ce anticonceptionale sa iau,dati-mi exemple,sau un tratament naturist. Imi doresc foarte mult un copil.Va rog ajutati-ma cu un sfat.Pute-ti sa-mi scrieti pe adresa de email:***********.Daca cineva este intr-o situatie asemanatoare,spuneti-mi ce faceti voi.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (37)

Sari (acum 13 ani)

Acum 4 ani in urma, si eu aveam probleme hormonale, medicii mi-au spus ca sunt in perioada de premenopauza, am luat tratamente hormonale. In prezent nu mai am nici o problema, am ciclu regulat,ma simt bine .Cel mai important pas care sa il faci ar fi sedinte psihologice, caci s-ar putea sa ai niste blocaje emotionale care sa iti declanseze restul suferintelor.Sa faci sport, cauta tratamente naturiste, mergi la Biserica si se vor regla de la sine toate functiile.Tinctura de aloe vera, biter suedez, sucuri de fructe, sunt foarte multe posibilitati.
Sanatate tie si familiei tale,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

auras100 (acum 13 ani)

Sari,multumesc mult pentru aceste cuvinte minunate,parca mi-au dat speranta sa merg mai departe.Am sa incep sa iau tratament naturist si sa merg mai mult la biserica,pentru ca acolo ma simt mai bine.Inca odata itimultimesc. Sanatate multa iti doresc si eu ,atat tie cat si familiei tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eublonda (acum 9 ani)

buna ziua doamna Sari va rog din suflet sa ma contactati pe mess k vreau sa vorbesc cu dumneavoastra [email protected]
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Eu am mai facut si acupunctura, asociat cu reflexoterapie, cam 10 sedinte sunt necesare, daca simti vreo reactie. Eu in urma sedintelor, simteam in diverse locuri din corp, cum se activa circulatia, uneori ma durea mai tare locul respectiv, ma masam pana imi trecea.In dreptul ovarelor, la ultima sedinta, parca eram pusa intr-un curent electric, simteam cum trece ca un cerc fierbinte prin cele doua ovare si apoi prin picioare si inapoi, senzatie care nu am mai avut-o niciodata dupa aceea.
Se bea ceai de coada calului in perioada cat faci tratamentul, dar sa nu fie sedintele foarte apropiate, cam 2 pe saptamana, caci se deblocheaza toxinele si atunci corpul sa poata sa le elimine.Ceaiul sa nu il bei mai mult de doua saptamani.
Domnul sa te calauzeasca pe drumul pe care sa il urmezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niura (acum 13 ani)

salut!si eu am fost diagnosticata in februarie cu menopauza precoce,sunt de multi ani in italia,aici nu mi-au dat nici o sansa de a ramane insarcinata,singura solutie e fiv,eu am incercat si tratament naturist,dar doctorii de aici nu sunt de acord,ei ma sfatuiesc sa i-au tratament hormonal,deocamdata sunt indecisa,as vrea sa stiu daca este vreun spital in romania unde as putea sa ma tratez,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dublina (acum 13 ani)

Si eu am fost diagnosticata cu menopauza prematura sau insufcienta ovariana....de la varsta de 26 de ani. In prezent am 30 de ani si am urmat diferite tratamente naturiste, homeopatice si alopate dar fara nici un rezultat.In ultimele luni am luat tratament cu cycloproginova,novofem...dar acum le-au retras de pe piata si nu stiu ce sa iau. Daca ma poate ajuta cineva aceasta este adresa mea de mail [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simina (acum 12 ani)

vezi ca cicloproginova a reaparut pe piata. sunt in aceeasi situatie ca si tine . eu am urmat cu climen dar, nu a avut efect.acum iau branca ursului .sper sa ma ajute .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela (acum 13 ani)

Buna,sunt in aceeasi situatie ca tine,nu am mai avut menstruatie din aprilie anul acesta.
Nici mie nu mi se da nici o sansa,si totusi la ultima ecografie s-au vizualizat foliculi.
Nici eu nu mai stiu ce sa cred,sunt tare suparata pe tema asta.
Si eu imi doresc asa mult un copil.....trebuie sa avem incredere ca se intampla si minuni...
eu am 37 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Eu am inceput sa iau pastile de laptisor de matca, sunt in armacie si sunt foarte ieftine. De trei zile iau si parca am alta stare, sunt reglata din toate punctele de vedere emotional, fizic, sexual.Incercati si voi, poate va ajuta,sunt facute de dr. Ionut Moraru si costa 11 lei 30 de pastile,
Va doresc sanatate si sa vi se implineasca visul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

auras100 (acum 13 ani)

Buna.Am trimis o intrebare despre "menopauza prematura" si o d-na farmacista mi-a zis sa iau:"6 luni" Vitex fruit in combinatie cu Extract din mladite de zmeur" 3 luni "si For Women Multi Gland Caps,urmatoarele 3 luni dupa extractul de zmeur.Eu acum din noiembrie am inceput sa iau branca ursului si marar,ambele capsule.Daca nu se vad rezultate,de la anul am sa incep sa iau si acest tratament.Daca incepe-ti tratamentul de mai sus si e de bine,spuneti-mi si mie,ok.Va doresc multa,multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

Eu am trecut prin aceleasi momente ca si voi si nu mai suportam starea de jena si discomfort. Dupa lungi cautari am gasit un produs care sa imi vina in ajutor si este si pe baza de plante. Este facut de Enzymatic Terap SUA si se numeste AM/PM PeriMenopause Formula™ Este foarte bun, desi la inceput credeam ca nu o sa aiba nici un efect, la mine au aparut primele semne de imbunatatire a starii generale dupa 2-3 saptamani, acum iau deja de doua luni, una dimineata cand ma trezesc si una seara inainte de culcare, nu mai am bufeuri, transpiratii in timpul noptii, nu mai am starea aia de oboseala, nu ma mai enervez asa usor.....oricum trebuie sa aveti rabdare pana se instaleaza efectul, apoi o sa uitati de neplacuta menopauza. Eu nu m-am ingrasat deloc de cand sunt la menopauza....poate nu toate femeile se ingrasa la menopauza, nu stiu. Se gaseste pe internet pe diferite situri la pretul de 90 lei....Va pup si succes sa treceti cu bine peste toate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niura (acum 13 ani)

sal,manuela,si eu la ultimul control aveam foliculi,doctorul mi-a spus ca e imposibil sa fiu la menopauza,mi-a dat sa-mi fac din nou analizele,dar din pacate fsh a iesit 133,acelasi doct mi-a zis ca nu mai este nimic de facut,eu sunt f dezamagita,nu mai am nici o speranta,totusi continui sa beau mladita de zmeura de 2 ori pe zi,nu stiu daca ma ajuta,dar incerc,poate cine stie D-zeu e mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela (acum 13 ani)

buna,ma bucur ca cineva mi-a raspuns....si eu cred ca nu mai am nici o sansa,suntem in ianuarie si nu am mai avut menstruatie din aprilie 2010
si totusi la cateva saptamani am dureri ca cele pe care le aveam inainte de menstruatie cu ceva vreme in urma
la mine fsh a fost acum vreun an 32,dupa care la doua luni era 133
am ajuns obsedata de problema asta,si imi pare atat de rau ca nu am mers la doctor in urma cu 2-3 ani cand au inceput problemele
tu ai un id de mess sa vorbim mai multe?
poate impreuna reusim,cine stie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niura (acum 13 ani)

salutare!eu vroiam sa va zic ca am fost la alt doctor si acesta mi-a spus sa fac o stimulare ovariana,mi-a spus ca costa ceva,dar e o noua sansa,vroiam sa va intreb daca voi ati incercat cu aceasta stimulare,manuela vroiam sa-ti spun ca eu din sept nu am mai avut ciclu,sunt f umflata la burta,tratamentul naturist nu a functionat nici de data asta,nu stiu ce voi face,acum tb sa-mi conving sotul sa-si faca si el analizele ca daca ma apuc sa fac stimularea macar sa stiu ca el este in regula,id-ul meu este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 12 ani)

buna¿eu sunt noua dar in aceeasi situatie sau chiar mai rau.am 28 de ani si am fost diagnosticata cu menopauza prematura.problema care nu imi da liniste este ca nu am copii si nici o sansa dupa cum au spus toti medicii la care am fost .cunoasteti vre un caz similar cu reusite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 12 ani)

Incercati sa mergeti la Ocna Sibiului, sa faceti tratamente cu namol, se stimuleaza toate functiile,se trateaza infertilitatea. Se poate pune in interior, si la mine au fost rezultate imediate. Ideal este vara, dar sunt si bazine acoperite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

betty (acum 12 ani)

Și eu am o problemă similară la 36 de ani. Din fericire Dumnezeu m-a bucurat cu un copil minunat. Dar mă gândeam să mai fac un copil, și SURPRIZĂ nu a mai vrut să ne fericeasca...am fost diagnosticată cu menopauză precoce și am tratament de substituție cu Climen. de 4 luni. Acum 3 zile am fost la control și am facut o eco transvaginală și ovarele mele sut in repaus total. așa că nu mai am nici o speranță. Este cineva pe tratament cu Climen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodi (acum 12 ani)

Buna ziua, ma numesc Rodica si am 24 de ani. Vreau sa va spun ca si eu am acesta problema de la varsta de 20 de ani, menopauza precoce. Dupa mai multe tratamente cu ciloprogynova, climara, dufhaston-oestrogel, utrogestan, mi-am dat seama ca unele dintre acestea ma ajutau iar altele nu sau imi faceau mai rau. Din cauza ca luam acesti hormoni am luat in greutate, am avut tromboza venoasa si am decis sa renunt la toti hormonii. Am facut acupunctura in Bucuresti la o chinezoica, care spre uimirea mea ma ajutat putin sa-mi revin. Pe langa asta mia dat niste seminte chinezesti, naturiste, care se beau cate 2 pliculete pe zi. Se numesc Tiaojing cuyun wan si sunt renumite in tratarea fertilitatii, reglarea ciclului si multe altele (se mai numesc Seminte pentru bebelusi si au o istorie de mai bine de 300 de ani in China). Dupa 2 luni dupa ce le-am baut, surpriza mea a fost sa descopar primul meu folicul la varsta de 23 de ani ......si m-am bucurat foarte mult ca pot rezolva acesta problema cu seminte chinezesti naturiste. A fost primul raspuns pozitiv al organismului meu la un tratament din ultimii ani. Din pacate doamna doctor care mi le-a recomandat nu putea sa mai aduca aceste seminte ca sa-mi continui tratamentul. Am incercat sa le gasesc in alta parte, din pacate in Romania nu se gasesc, iar sa le cumpar direct de pe internet de la necunoscuti am inteles ca este destul de periculos. Norocul meu a fost atunci cand am gasit niste prieteni care au reusit sa le aduca direct din China. In acest moment imi continui tratamentul si ma simt foarte bine.....astept doar vestea cea mare :)
Va recomand acest produs cu caldura, stiu cat de greu este pentru toate care trec prin aceste momente, de aceea imi doresc sa ajut cat pot de mult. Cine se afla in situatia mea poate cu incredere sa ma contacteze si va voi ajuta cu mare placere. Multa sanatate.
Rodica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 8 ani)

Buna Rodica! Am si eu aceleasi probleme ca si tine! Imi poti spune daca mai continui tratamentul cu acele seminte si de unde le pot procura??? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 12 ani)

Si eu am primit tratament cu climen urmand sa-l incep imediat dupa disparitia menstrei. Daca doresti poti sa-mi lasi mesaj pe adresa de imail [email protected]. Numai bine si sarbatori fericite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2