Mai pot avea un copil?

Menopauza
Intrebare postata de lilisor 1234 cu 12 ani in urma

Am 52 de ani, am tulburari de menopauza, n-am ramas niciodata insarcinata. Cum pot sa mai am un copil -pe care-l doresc? Mai exista vreo sansa? Multumesc anticipat celor ce-mi vor raspunde.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

ochi negri (acum 12 ani)

Copiii sunt o minune pe lumea asta,e adevarat,dar eu nu cred in bucuria de a avea un copil atat de tarziu.Pe mine mama m-a avut la 40 de ani si nu-i tocmai bine sa ai parinti in varsta(sigur,poti sa nu ai deloc,ceea ce-i si mai rau)de aceea eu te sfatuiesc,chiar daca-ti par rautacioasa,sa te gandesti la acel copil in primul rand si abia apoi la tine.Asta daca nu cumva ai gresit varsta si ai de fapt 42 nu 52.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

Daca vrei sa faci un copil la varsta asta,gandeste-te la copil sii nu la tine,nu fi egoista!Organismul nu mai este in aceeasi forma ca la 28-30 ani sa zicem,iar tie iti va spune "mamaie"in loc de mami.Nu stiu daca mai ai copii,dar daca nu mai ai si te-ai trezit la varsta asta ca vrei sa faci copii,nu stiu la ce ma complic sa iti raspund.Ce fel de comunicare crezi ca va exista intre tine si copil?Crezi ca o sa apuci sa il vezi casatorit,mare si fericit?Gandeste-te la ce implica un copil la varsta asta!
Si eu care credeam ca o data cu inaintarea in varsta apare si intelepciunea!!!

Ca sa nu mai spun ca daca ai tulburari de menopauza...sunt slabe sanse,iar menopauza este SEMNUL clar ca organismul tau nu mai e capabil sa produca si sa tina o sarcina.
Si nici eu nu sunt rauracioasa,sunt realista!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Casandra (acum 12 ani)

Daca iti doresti atat de mult sa ai un copil, parerea mea este ca, nimic si nimeni nu-ti poate interzice asta, ac***a in vedere ca nu te va ajuta nimeni din cei care te critica, nici cu hrana, nici cu pampers, nici cu dragoste si lista ar putea continua.

Sunt doctori la maternitatile din Bucuresti care te-ar putea sfatui ce trebuie sa faci, eventual sa urmezi si un tratament pentru a ramane insarcinata.
E decizia ta!
Varsta pe care o ai dovedeste maturitate , iar asumarea unei astfel de responsabilitati iti apartine in totalitate, indiferent de ce cred altii.

Iti doresc gandul cel bun si decizia cea mai inteleapta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 11 ani)

Si eu am aproape aceaisi varsta ca tine, nici eu n-am copii ... dar m-am impacat cu gandul asta si nu mi-ar trece prin cap sa fac un copil, acum, ca atunci cand el va avea 20 de ani si nevoie de mine eu si toate bolile si durerile pe care le voi acumula sa fiu o povara pentru el. Ne putem bucura de copii altora. Sanatate si bucurii iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadia s (acum 11 ani)

am citit raspunsurile date....doamne cata rautate..daca omul se sinte tanar si vrea copii indiferent de varsta sfatueste-l nu-i face morala raspunsurile suna ca o insulta..casandra esti o dulce cei care au dat raspuns negativ sa se gandeasca ca iubirea dragostea indiferent cum e ea nu are varsta..acum m-am ambitionat vreau si eu , am 57 ani sotul 35 are cine sa-l creasca ..bafta fetelor..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 10 ani)

bine ca stii sa vorbesti urat dar nu ai invatat la scoala sa scrii corect.fii si tu macar politicoasa
ca sigur esti in stare sa spargi casnicii si sa furi fericirea altora,c-am asta fac cele care gandesc ca tine in tinerete.daca apuci 52 ani si te simti tanara si capabila de orice,ti-ar place sa te marginalizeze una ca tine,,tanara"la corp dar nu si la minte si sa iti arate ca esti batrana?Tu esti expirata la minte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 9 ani)

felicitari ,asa este se gasesc unele sa comenteze viata altora fara sa stie ceva de acea persoana si ce viata a avut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 10 ani)

Exista posibilitatea sa mai faci copii si dupa menopauza. Dupa instalarea menopauzei, ovarele nu mai reusesc sa produca ovule, deci nu mai poate avea loc fecundarea. Insa uterul ramane perfect functional.

Tehnicile de reproducere umana asistata iti permit sa ai copii pana la varste inaintate. Tot ce este nevoie este sa se ia ovule de la un donator anonim, sa se fertilizeze in vitro cu spermatozoizi de la partener si apoi embrionul format sa fie implantat in uter.

Sarcina poate evolua normal, dar este plina de riscuri. Riscurile in sarcina apar dupa varsta de 30 de ani, insa dupa 40-50 de ani, acestea sunt inzecit mai mari.

Exista riscuri fetale (anomalii congenitale) foarte mari, pericol de infectii, embolism sau hemoragii in sarcina.

O mare incidenta o au si infarctele si convulsiile in cazul gravidelor cu varste foarte mari.

Este indicat sa vorbesti cu medicul si sa iei in calcul toate riscurile la care te expui, atat tu, cat si fatul, in cazul in care vrei sa mai faci un bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ema (acum 9 ani)

buna seara .si eu am 46 de ani si as dori un copil ,sotul meu are 49 de ani si isi doreste ff mult si eu la fel este un om foarte iubitor si iubeste f mult copii nu te condamn numai sa se poata .mult noroc in dorinta ta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita (acum 8 ani)

Si eu am 52 de ani,iar sotul meu 47,..din cauza ca nu am putut avea un copil ne-am despartit..dorinta lui a invins iubirea dintre noi!Am intrebat in Turcia,Franta,..nu ar fii mers,eu sunt la menopauza de la 49 de ani!Dar asa cum au scris si cele de mai,suntem putin egoisti,ne gandim doar la noi nu si la copii...vor parinti tineri ca sa-i poata ajuta,nu sa aiba copilaria ingradita de parintii bolnavi si in varsta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita (acum 8 ani)

Si eu am 52 de ani,iar sotul meu 47,..din cauza ca nu am putut avea un copil ne-am despartit..dorinta lui a invins iubirea dintre noi!Am intrebat in Turcia,Franta,..nu ar fii mers,eu sunt la menopauza de la 49 de ani!Dar asa cum au scris si cele de mai,suntem putin egoisti,ne gandim doar la noi nu si la copii...vor parinti tineri ca sa-i poata ajuta,nu sa aiba copilaria ingradita de parintii bolnavi si in varsta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda popovici (acum 7 ani)

Răutatea la noi e f mare....ca s-a trezit la vârsta asta,ce a facut....dar celectinere care fac copii zis ii lasa ,fac copii cu scopul de a pune mâna pe un bărbat si oricum sunt înselate si parasiteapoi ....inconstienti si inconnstienti fara scoală,condiții materiale ,etc.....Da...copii se fac indiferent de varsta ....trebuie sa fii sănătos si sa te menții....si eu am 44 si vreau sa fac copil pt ca acum am alaturi un bărbat care va sta langa mine....bat la fund f multe tinere in felul in care arat fara sa fie investit bani sau operatii....nimeni nu imi da varsta si sunt sănătoasă ....decat tinere care fac copii bolnavi si au celulita si curul cat casa

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vreau un copil cu tot sufletul ...mai am un copil de 12ani am avut un avort si de atunci nu am mai rámas insárcinatS (acum 7 ani)

insárcinatà am 40de ani ...acum am un bárbat ff tánár si ne dorim un copil nu stiu cum sá fac analizele sánt ok ..acum i-au acid folic ccr 6luni nu am luat regular am intrerupt de ceva timp cum as putea rámáne insárcinatá..nu critica-ti vá rog ci ajuta-ti má multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vreau un copil cu tot sufletul ...mai am un copil de 12ani am avut un avort si de atunci nu am mai rámas insárcinatS (acum 7 ani)

insárcinatà am 40de ani ...acum am un bárbat ff tánár si ne dorim un copil nu stiu cum sá fac analizele sánt ok ..acum i-au acid folic ccr 6luni nu am luat regular am intrerupt de ceva timp cum as putea rámáne insárcinatá..nu critica-ti vá rog ci ajuta-ti má multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699968335 (acum 5 luni)

Am doi băieți sănătoși, unul născut la 37 celalalt la 42. Totul a fost ca la carte, în afara de o infecție urinara care s a tratat foarte usor.Totul este relativ în viata, dacă vorbim despre riscuri ele sunt și la 20 de ani. De aceea este important sa facem ce simțim, pentru ca nu întâmplător avem anumite trăiri, dorințe. Iar legat de vârstă părinților, este de preferat sa fie mai în vârstă și părinți responsabili decât tineri și degeaba. Nu va mai faceți griji de ce cred alții când Dumnezeu va da minuni. VIATA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: