Bufeuri raspuns medic

Menopauza
Intrebare postata de vitan143533 cu 14 ani in urma

De la instalarea menopauzei ce perioada de timp o sa ma confrunt cu bufeubile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Depinde de foarte multi factori. Depinde de dv. si de tratamentele pentru aceasta perioada. Exista posibilitatea de a o trece rapid si lin, folosind homeopatia.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Menopauza.

elena (acum 14 ani)

Bufeuri

Bufeurile sunt cea mai obisnuita neplacere de care de plang femeile in pragul menopauzei, manifestandu-se prin valuri de caldura care incep in piept si se raspandesc la gat si cap, lasandu-le transpirate si iritate.

Bufeurile se pot intinde pe o perioada de 1-5 ani (1 an la aproximativ 20% din femei; pana la 5 ani la aproximativ 50%). Sunt prezente in procent de 60-75% la femeile aflate la menopauza si 95-100% in cazul instalarii unei menopauze chirurgicale; 50% din aceste simptome apar in perimenopauza.

Intensitatea simptomatologiei acestei afectiuni este variabila, de la roseata la nivelul fetei pana la tulburari vasomotorii. Roseata la nivelul toracelui este insotita de transpiratii abundente.

Frecventa lor este variabila de la o pacienta la alta, putand fi ocazionale pana la cotidiene sau nocturne. Cele nocturne trezesc femeia din somn si o determina sa isi schimbe camasa de noapte datorita transpiratiilor abundente.

Bufeurile de caldura sunt asociate cu tulburari de somn. Cele diurne sunt favorizate de emotii, modificari ale temperaturii mediului ambiant sau de participarea la conferinte sau reuniuni. Ele sunt insotite de oprirea temporara a ciclului menstrual si dispar odata cu reaparitia ciclului menstrual.

In postmenopauza bufeurile de caldura pot sa nu se manifeste decat pe parcursul catorva luni pe an, dar pot persista timp indelungat.

Este de mentionat ca acestea nu trebuie confundate cu cele care survin dupa o emotie puternica sau dupa consumul de alcool, dupa o masa copioasa, acestea fiind bufeuri de natura vasomotorie care nu survin niciodata noaptea, nu cresc in intensitate in perioada menopauzei si nu se insotesc de transpiratii abundente.

Transpiratiile pot surveni pe tot parcursul zilei sau noaptea, apar cu cateva minute inaintea bufeurilor de caldura, dar pot sa apara si izolat. Transpiratiile nocturne sunt la fel de tipice ca si bufeurile de caldura in perioada menopauzei. Ele dispar destul de rapid printr-un tratament bine adaptat.

Dupa un an de la inceperea tratamentului substitutiv hormonal, aceste simptome sunt prezente in procent de 80%, iar dupa 5-10 ani de tratament, se reduc la 25-45% din cazuri. In perimenopauza, sunt prezente episoade zilnice de manifestari vasomotorii.

Dintre factorii declansatori ai bufeurilor de caldura mentionam: stresul, consumul de alcool, caldura excesiva a mediului ambiant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Descriere destul de exacta. Si raspuns destul de exact la intrebarea postata. Descrierea se refera doar la acuzele strict legate de valurile de caldura si simptomele asociate. De obicei menopauza este debutul declinului pentru femei si al pierderii avantejelor date de prezenta ciclului, protectie fata de dislipidemie si tulburarile metabolice, hipertensiune, cardiopatia ischemica, boala vasculara cerebrala etc.
Cam acesta este tabloul menopauzei pentru o anumita categorie de abordare a acestei stari.
Si mai este un tablou, cel pe care l-am descris si asa este cum l-am descris in indrumarea unui medic homeopat priceput. Trecere lina si fara prea multe necazuri, determinate de starea de fapt (menopauza) si tratamentele ortodoxe care urmeaza.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: