Anxietate sau depresie?

Menopauza
Intrebare postata de xxx1103270 cu 15 ani in urma

Acum 3 ani am avut o problema de sanatate din a carei cauza am fost pensionata gr.3 iar la servici nu m-au mai primit.Nu am reusit sa ma gasesc alt servici ,asa ca sunt casnica.De cateva luni am intrat si la menopauza si simt ca toata viata mea s-a schimbat complet.In familie nu este totul in ordine.Am un copil cu o problema de sanatate mai deosebita pentru care de cativa ani ma complac intr-o situatie nu prea placuta sufleteste pentru mine.Am ajuns sa ma izolez,nu mai ma simt bine in contact cu alte persoane,parca nu stiu sa ma port,sa vorbesc.Prefer sa stau singura,ma simt neanteleasa,ceva ma opreste sa comunic ,sa spun ceea ce simt.De cateva zile daca ma supar mi se face rau.Simt ca ceva nu e in ordine cu mine.Imi este teama sa nu fac o depresie.Problema mea de sanatate a inceput sa ma supere(ficatul) si cred ca tot din cauza starii mele psihice.Incerc sa nu ma las doborata de toate problemele pe care le am acum, dar cateodata simt ca nu am forta necesara sa le depasesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

ioana155 (acum 15 ani)

Stimata doamna, problemele pe care le-ati infruntat si care inca nu au disparut din viata dvs au creat starile despre care vorbiti, asa cum singura v-ati dat seama. Constientizati ca ceva trebuie schimbat, ceea ce este bine, este un prim pas. Aveti un complex de inferioritate, probabil va simtiti uneori inutila, altfel decat oamenii activi, care au servici, care ies in lume... Mintea dvs trebuie sa lupte. Faptul ca nu mai aveti servici nu e un capat de lume, sunt muti oameni in situatia aceasta. Aveti o prietena, sau macar o cunostinta buna, cu care sa stati la o cafeluta, la o palavra? Nu neaparat despre copil, necazuri etc. Incercati, chiar daca va este greu. Iesiti din casa, plimbati-va, bucurati-va de natura. O plimbare de 1/2 de ora in racoarea serii poate face minuni, atat pentru somnul dvs, cat mai ales pentru starea psihica. Daca nu reusiti sa treceti peste toate acestea singura, vorbiti cu cineva. Macar cu medicul de familie, care va poate da un sfat si eventual un tratament, ca sa atenuati problemele legate de menopauza. Si acestea pot accentua starile depresive. Daca va simtiti foarte singura, speriata si nu vreti sa vedeti pe nimeni, macar scrieti. Undeva, intr-un caiet, starile prin care treceti. Eliberati-va spiritul si incercati sa gasiti cateva momente pe zi, in care sa va bucurati de viata. Numai bine, sa va ajute Dumnezeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TIMOFTE111886 (acum 15 ani)

Asa cum a spus si Crisstina si Ella,trebue sa aveti multa incredere in viata chear daca acum aveti probleme de sanatate si financiare probabil dar poate va pot ajuta cumva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona312112347 (acum 15 ani)

Scumpa doamna, cu toate problemele pe care le infruntati, gasesc o nota de speranta si dorinta de a fi ajutata in tonul dvs. Este normal sa fiti frustrata de situatia cel putin neplacuta in care va aflati. Faceti un efort sa rezolvati prioritatile din viata dvs. (problema de sanatate a copilului), care va si framanta si treptat va veti gasi linistea. Schimbarea statutului probabil va face sa va simititi stinghera in raport cu actualii prieteni care nu au suferit astfel de schimbari. Nu ar trebui. Prietenii adevarati vor fi alaturi de dvs. indiferent de situatie. Trebuie doar sa-i lasati si sa nu-i respingeti. Nu va izolati. Va simtiti rau daca va suparati intrucat organismul dvs. are nevoie de atentie si prin starea de rau incearca sa o obtina. Puteti sa-i oferiti aceasta atentie prin activitati placute: implicati-va in activitati care sa va deconectede de la gandurile negative, asa cum v-a recomandat si Cristina. Si luptati in continuare, aveti copii (si sunt convinsa ca si alti oameni care va apreciaza) care au nevoie de dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xxx1103270 (acum 15 ani)

Traversez acum o perioada foarte dificila cu multe greutati si vreau sa va multumsc pentru sfaturi si incurajare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cati148344 (acum 14 ani)

trebuie sa fiti curajoasa sa treceti peste aceasta problema .Pentru copilasul care are cea mai mare nevoie de dvs.Pentru el trebuie sa luptati ,si sunt convinsa ca sunteti puternica si veti reusi sa va salvati amandoi.nu trebuie sa va inchideti ,sa va izolati .
,aveti nevoie de oameni si ei de dvs.Incercati sa comunicati e foarte important ,si sa vedeti ca va ve ti simti mai bine. VA DORESC DIN SUFLET TOT BINELE DIN LUME SI MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maya( (acum 14 ani)

se vede ca sunteti o persoana foarte puternica,si este de apreciat acest lucru,dar nu e bine sa va inchideti in dumneavoastra,e bine sa comunicati cu lumea,uite ca v-ati facut o noua prietena,adica eu:),eu va pot spune ca am o matusa care trece prin asemenea situatie,si din cate am vazut foloseste niste gumite zoft parca asa se numesc,si spune ca se simte bine de la ele.Va doresc numai bine,si sa fiti mereu o invingatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: