Tratamentul encefalitei cu acyclovir

Meningita
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

De 3 saptamani ma confrunt cu dureri insuportabile de cap.nu pot sa ridic capul dupa perna de durere cel mai tare ma doare dupa ceafa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Virginia,
Ar fi bine sa mergi sa-ti faci neaparat o encefalograma. Nu e bine sa stai asa. Tratamentul encefalitei se efectueaza in sectia de terapie intensiva a unui spital. Aici se monitorizeaza indeaproape semnele vitale (tensiunea arteriala, ritmul cardiac, respiratia si nivelul fluidelor corporale). Deci nu mai sta acasa ci fugi la medic daca vrei sa te faci bine. Sanatate multa si sa ne tii la curent cu diagnosticul de la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana cristina5 (acum 15 ani)

Buna,

Aceste dureri de cap ingrozitoare se declanseaza si din cauza tensiunii, stresului, suparare si o alimentatie dezechilibrata etc si pot dura chiar 30 zile.

Nu stiu ce sa-ti spun, bineinteles ca este indicat sa mergi la medic, insa incearca sa iti analizezi modul de viata. Si daca descoperi ca factorii cauzatori sunt mediu este timpul sa faci o schimbare pentru binele starii generale de sanatate.

Multa sanatate1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am somnolente in timpul zilei scaderi de tensiune pe sistem nervos, uneori simt ca nu am suficient aer,ma simt ametit. doctora de familie mi-a spus odata ca sar putea sa am sindromul Pickwick.La cite controale medicale pe fond neorologic am fost,nu au reusit sa ajunga la aceasta concluzie.E adevarat ca sunt slab pentru acest sindrom, dar simtomele care le am duc la acest sindrom.Nu parerea mea conteaza ci a doctorului de specialitate.Puteti sa-mi dati un raspun in acest sens? va multumesc. Sergiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maxim dumitrita (acum 14 ani)

as vrea cateva informatii in legatura cu un pacient de 65 de ani care a fost diagnosticat cu epilepsie si encefalopatie cu HTA,dupa externare a avut prescris un tratament pe 3 luni dar nu stie daca in continuu sau daca toate acele medicamente, destul de multe,adica daca au efecte adverse majore, pt. ca dupa 3 saptamani de pauza a reluat tratamentul si la aproximativ 3 zile are somnolenta, simte nevoia sa se intinda, casca mult, cu toate ca doarme mult,
medicamentele sunt/aspacardin 1-1/zi, enalapril 3/zi, fenobarbital 1 seara, calciu 2/zi, meprobamat 3/zi,promestar 1-1/zi, carbamazepina 1 1/2-1 1/2/zi, crizele au fost de genul ca in somn il gaseam cu o respiratie grea si cand era trezit nu stia unde se afla sau ce trebuie sa faca, confuz cred ca astea erau crizele evidente care au dus la punerea diagnosticului, pe langa analize, se poate vindeca, poate fi mai rau?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona, arad (acum 14 ani)

am un nepotel de 5 ani si de o saptamana a facut meningita. l-au internat de urgenta la spital, a urmat un tratament cu : cefort, paracetamol, manitol, vitamine gama B electroliti glucoza hemi. si dupa 7 zile de tratament a facut si encefalita, a intrat in coma, nu mai vorbeste, nu isi mai misca picioarele oare se mai face bine??
l-am mutat la un alt medic si ii repeta toate analizele . care ar fii sansele sa isi revina ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: