Cum reduci si scapi de mancarimea anala.

Medicina naturista
Intrebare postata de DANDETOATE cu 9 ani in urma

Innebunit fiind de o sacaitoare mancarime in jurul anusului si scrot , am incercat tot felul de unguente si creme fara niciun rezultat insa. Mentionez ca am fost operat de fistula perianala si aceasta operatiune necesita raderea in jurul anusului. Dup ce am scapat de chinurile postoperatorii a acestei operatii, m-am "pricopsit" cu aceasta mancarime insuportabila la anumite ore in noapte, dimineata si dupa fiecare scaun. Nu rezistam si ma scarpinam pana la sange, s-a facut o iritatie intre fese de toata frumusetea! Daca tot nu dormeam noptea de atata mancarime am pus mintea la contributie! De ce am accese de mancarime in anumite perioade? Pentru ca atunci umezeala din fund era mai mare! Deci trebuie mentinuta zona curata si uscata! Asa ca am renuntat sa ma mai spal cu sapun, care imi facea mult mai rau si am facut asa: Dupa fiecare scaun si inainte de culcare ma spal la fund cu apa rece si spuma gel de ras. aceasta are un efect racoritor, calmeaza mancarimea instant si nu mai e la fel de acida ca sapunul! Dupa care ma usuc bine cu un prosop moale si pun intre fese (pe tot canalul dintre ele) un tampon subtire facut din tifon. De ce? Pai daca se ating fesele intre ele apare transpiratia si imedat mancarimea! Asa ca zona fiind curata,fara a se mai atinga fesele intre ele am inlaturat principalii factori care imi produceau mancarimea nesuferita! Odata pe zi ma pudrez cu argila alba(praf) pe care am cumparat-o de la un plafar, dar dau cu pudra nu ma joc! Aceasta argila iti amelioreaza inflamatia aproape imediat! Contine cam tot ce contine si corpul uman! Si dupa 3 zile de astfel de operatiuni, dragii mei sunt perfect si dorm si eu linistit ca tot omul! Deci fara tampeniile de unguente si alifii care nu fac de cat sa tina zona excesiv de umeda si astfel sa inrautateasca situatia, fara ceaiuri sau alte bai locale cu sapun ci doar cum v-am spus. Am vrut sa imartasesc asta cu voi pentru a mai ajuta si pe altii ca pe mine nu m-a ajutat nimeni si stateam planton noapte in loc sa dorm de la atata mancarime! Daca in trei zile nu se simte o ameliorare sau vindecare, atunci suferiti de o ciuperca ceva si e bine sa apelati la un medic. Daca suferiti de hemoroizi aceasta varianta de tratare nu mai este valabila. Sanatate maxima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

D- (acum 8 ani)

multumesc mult de tot
chiar am sa fac asta imediat si maine cumpar argila asta de care zici ;
sper sa functioneze si la mine
deja mor de 1 an cu tampenia asta .am incercat de TOATE
cand zic tot chiar tot :)) .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21563876968 (acum 4 ani)

Am avut si eu o mancarime de care nu mai scapam. Ma manca de vreo 3 luni asa si cateodata mancarimea era asa nashpa ca nici nu puteam adormi.
Am fost la 2 doctori si ambii au zis ca nu e nimic grav (nimic bacterian), am facut si analize dar pe mine ma manca destul de nashpa.
Mi-a recomandat o crema si un fel de spray plus un fel de crema protectiva si m-am simtit mai bine cu ele dar mancarimea tot nu a trecut.
In final, am descoperit singur problema. Am avut mai multe banuieli si printre ele se afla cea a mancarii.
M-am gandit ca ceva din ce mananc, ar putea sa fie problema.
M-am gandit si am realizat ca eu mancam cam aceleasi lucruri dimineata si seara de cam un an de zile.
Am decis sa scot complet din alimentatia mea ce mancam de vreun an de zile si sa le inlocuiesc cu alte alimente.
Surpriza. Dupa vreo 4, 5 zile, mi-a trecut mancarimea.
In final cred ca problema era de la 2 lucruri:
- o pastrama de porc afumata si care avea multe mirodenii pe ea, usturoi, piper, etc.
- salata de oua pe care o faceam cu piper, ulei si lamaie
Nu am mai mancat aceste alimete de atunci si nu am mai avut nici un fel de mancarime.
Concluzia. Aveti grija ce mancati. Daca stiti ca mancati de mult timp un aliment, faceti o pauza de la el pt o perioada si vedetic um va simtiti. Eliminati tot ce stiti ca mancati des (zilnic) si inlocuiti-le cu altceva (preferabil ceva mai sanatos).
Alimentatia defectuoasa e cauza multor probleme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: