Contraindicatii Baneocin in Lupus Sistemic

Lupus
Intrebare postata de PAULAAPI cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Indraznesc sa deranjez si eu cu o intrebare.Inainte de asta o sa va explic putin situatia mea.Am LUPUS SISTEMIC de 5 ani,fara afectare de organe au cutanata.Urmez tratament cu Medrol 6mg/zi si Plaquenil 2 caps/zi.Problema mea este ca ieri am avut un accdent casnic,in sensul ca m-am taiat la picior cu o bucata de ciob de la un borcan care s-a spart langa mine.Bucata de ciob a sarit pe picior deasupra gleznei si mi-a provocat o taietura cam de
1cm.Sangenu a curs decat foarte putin,decat aat cat sa umple un disc demachiant cu care am tamponat rana dupa ce am dezinfctat cu alcool.Rana este putin adanca iar pielea este usor departata.Nu am mers la rgenta neconsiderand necesar.Spre seara am hotarat totusi sa merg la spital pentru pansare.
La Urgente s-a facut toaletarea plagiicu apa oxigenata si betadina si s-a pansat.Necesita o stura de 2 fire dar pt ca trecusera mai mult de 6 ore ,acest lucru nu s-a mai putut face.Acum urmeaza partea care ma nelamureste pe mine:mi s-a spus ca procedura cere efectuarea unui vactin antitetanos.Stiind ca in lupus sunt contraindicate vaccinuriele ,am refuzat sa-l fac,medicul asigurandu-ma ca oricum nu este absolut necesar ac***a in vedere provenienta plagii.Mi-a recomandat tratamant cu OXACILINA,pe care din nou l-am refuzat deoarece nu am voie Peniciline,si mi l-a inlocuit cu Claritromicina (Kp***aX).Dezinfectare cu Betadina Si BANEOCIN.Pt.Baneocin mi-a sugerat sa intreb medicul curant daca nu cumva am contraindicatii la el din cauza Lupusului sau a tratamentului,Baneocinul fiind si el un antibiotic.Astazi am facut toaletarea ranii si am folosit ambele ,dar sunt in dubiu daca Baneocinul imi face sau nu rau in cadrul bolii.Si inca ceva:din greseala am pus prea mult Baneocin peste rana,a intrat complet in adancitura ranii,acoperind-o.Am citit in prospect ca trebuie aplicata in strat subtire.Poate cauza ca am pus prea mult??
Scuzati intrebarea mea lunga ,snt destl de speriata,Lupusul m-a facut sa fiu destul de prapastioasa.
Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

PAULAAPI (acum 12 ani)

PS :Scuzati greselile de ortografie ,am scris in graba

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: