Ganglionii limfatici inghinali si activitatea fizica intensa?

Limfadenopatie
Intrebare postata de MembruMobileApp1488713514 cu 7 ani in urma

Buna ziua,
De 6 luni ma confrunt cu inflamarea ganglionilor limfatici inghinali bilaterali. La testele de sange nu a iesit nimic suspect, la ecografia abdominla a nu s-au depistat alti nodule decat cei inghinali, iar la consultatia ginelocogica s-a descoperit o candidoza care a fost tratata dar ganglionii nu au scazut in intensitate. Mentionez faptul ca obisnuiesc sa merg la fitness de 3 ori pe saptamana. Am intrerupt activitatea fizica de 3 saptamani si constat ca incep sa scada in dimensiune ganglionii. Imi puteti spune va rog daca exista posibilitatea ca inflamarea ganglionilor sa fie cauzata de exercitiile pentru picioare de la sala de forta? Sau cui ma pot adresa pentru a lamuri aceasta problema. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

MembruMobileApp1523385207 (acum 6 ani)

Nu sunt doctor dar pot să spun că atunci când eram copil și înotător campion la juniori mă confruntam adesea cu problema ganglionilor inghinali. Deci categoric există o legătură între efortul fizic excesiv, în care cauți mereu să-ți depășești mereu limitele și apariția ganglionilor inghinali. Dacă acesta este un factor determinant sau doar favorizator nu am idee.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11586268238 (acum 3 ani)

Buna. Mi s-a inflamat si mie ganglionul inghinal pe stanga. Am si febra musculara la picioare. Ai aflat cumva daca exista vreo legatura intre efort fizic si imflamarea lor? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Coman Ileana (acum un an)

Buna ziua!Ați reușit să rezolvați problema cu ganglionii?Va rog scrieți mi ileana175@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Criss (acum 10 luni)

Ai aflat raspuns?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum 9 luni)

Bună și eu ma confrunta cu aceasta problema a aflat cineva vrun raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 2 luni)

A scăpat cineva de ganglioni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: