Mai este vreo sansa? raspuns medic

Leucemie
Intrebare postata de AlexandraIgas cu 9 ani in urma

Buna ziua!Cu durere in suflet incerc sa ma agat de orice fir de ata.Tatal meu a fost diagnosticat in luna februarie a acestui an cu limfom malig non-hodgkin cu celule mici, stadiul IV B, in urma unor analize amanuntite care au inceput a fi facute, deoarece prezenta un abdomen foarte marit, ganglioni axilari, inghinali, tuse persistenta si oboseala.In urma CT-ului au reiesit multiple adenopatii in abdomen, ficat, splina.In luna martie a inceput prima cura de chimioterapie.Pana in luna iunie, dupa 4 cure, nici un rezultat.In luna iuni 04.06 se incepe chimio tip Gemox(Gemcitabina, Oxaliplatin, Rituximab), fara rezultat. In 23.06 se aplica cura (R)-GIFOX(1), ni s-a spus ca este terapia de salvare.24 de ore a stat conectat la un aparat...groaznic...Dupa cele 24 de ore, vizibil ganglionii si abdomenul au dat inapoi.Din pacate, dupa toate aceste tratamente, medicul curant ne-a comunicat ca nu mai exista nicio sansa pentru el, intrucat boala nu reactioneaza la tratament si nu intra in remisie.Mentionez ca de cand a inceput chimioterapia, face tot timpul febra.O febra ce il oboseste si mai tare.Tatal meu are 54 de ani, impliniti acum 2 saptamani, un om care toata viata lui a fost dur, scurt si la obiect si nu a facut abuz de nimic, acum este cazut psihic.A slabit peste 20 kg.A ajuns sa aiba aprox 50 de kg.Inca are pofta de mancare, dar din cauzahepatomegaliei si splenomegaliei, de care am omis sa va spun doctorii spun sa ne pregatiim de ce este mai rau.Mentionez ca este tratat la Spitalul Fundeni, unde mergem din 2 in 2 saptamani si asteptam cu orele pe la usile doctorilor.Bolnavii de cancer sunt tratati ca niste gunoaie.Am intrebat de alte tratamente posibile in strainatate, ni s-a spus ca nu exista.Nu ii pot face transplant medular deoarece boala nu intra in remisie. NU pot sa cred, nu vreau sa accept asa ceva.Chiar nu se poate face nimic??NU exista nimic?Chiar daca am 27 de ani, este strigatul de ajutor al unui copil cu sufletul sfasiat de durere. Va rog sa ma ajutati macar cu o parere! Va multumesc si va doresc sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi MDr. Toth Noemi este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna Ziua!

Eu a-si incerca o terapie noua cu anticorpi monoclonali, care contin molecule radioactive, Ca ibritumomab tixuetan(Zevalin) si tositumomab(BEXXAR).
Puteti lua legatura cu Clinica de Hematologie si Transplant Medular Targu Mures, Prof Dr. Benedek.

Mai mult: [email protected]

-----------------------------------

dr. Toth Noemi
medic primar oncolog
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Leucemie.

AlexandraIgas (acum 9 ani)

Buna ziua,

Va multumesc din suflet dna Toth! Am trimis un e-mail pe adresa de e-mail mentionata de dumneavoastra si luni voi lua legatura la Spitalul din targu Mures.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: