LIMFOM NON HODGIN

Leucemie
Intrebare postata de miri cu 11 ani in urma

SAPTAMANA ACEASTA AM FOST DIAGNOSTICATA CU LIMFOM MALIGN NON HODGIN DIFUZ CU CELULA MICA B DE TIP LIMFOCITIC (B-SLL/B-CLL). VA ROG MULT CINE STIE MAI MULTE DESPRE BOALA ACEASTA SA IMI SPUNA SI MIE. STIU CA ASTA INSEAMNA CANCER DAR EU NU AM FOST BOLNAVA MAI SERIOS NICIODATA SI IMI E FOARTE FRICA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ionut (acum 11 ani)

Cica cei mai afectati sunt cei peste 60 de ani si cu alte complicatii in afara de ganglioni afectati ,iar terapia este abvd adica cu acele chimioterapeutice combinate :Adriamicina (doxorubicina),-buna,bleuromicina ,vincristin sau vincristina si daunorubicina cred.Se mai face radioterapie dupa operatie sau nu ,indicat ar fii sa se faca daca ar da un mic rezultat pozitiv si dupa operatie sa verifice doar zona nu sa se chinuie cu micsorarea unde se poate scoate tot ca daca ea corespunde in mica parte doar ce ar putea ramane putin ascuns ar putea distruge ,putin dar sigur .Si mai sunt anticorpi care si aia nu sunt amintiti la toate cazurile si la unii asa se procedeaza bolnavi dar si doctori daca nu se amintesc la o boala inseamna ca nu exista .Si mai e terapia de facut si in corp pentru ca ar fii infectat si samgele de limfele cazute ,iar de obicei se mai practica transplant medular pentru cine invinge in limfe sa nu se mai dea bolnave ca la leucemie .DECI TERAPIA CORECTA EXISTA SI BUNA DAR E MARE LISTA DE CHESTII DE FACUT !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 11 ani)

Multumesc Ionut pentru raspuns. Ai avut si tu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

nu ,eu am avut ceva intre beni si malig. la cot iar dupa o redoare de cot mi sa imflamat ceva la cot ,s-au scos dar mi-a ramas unul umflat la subbrat si nu am aflat ce era cu el dar acum dupa 8 ani sa micsorat (poate nu l-am mai zgandarit )

Dar daca cauti la un caz etapele tratamentului si te-ai uita mai atent oricand poate sa lipseasca ceva mai bun de facut adica ar insemna sanse mai mici sau mai mari daca ai completa .

Se lasa asa netratate ce e asta ?inseamna ca oricum ar fii boala exista riscul de tratare incorecta intentionat sau neintentionat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chrisa (acum un an)

Esti ok?Cum te mai simti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: