Cum pot sa ma tratez, fara medicamente raspuns medic

Leucemie
Intrebare postata de crissnew cu 11 ani in urma

Am hemoglobina foarte scazuta, dar am glicemia mare (150), pot sa ma tratez numai din alimentatie sau e obligatoriu tratament? Exista alimente care sa ma ajute pt amandoua in acelasi timp, sau ce ma ajuta la glicemie poate sa nu ma ajute pt globule?N-as vrea sa trebiuasca sa iau medicamente pt amandoua, as prefera sa ma tratez natural.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Daca aveti 2 glicemii repetate , pe nemancate, mai mari de 126 mg% ,inseamna ca aveti diabet zaharat, care poate fi tinut sub control fie prin dieta ( daca valoarea glicemiilor nu este prea mare) sau medicamentos, tolul la recomandarea medicului diabetolog.
Tratamentul anemiei- hemoglobina scazuta- se face si acesta, in functie de valoarea hemoglobinei side tipul anemiei.
In concluzie, problemele sunt diferite, tratamentul este diferit.
Este recomandat sa efectuati consulturi de specialitate si sa respectati indicatiile de tratament deoarece unele probleme nu pot fi rezolvate doar prin alimentatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Leucemie.

Nirolf (acum 11 ani)

Printre alte mirodenii si alimente, usturoiul ocupa un loc aparte si datorita rolului lui in prevenirea si tratarea a o sumedenie de boli. Un catel de usturoi dimineata va ajuta mult si in cazuri de diabet. Ramane de vazut cum rezolvati cu mirosul.
In privinta hemoglobinei trebuie determinata cauza, poate fi o carenta de minerale sau vitamine, astfel ca trebuie modificata dieta sau consumate suplimente alimentare.Spirulina contine multe minerale si vitamine necesare organismului, polenul este bogat in minerale, legumele si fructele aduc si ele un aport important.
Evitati alimentele rafinate, painea alba, zahar alb, faina, ulei...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crissnew (acum 11 ani)

va multumesc pt ajutor, o sa incerc putin cu cateva alimente si daca nu reusesc sa cresc putin globulele rosii o sa merg din nou la medic sa vedem un tratament de care o sa pot sa ma tin(sa nu trebuiasca ore fixe pt medicamente ca nu reusesc, lucrez iar serviciul nu-mi permite la pauze la ore fixe.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AURORAICA (acum 11 ani)

Am avut si eu hemoglobina 8 , 2 si am luat drojdie de bere o luna si jumatate si a crescut hemoglobina la 13 , 2.Eu am folosit drojdie la pachet de trei ori pe zi am pus intr-o cana de apa o lingurita de drojdie si zeama de lamaie. Am bauto inainte de masa . Sunt si sub forma de tablete la farmacia naturista.Merita sa incercati nu strica la nimic.Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cabinet Lacrima Naturii (acum 11 ani)

Daca doriti sa va tratati fara medicamente luati legatura cu un medic naturist tel.0766488202

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: