Incadrare grad de handicap

Legislatie medicala Boala von Willebrand
Intrebare postata de lalaua cu 10 ani in urma

Va rog sa-mi spuneti daca tiroidectomia totala si boala von willebrand, se incadreaza intr-un grad de handicap.
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

ROTARU FELICIA (acum 9 ani)

Sant operata de neoplasm ovarian stadiul 3C chimio tratat posthisterectomie totala cu anexectomie bilaterala si limfadenectomie in noiembrie 2011si am beneficiat de certificat de handicap gradul 1grav cu insotitor fara indemnizatie incepind cu 2012 pana in 2014 ianuarie cand mi-a fost taiat. In iulie 2013 am fost operata din nou de sindrom subocluziv iar in 2014 aprilie am fost operata din nou de sindrom aderential cu peritonita si for matiuni tumorale. Vreau sa stiu daca diagnosticul meu se incadreaza si in ce grad de handicap ac***a in vedere ca nu pot depune nici un fel de efort si pe referatul medical este scris prognostic medical nefavorabil.Mentionez ca mai urmeaza o operatie in vederea punerii unei plase pentru sustinerea intestinelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constanta neagu (acum 9 ani)

Buna ziua,
va multumesc anticipat ptr. timpul alocat si v-as ruga sa-mi raspundeti sincer la o intrebare.Am fost descoperita in 2010 cu o boala autoimuna(lupus eritematos sistemic),am umblat,m-am interesat si mi-am scos certificat de handicap grad 2 accentuat,anul acesta la comisie cand speram sa-mi dea certificatul de handicap permanent si sa scap de spitalizari si de comisiile anuale,socul a fost sa vad ca,am acelas grad de handicap 2 cu acelas cod de boala M32,dar cu deficienta functionala medie in loc de accentuat,dar binenteles ca fizic eu nu simt acest lucru si nici tratamentul medicamentos nu s-a redus deloc,nu stiu cum dumnealor au ajuns la aceasta concluzie,binenteles ca am facut contestatie si astept raspuns au spus ca v-a dura vro 6luni,este oare corect,normal cum au procedat cu mine sau este o eroare a dumnealor,va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare m-ar ajuta foarte mult,va multumesc cu mult respect constanta neagu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raiescu Stana Paraschiva (acum 9 ani)

Sunt operata de noduli tiroidieni si am iarăși noduli pe tiroida rămasă. Se încadrează pentru gradul de handicap si la ce grad? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: