Ce grad de handicap

Legislatie medicala
Intrebare postata de unique cu 11 ani in urma

Buna seara!Prietena mea a fost implicata intr un accident rutier(1 iunie) in urma caruia a avut fracturi usoare la piciorul drept si bazin,la piciorul stang osul aschiat si muschiul afectat,ruptura de uter.
In Iasi a sferit prima interventie chirurgicala la piciorul drept apoi s-a descoperit hemoragia de la uterul rupt si a fost dusa in Germania(5 iunie) pt operatia abdominala.
Acolo i s-a desfacut de mai multe ori operatia la picior drept urmare a suportat mai multe interventii asupra lui(3 sau 4).Inca se mai afla in Germania.
Ea nu mai are parinti de la varsta de 22 ani(acum are 28) cand au murit intr un accident rutier.Eu locuiesc in Bucuresti,ea in Iasi.De la 1 iunie e alimentata prin perfuzii.Incearca de cca 2 saptamani sa manance dar vomita tot.A slabit cca 10-15 kg(de la 55 la 38kg din cate am inteles)Probabil o sa dureze mult recuperarea,o sa trebuiasca sa stau in permanenta cu ea si n o sa mai pot lucra.
In acest caz ar trebui sa ma angajez ca asistent personal ca sa am macar un venit minim si in acelasi timp sa am grija de ea.Din cate am inteles de asistent personal beneficiaza doar persoanele cu handicat grav sau accentuat.Eu am am reusit sa deduc din ce am citit pe net,daca ea se incadreaza in gradul de handicap grav si poate beneficia de asistent personal.
Ma puteti lamuri dumneavoastra daca se incadreaza in acel grad?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

unique (acum 11 ani)

Imi cer scuze,rectific...a fost operata la piciorul Stang!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esti un aiurit (acum 11 ani)

scuze, dar esti un aiurit...ai postat deja de ea de 4 ori..ti s-a raspuns si tot degeaba...de ce mai postezi de pomana ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unique (acum 11 ani)

Vedeti aici //sfatulmedicului.ro/profil/unique_174613 cate topicuri am facut si ce mi s-a raspuns.
Daca nu vedeti va aduc aminte:

>reconstructie muschi picior:in care ceream o parere despre calitatea serviciului medical si dificultatea de a se vindeca operatia.
- nu am primit un raspuns complet.am dat si mail la *** dar nu mi s-a raspuns!
//sfatulmedicului.ro/comunitate/chirurgie-estetica/reconstructie-muschi-picior_43198

>alimentatia dupa 1 luna de perfuzii:in care ceream un sfat pt ca ea sa poata manca din nou normal.
- am primit raspuns incomplet,inutil.
//sfatulmedicului.ro/comunitate/diete/alimentatia-dupa-1-luna-de-perfuzii_43373

>ce grad de handicap: in care cer sa ma lamureasca cineva in ce grad de handicap se incadreaza ea si daca poate beneficia de asistent personal!
- La care am primit un raspuns inutil si deplasat.
Nu vad de ce as fii aiurit postand acolo unde trebuie pt a obtine Diferite informatii.
Observ ca doar dumneavoastra ati raspuns la posturile mele si tind sa cred ca acest forum duce o lipsa acuta de medici interesati sa ajute lumea.Din acest motiv incetez sa mai deschid alte topicuri.
Multumesc pt ajutorul acordat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorudopp (acum 11 ani)

salut
ala care zice ca esti un aiurit este un ticalos frustrat!
cred ca ar trebui sa mergi la medicul de familie si sa discuti si cu chirurgul. daca reusiti sa aveti peste 90 zile de spitalizare poti obtine gradul intai de handicap, adica o pensie de aprox. 900 lei. discuta cu chirurgul
succes
doru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unique (acum 11 ani)

salut.
are 53 de zile de cand sta prin spitale...nu cred ca o sa ajunga la 90 de spitalizare dar sigur v-a sta acasa multe luni,in care v-a avea nevoie de mine s o ajut.
O sa vorbesc cu medicul meu de familie poate mi da un sfat.Cu chirurgul nu pot pt ca e in Germania.
Probabil cand v-a reveni in ro v-a mai sta cateva zile/saptamani in spital...
Multumesc pt sfatul tau.
O zi minunata si racoroasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorudopp (acum 11 ani)

salut
zile de spitalizare se pot obtine si ambulatoriu. adica face internare dar sta acasa. oricum mergi si la comisia de handicap din sector. acolo afli toate informatiile
succes
doru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: