Vsh raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de mihaildorian cu 11 ani in urma

Buna tuturor,
Am citit pe siteul unui laborator de analize, ca vsh se interpreteaza in functie de varsta si sex. Eu am 54 de ani si mi-a iesit 20 mm/h. Pe buletin referinta este de 15 mm/h sau mai mic. Pe siteul respectiv calculul era asa : sub 50 de ani -15 mm/h ,peste 50 de ani 20 mm/h . Doctorul Ditoiu de la Fundeni are alte calcule si anume : la barbati varsta/2 iar la femei varsta+10/2. Poate sa-mi spuna cineva daca 20 mm/h este normal la varsta mea ? Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

VSH-ul dvs este perfect normal, ceea ce in sine nu inseamna nimic. Exista boli care evolueaza cu analize "normale", dupa cum exista analize "proaste" fara nici o semnificatie clinica. Mult mai important e ca aceste analize sa fie interpretate in contextul simptomelor care v-au determinat sa mergeti la laborator.

Cat priveste variabilitatea VSH cu varsta, va propun urmatorul experiment: repetati VSH-ul in cursul unei gripe (iarna asta pare destul de "promitatoare"); daca ar fi sa ne luam dupa formulele pe care le-ati mentionat, veti avea surpriza unei calatorii in viitor (probabil ca valoarea va corespunde unei varste de cel putin 80 de ani).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

mihaildorian (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Sarbatori fericite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaildorian (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns si urez tuturor Sarbatori fericite si ....sanatoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

aveti dreptate, aveam o carie cu abces si a iesit vsh-ul foarte mare , orice poate influenta , o gripa, laringita, diaree...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaildorian (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns si urez tuturor Sarbatori fericite si ....sanatoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaildorian (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns si urez tuturor Sarbatori fericite si ....sanatoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela457103011 (acum 9 ani)

Buna ziua doamna doctor! rezultate hemoleucograma
hematii 4160000/mm3 (3900000-5200000)
hemoglobina 12,3 g/dL (12,0-15,6)
hematocrit 37,7% (35,5-45.5)
MCV 90,7 fL (80,0-99,0)
MCH 29,6 pg (27,0-33,5)
MCHC 32,6 g/dL (31,5--36,0)
RDW 13,0% (11,3-14,7)
trombocite 301000 /mm3 (150000-370000)
leucocite 7990 /mm3 (3900-10200)
neutrofile 43,70 % 3490 /mm3 (42,00-77,00)
limfocite 46,10% 3690 /mm3 (20,00-44,00)
monocite 6,30 % 500 /mm3 (2,00-9,50)
eozinofile 3,10 % 250 /mm3 (0,50-5,50)
bazofile 0,80 % 70 /mm3 (0,00-1,75)
(sange integral EDTA,ADVIA 2120i,Impedanta si citometrie de flux)
VSH 20 mm/h (2-15)
Am 47 de ani.Este o problema grava limfocitele marite si vsh-ul?Poate fi o cauza tratamentul cu pentoxi retard si aflamil .Si abia am terminat tratamentul pentru o infectie la ureche si sinuzita.inaintea trat pt sinuzita am avut si injectabil movalis si xefo pt ICVB si am facut recuperari.
Acum 1 luna am facut o hemoleucograma completa si toate au fost in parametri normali.limfocite atunci 34,60 % (25,00-50,00),vsh 16 (2-8)
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: