Transaminaze si colesterol

Investigatii
Intrebare postata de Marius Alberto cu 15 ani in urma

Acum cateva zile, in urma analizelor a rezultat ca am colesterolul marit, peste 220, iar valorile transaminazelor foarte ridicate: TGO 48 si TGP 80. am depistat problema ficatului gras de jumatate de an dar nu am tratat-o. nu mananc grasimi sau dulciuri, nu depasesc 100 calorii pe zi, consum practic doar batoane de cereale, supe si fructe. care ar putea fi cauza acestor probleme ale ficatului si cum s-ar putea remedia? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

mirela16121787 (acum 15 ani)

miruna,
ne putem lua de mana,am aceleasi probleme:transaminaze mari,ficat gras,dureri; nici eu nu mananc dulciuri,carne de porc sau grasimi.
As fi curios care poate fi cauza si rezolvarea unei astfel de afectiuni.Daca afli ceva,spune-mi si mie,te rog.Eu am facut niste analize aici in Italia si doctorul mi-a zis sa tin regim,sa ma feresc de carne grasa(oricum ma feream)si de mancaruri toxice.Eu o sa incerc sa iau un ceai detoxifiant,cred ca ar face bine,am vazut in farmacie.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin58 (acum 15 ani)

Analize pt. hepatita ati facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela16121787 (acum 15 ani)

da,am facut analize ,nu am nicio problema in legatura cu hepatita.Dar pur si simplu,am durere,stare nervoasa aproape insuportabila(nu sufar sa ma atinga cineva in zona ficatului)si sunt balonat permanent in burta,orice as manca.Si mai ales cand obosesc un pic...si obosesc cam des.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rqavan (acum 15 ani)

TGO si TGP nu sint FOARTE marite.drep ca sint peste valorile normale,dar intr-o hepatita acuta de ex le sin de ordinul sutelor.la fel si colesterolul nu e foarte mare,desi peste normal.Nu strica sa faci si determinari ale GGT si tipurilor de colesterol.De asemenea e important daca e singura analiza facuta sau ai mai facut aceste 3 analize recent.In caz ca le-ai repetat,care e evolutia?au scazut in timp sau au crescut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela16121787 (acum 15 ani)

ultima data am facut aceste analize,cu vreo trei saptamani inainte de Craciun,era super-normale.Doctorul mi-a zis doar ca am ficat gras si ca ,,nervurile ficatuluidau aceasta durere.
Dar eu intreb:chiar nu exista niciun tratament pentru acest ,,ficat gras si aceste ,,nervuri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela16121787 (acum 15 ani)

cand iau Silimarina si ceai hepato-protector, imi mai sta durerea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rqavan (acum 15 ani)

scuze,raspunsul initial era pt miruna
Despre tine giovanni ce sa spun...medicatie stricta pt a "slabi" ficatul nu stiu sa existe.Exista medicamente din clasa statinelor care scad grasimea din singe,dar acestea sint daunatoare ficatului in caz de cure prelungite.
E important daca ficatul e si marit sau numai gras.Un ficat matit e uneori dureros datorita tensiunii exercitate asupra capsulei hepatice.
Oricum,cit timp colesterolul si grasimile in sg sint mari,ficatul tot "gras" va ramine.Daca reusesti scaderea grasimilor in sr cu timpul grasimea din ficat se va "dizolva" fiind utilizata de organism.
ceea ce iei tu ca tratament e excelent.
E importanta si stare fierii.O mai ai?E lenesa?O fiere lenesa poate si ea genera balonari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela16121787 (acum 15 ani)

Multumesc pt. raspuns.
Da,caut sa reduc grasimile pe cat posibil,desi ma abtin greu.Problema e si cu lipsa miscarii,a efortului.
Fierea mea,mi s-a zis ca e lenesa,inca o mai am,desi eram gata s-o arunc :).
Ei i-am servit mereu Redigest sau Liv 52 si am observat ca si atunci ma simt mai bine,probabil ca ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rqavan (acum 15 ani)

Da,lipsa miscarii e o problma.Grasimile trebuie "arse" altfel se acumuleazaIntre a minca putin + a sta si a minca normal + activitate fizica e de preferat a douaGinditul nu prea consuma din grasimi...
"Fiara" sa nu o scoti daca nu are pietre.E bun si un om lenes decit nici un om.
Un ultim pont:Daca ti-ai luat cumva analizele la 2-3 ore dupa ce ai mincat e normal ca colesterolul sa fie crescut...
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela16121787 (acum 15 ani)

pai nu,nimeni nu-ti ia analize la sange decat pe ne-mancate,va dati seama.
Da,in ce priveste miscarea,astept sa vina caldura sa ies la terenul de sport.
ok,spor in toate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Octavian17124520 (acum 15 ani)

Ce inseamna peste 220 colesterol ? asta are voloare unitara si nu se da peste 220, oK?
consumand 100 de calorii pe zi , spune-mi te rog ce munci prestezi. Necesar zilnic de calorii 2200-2500

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 10 ani)

buna...
ati gasit vreun remediu? acesta problema o are si mama mea si inca nu stie ce are exact!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgiana Horvat (acum 8 ani)

Dieta e bazata pe carne sp***a, legume, fructe, seminte si cereale ne prajite. Exista si un supliment alimentar care e recomandat cu dieta pentru colesterol, trigliceride si transaminaze. Se ia cate o capsula inainte de micul dejun. Contine doua enzime, se numeste Natto Serra Max, e facut de Doctor Bio, se gaseste in plafaruri si farmacii. E mai putin nociv sa te tratezi natural, fara efectele secundare care uneori sunt mai agresive decat boala pe care doresti sa o tratezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nikoleta (acum 8 ani)

Ficat gras am si eu. Tgo 70 tgp 173 . Dr mia zis sa mananc doar carne sp***a pui vita peste. Cu castraveti murati si ardei gras verde si salata. Fara fructe si fainoase fara alte legume in afara de cele mentionate.fara lactate. In 5 zile tgo 53 tgp 103 . Dupa alte 6zile tgo 49 tgp 89...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11575540373 (acum 4 ani)

Transaminazele, TGO, TGP, colesterolul si trigliceridele nu cresc neaparat de la grasimi, dulciuri si alcool.
Un procent foarte mare de pacienti cu dislipidemii au ca sursa consumul carbohidratilor. Pastele fainoase, produsele de patiserie si orezul ajuta la cresterea lor. Un regim in care sa mananc carne numai in weekend si fara carbohidrati m-a ajutat sa pierd 1 kg pe saptamana, fara efort si fara revenire la greutatea initiala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: