Spermograma

Investigatii
Intrebare postata de diana_vez cu 12 ani in urma

Tocmai am primit rezultatul spermogramei sotului meu,doar ca programarea la medic o avem abia peste 2 saptamani...Ma poate ajuta cineva aici cu o interpretare? Are 36 ani,nu fumeaza iar alcool bea ocazional.Ne chinuim de mai bine de 1 an sa facem un bebe...eu am 24 ani si analizele mele au fost bune. Acum fac zilnic teste ovulatie(Minut).Sunt in ziua 15CM,am inceput sa fac test din ziua 5..si pana acum nu e pozitiv...

Cultura - sperma
Cultura SPERMA
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora microbiana.
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.

Spermograma - sperma
Volum 2.5 ml 1.5 - 5

Aspect alb,vasc,op alba, vascoasa, opaca

Timp de fluidificare completa 25 min 20 - 30

pH ( acid/base 37 grade C ) 7.3 7.12 - 8

Nr. spermatozoizi 73 milion/mL 20 - 150

Spermatozoizi cu mobilitate normala 68 % >= 60

Spermatozoizi cu aspect normal 65 % >= 60

Comentarii Leucocite - rare.
Spermatocite - relativ frecvente.
Cristale - absente.
La 24 ore de la emisie 1-2% dintre spermatozoizi sunt inca mobili

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Iuli (acum 12 ani)

Nu este greu de interpretat, aveti valorile de referinta si valorile partenerului. Dupa cum vedeti nu e rea spermograma, unele valori sunt un pic la limita (aciditatea, structura spermatozoizilor si mobilitatea) dar se incadreaza in parametri toate. Nu stiu daca a respectat exact toate cerintele pt spermograma (abstinenta, fara alcool, tutun, odihna, etc) dar daca nu cu atat mai mult e o spermograma buna. Oricum trebuie sa o repete peste o luna la alt laborator, pt siguranta. Problema nu prea pare a fi la el la prima vedere, cel putin din aceasta spermograma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

In luna februarie cand a facut prima data spermograma ii iesisera niste valori f proaste si o cultuta de Neisseria Haemophilius(sper ca am scris bine).Acum astept sa termin si eu testele de ovulatie si am programare pt Chlamydia,Mycoplasma si Ureaplasma.Doctorul ne-a spus ca trebuie sa asteptam cateva luni (timp in care sa tot incercam natural)si abia dupa aceea imi va face un HSG...Toata lumea imi spune ca am tot timpul,ca am doar 24 ani...dar sunt f nerabdatoare sa am un bebe...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Din pacate cu cat sunteti mai nerabdatoare, mai stresata de acest aspect, cu atat mai mult se va lasa asteptat bebelusul. Testele de secretie si infectioase trebuiau facute inca de acum 1 an, dinainte de a incerca sa concepeti, si trebuie facute de amandoi. Pana cand nu aveti TOATE ANALIZELE inclusiv BTS, sange, hormoni, totul la zi AMANDOI, folositi prezervativ. In cazul in care exista o afectiune, o infectie, si ramaneti gravida, nu o veti mai putea trata si poate cauza malformatii. Faceti amandoi toate analizele, partenerul sa repete spermograma si sa mearga si la un urolog pt un control general, dvs faceti toate analizele, tratati-va amandoi problemele daca exista si abia apoi incercati sa faceti un bebe. Si nu va mai stresati atat de mult. Mie mi se pare extrem de devreme un copil inainte de 25 de ani dar este alegerea dvs. Cert este ca oricand apare acest copil, el trebuie sa fie sanatos, asta este esential. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

am facut analizele in febr 2011 si mie mi-au iesit toate ok,la fel si sotului(mai putin spermograma lui la vremea respectiva). trebuie sa mentionez ca eu am un virus hep B de 14 ani,dar sotul este vaccinat. apoi in luna aprilie 2011 am avut o intarziere de 2 sapt de menstra,am mers la medic si mi-a spus ca sunt insarcinata in 5 sapt dar sarcina este f jos. la 3 zile dupa ce am aflat am avut o hemoragie si medicul mi-a spus ca am pierdut sarcina. am mers si mi-a facut un chiuretaj ca sa fie sigur ca nu raman resturi.(insa trebuie sa mentionez ca la test de urina nu mi-a iesit pozitiva sarcina).acum am schimbat medicul,si cel la care merg acum mi-a spus sa repetam analizele. am facut pana acum pe cele hormonale si mai am restul.(Chlamydia,Mycoplasma si Ureaplasma erau normale in luna febr....aveam doar o Candida pe care o fac mereu cand iau antibiotice)
Analizele mele hormonale facute luna trecuta in ziua 28 CM au fost: Estradiol 52.4 Prolactina 19 Progesteron 0.61 si am mai facut o analiza la secretie care a fost normala dupa spusele medicului:
Celule epiteliale-frecvente
Reactie inflamatorie-moderata(relativ frecvente polimorfonucleare)
Hematii-absente
Bacili Gram pozitiv(Flora Doderlein)-frecventi
Levuri-nu se observa
Trichomonas vaginalis-nu se observa
Cultura:culturi necrescute la 48H

Mi-a mai spus medicul ca am o rana pe col (am mai avut si acum 3 ani si am facut in italia un fel de criogenare care inlocuia traditionala metoda laser)papanicolaul mi-a iesit negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna. Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile. Frecvente celule endocervicale.PMN frecvente.

cam astea sunt toate analizele recente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Analizele par a fi bune. Rana pe col trebuie tinuta sub control si investigata, tratata cu atentie. Recomand si un consult endocrinologic (nu am inteles daca analizele hormonale au fost facute de un endocrinolog, ginecologul ar fi trebuit sa va trimita si la un endocrino pt acestea), eu stiu ca se dozeaza hormonii in zilele 14 si 21. Nu stiu ce sa spun legat de sarcina presupusa din aprilie. La 2 saptamani de intarziere ar fi trebuit sa apara pe testul de sarcina. Pe de alta parte daca ati fost chiuretata poate a fost totusi ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

ok.multumesc pt raspunsuri. o sa vorbesc cu medicul ginecolog sau o sa merg chiar eu la un endocrinolog sa fac analizele hormonale in zilele 14 si 21. o zi placuta va doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 12 ani)

Atentie la rana de pe col....Am avut aceeai problema ca si tine...toate analizele bune si la mine si la sot si totusi 3 ani nu am reusit sa facem un copil...dupa tratamente peste tratamente am reusit sa avem un baietel. In timpul acesta rana de pe col s-a marit mult...Am tratat-o cu laser, dupa sarcina si alaptare, totul a fost ok si nici nu stiu cum a venit pe lume si fetita...fara tratamente, fara nimic. Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

si rana pe col era cauza pentru care nu ai ramas timp de 3 ani? in final cum ai ramas?ceva tratament?da-mi te rog mai multe detalii.merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 12 ani)

nu zic ca rana de pe col a fost cauza principala...dar a contribuit mult, din cate am inteles afecteaza si ea...
am facut tratamente peste tratamente cu pastile si injectii hormonale...din pacate la mine singurele efecte au fost ca am luat 30 kg si nu mai aveam ciclu regulat(o data la cateva luni, iar inainte de tratament la 28 de zile). Am schimbat medicul care mia zis sa fac in HSG dupa primul ciclu. Asta era in iunie...in octombrie am facut HSG(atunci a venit) rezultatul a fost ca pe dreapta e totul ok, pe stanga trompa e infundata. Trebuia sa ma prezint la operatie dar nu am mai ajuns ca brusc intr-o luna eram gravida. Am inteles ca si lichidul cu care se face HSG permeabilizeaza trompele si in unele cazuri desfunda....Dupa treaba asta totul a decurs bine...BAFTA...o sa reusesti...ai si tineretea de partea ta.(Eu aveam 27 cand am reusit sa raman gravida)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

mie medicul la care merg acum mi-a spus ca trebuie sa incercam 1 an(asta inseamna aprilie 2012 pentru ca anul asta in aprilie am avut eu acea sarcina). abia dupa 1 an imi poate recomanda un tratament hormonal sau o HSG... eu sincer as fi vrut sa fac HSG mult mai repede,pentru ca am auzit multe cazuri cand dupa asta au ramas. luna asta am facut teste ovulatie Oview,Minut si Barza...zilnic incepand cu ziua 7 CM...si mi-au iesit pozitive in zilele 21-24 CM (eu stiind ca am un ciclu de 30 zile). am facut sex in zilele respective si....am asteptat sa imi intarzie... mi-a intarziat 3 zile,dar azi de dim am facut test de sarcina si e negativ... in plus,ma simt f balonata ceea ce inseamna ca trebuie sa imi vina...si acea intarziere de 3 zile nu a insemnat nimic:( sa speram ca luna viitoare va fi mai bine... bafta tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 12 ani)

Nu te descuraja...eu ma saturasem cate teste de sarcina faceam in fiecare luna....La noi a trecut un an si abia apoi am inceput cu tratamente...Daca stiam ca asa usor se rezolva dupa HSG ...nu stateam mult pe ganduri...faza nasoala e ca degeaba faci stimulari si tratamente hormonale daca sunt trompe infundate sau nu sunt permeabile...si trece vremea si creste stresul...Dar de obicei totul se rezolva ca acum sunt atatea metode daca nu merge natural....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 12 ani)

Testele de sarcina sunt de obicei pozitive(daca e ceva) dupa 2-3 saptamani...chiar daca iese negativ dupa 2 se recomanda sa mai faci unul dupa 3 sapt (daca nu a venit ciclul intre timp)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_vez (acum 12 ani)

azi am mers la medicul meu ginecolog care ma cunoaste de la vreo 10-11 ani(cand am mers prima data pentru o anexita severa de care nu mai scapam,si ceva chisturi pe ovare)m-a consultat...mi-a zis ca nu sunt semne ca mi-ar veni menstra dar nici nu se poate pronunta deocamdata daca exista sau nu o sarcina pentru ca mai am de asteptat cel putin 1 sapt pana voi avea un rezultat sigur....fie el negativ sau pozitiv...
am discutat cu el si de HSG si mi-a zis ca deocamdata nu este cazul pentru ca sunt tanara si mai pot astepta cateva luni in care sa incerc...cunoscandu-l de atata timp pot spune ca m-a linistit putin discutia cu el:)
mi-a dat si un tratament: vitamina E si Folowise cate o capsula din fiecare timp de 20 zile pe luna(pauza 10 zile pe menstra si un pic dupa),iar daca imi vine menstruatia sa iau o combinatie de Metronidazol+Ibuprofen+Doxicilina(toate cele 3 capsule o data pe zi)timp de 5 zile. asta doar in cazul in care imi vine menstra...(eu sper totusi sa nu vina...) iar sotul meu trebuie sa ia si el vitamina E in acelasi timp cu mine(imbunatateste calitatea spermei). Tratamentul asta sa il incerc cel putin 3 luni... oricum...sunt mult mai relaxata acum,dupa discutia de azi...si sper ca nu va trece foarte mult timp pana cand testul de sarcina imi va arata 2 liniute:)
o sa va anunt cu siguranta cand se va intampla asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: