Spasmofilie? raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de soporaeternus cu 9 ani in urma

Am fost diagnosticata cu spasmofilie in luna Aprilie. Analize bune, mai putin calciul care era la limita inferioara. Am facut cura cu Clacivid 600, cate10 zile pe luna dar degeaba. Deja este luna Iunie si eu inca mai am spasme mai ales la picioare. Mi-a schimbat tratamentul cu calciu sandoz 1000 + vitamina C timp de 20 de zile, pe care il iau deja de 8 zile. Spasmele s-au mai rarit insa de ieri m-au apucat din nou si am avut si furnicaturi in palme. Nu am ameteli sau palpitatii. Ma gandeam sa merg si la Endocrinolog. Eu mai sufar si de anxietate generalizata si fac psihoterapie de o luna si au avut loc schimbari majore in bine. Este normal ca dupa atata timp sa mai am spasme? Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este bine sa consultati medicul endocrinolog pentru evaluare si tratament specific.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

deepred25 (acum 9 ani)

şi eu am fost diagnosticată cu spasmofilie şi anxietate acum 6 luni, la fel, spasmele musculare revin, asociate în special cu crize de dischinezie biliară, de care, de asemenea, sufăr, iar, mai nou, constat că noaptea îmi amorţesc degetele (fapt pus pe seama unor exagerări cu activitatea fizică, mi s-a prescris milgamma şi asta iau de 4 zile, cu o uşoarp ameliorare). Nu ştiu cui să mă adresez, întrucât medicul de familie susţine că sunt ok şi nu-mi dă trimiteri... Aceste stări nu interferează cu activitatea mea, dar mă stresează cumplit, am gânduri negre legate de tot felul de boli despre care citesc pe internet, e ca un cerc vicios din care nu mai scap. mă linişteşte gândul că nu sunt singura femeie tânără care se confruntă cu aşa ceva... (eu am 25 de ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soporaeternus (acum 9 ani)

Si mie mi-a spus domnul doctor la care am fost ultima data ca nu e asa de grava spasmofilia mea. El este si profesor universitar si toata lumea il lauda ca fiind super bun, de aceea am mers la el. Stiu cum e cu cercul vicios, si eu am cautat pe net si am citit tot felu de p***ai. Intr-un timp am crezut ca am probleme cu inima dar a fost doar imaginatia mea. Psihoterapeutul meu mi-a spus ca mie imi este frica de 2 lucruri, de spasmofilie si de lesin... asta pentru ca mai demult cand am lesinat prima data era sa mor pentru ca am picat in cap si nu m-am mai ridicat de jos pana cand a venit ambulanta + ca am facut o criza si la admiterea pe care evident am picat-o. Nu stiu cand voi scapa de starile astea :(... uneori am impresia ca nu am sa scap niciodata dar ma gandesc la zilele in care credeam ca voi fi bine si ma mai linistesc. Eu zic sa mai insisti cu medicul de familie sa iti dea trimiteri ca sa fi tu linistita ca nu ai nimic. Eventual poti merge si la psiholog. Daca inca mai esti studenta, sunt psihologi care fac reduceri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aida (acum 9 ani)

Draga mea,spasmofilia ta nu inseamna nimic altceva decat o somatizare a anxietatii,crizele sunt atacuri de panica,iar faptul ca esti mereu in alerta(o persoana care sufera de o nevroza mereu este in alerta,respira mai repede si se hiperventileza) lucrul acesta duce la o scadere a calciului in sange,care determina contractii musculare sau parestezii.Caderea reala de calciu apare in momentul in care exista o scadere TOTALA a calciului si evident este determinata de tulburari mult mai grave. Ce mai este si cu povestea cu spasmofilia...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aida (acum 9 ani)

Draga mea,spasmofilia ta nu inseamna nimic altceva decat o somatizare a anxietatii,crizele sunt atacuri de panica,iar faptul ca esti mereu in alerta(o persoana care sufera de o nevroza mereu este in alerta,respira mai repede si se hiperventileza) lucrul acesta duce la o scadere a calciului in sange,care determina contractii musculare sau parestezii.Caderea reala de calciu apare in momentul in care exista o scadere TOTALA a calciului si evident este determinata de tulburari mult mai grave. Ce mai este si cu povestea cu spasmofilia...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soporaeternus (acum 9 ani)

Sa stii ca m-am gandit la ce ai spus tu... am fost acasa cateva zile si spasmele s-au ameliorat foarte mult, aproape ca au disparut. Acum ca trebuie sa plec, iar m-au apucat. Incerc sa imi ocup timpul cu ceva placut si sa nu ma mai gandesc la toate p***aile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada (acum 9 ani)

cu o saptamana doua in urma citeam in ceva revistuta descrierea spasmofiliei.era exact ce am simtit peste 20 de ani-inclusiv crize de fiere ca si antevorbitoarea.citind acolo am observat ca diagnosticul se pune in situatii de rau care pare sa vina mai mult din psihic decat din fizic si medicul nu stie sa spuna altceva.chiar scrie ca poti sa faci crize chiar daca nivelul de calciu este bun--eu am facut o data dupa 3 fiole intravenoase-,era exact o descriere a starii mele de sanatate de ani si ani.in urma cu vreo cinci ani,dupa iarasi multe analize facute la clinici particulare-nu intrebati de pret...-si rezultate aproape bune si stare fizica mizerabila--nu mai puteam sa merg la serviciu-am ajuns la un doctor care lucreaza cu un aparat cu biorezonanta.tot ceea ce mi-a iesit in analize mi-a spus si el, chiar in plus.dar nu asta e neaparat important.tratamentul pe care l-am primit a fost pentru toate dereglarile simultan,intelegeti,adica in felul in care medicina normala nu lucreaza,o mare parte din tratament s-a bazat pe echilibrare psihica,de altfel aparatul indica faptul ca un organ este dezechilibrat din cauza stresului,am inteles atunci ca pot sa iau calciu si colebil vagoane,daca nu-mi controlez psihicul o sa le iau degeaba.la faza asta e foarte important ca doctoul respectiv sau chiar altul sa fie un bun psihoteapeut,sa te ajute sa afli de unde vin poblemele care iti povoaca dezechilibrul,din prezent sau din trecutul foarte indepartat.sigur ca exclud aici tratamentul cu divese neuroleptice.am urmat tratamentul naturist o vreme indelungata,dupa o perioada m-am simtit mai bine decat la 15 ani apoi l-am intrerupt apoi am avut niste probleme in familie care incet m-au dereglat,am facut din nou tratament cu rezultate extraordinare.asta e experienta mea,poate altii au alte pareri,nu am deschis acest subiect ptr o discutie contradictorie,deci n-o sa raspund la nici un mesaj de acest gen,faptul ca eu am vazut analizele din clinica-clinicile- privata identice cu cele ale aparatului nu poate sa-l conteste nimeni.felul in care m-am simtit dupa 20 de ani de sanatate mizerabila fara sa mi se puna un diagnostic complet,iarasi nu mi-l poate contesta nimeni.tratamentul nu e ieftin dar analizele facute aiurea si medicamentele luate degeaba si consultatiile pivate la medici care te trateaza de o boala fara sa se deranjeze s-o lege de alta care e de fapt cauza --sunt mai scumpe.in plus,trebuie sa stiti ca tratamentul nu are efect instant,trebuie sa aveti rabdare si incredere poate luni bune.si nu uitati,DOCTOR nu te miri ce calificat la locul de munca.trebuie sa stiti ca medicii astia au foarte foarte multi pacienti si asta inseamna ceva...sa fiti sanatosi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soporaeternus (acum 9 ani)

Ada, chiar ii povesteam mamei mele ieri ca atunci cand aveam 16 ani am scapat cu greu de o viroza si acum o tuse seaca imi trece cu 2 lingurite de sirop de brad... deci tot ce mi-a venit in minte a fost ca este o probabilitate mare ca organismul meu sa functioneze pe metode naturiste mai bine decat pe cele sintetice.Nu am fost niciodata o fire bolnavicioasa... sunt doar foarte sensibila in interior. Ultima data am mers la un profesor universitar care e foarte laudat de pacientii lui, de aceea l-am si ales. Mi-a spus ca daca nu imi vor trece spasmele pana la sfarsitul tratamentului sa ma intorc la el sa imi faca mai multe investigatii. Am incredere ca sunt pe maini bune, lucru care ma linisteste mult. Multa sanatate si tie :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aida (acum 9 ani)

Si tare mi-e mirarea! Pe ce criteriu se pune acest diagnostic daca este numit si ''''hipocalcemie'''' ,iar analizele sunt bune? Mie lesinul,spasmele si alte minuni aparute pe fondul unei personalitati emotive,sensibile,cu un indice mic de toleranta la frustrare mie spasmofilia aceasta imi pare tulburare de conversie toata ziua,cum in SUA,Franta spasmofilia nici macar nu este recunoscuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: