Interpretare rmn

Investigatii Imagistica
Intrebare postata de teoyorga cu 9 ani in urma

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului rmn si va multumesc anticipat:
RMN cranio-cerebral nativ si cu substanta de contrast -
Radiodiagnostic
Multiple leziuni focale in substanta alba periventricular , in hipersemnal FLAIR, unele fara
priza de contrast, altele incarcare partial periferic, sugerand leziuni demielinizante in diferite
grade de activitate:
-5mm posterolateral la baza pedunculului cerebelos inferior drept;
-8/4mm paravermian stanga ;
-6mm in substanta alba central in emisferul cerebelos drept;
-9/6mm lateral dreapta in spleniusul corpului calos;
-9/5mm si 5/3mm adiacent carrefourului ventriculului lateral drept;
-4mm in centrul semioval superior de acestea, parietal profund dreapta;
-6/3mm similar peritrigonal stanga;
-3mm in capsula externa dreapta;
-9/6mm anterior de cornul frontal ventricular drept, prelungindu-se lamelar in extremitatea
dreapta a comisurii anterioare;
Se incarca cu contrast leziunea din emisferul cerebelos drept, cea din capsula externa
dreapta, cele peritrigonale bilateral.
La nivelul maduvei cervicale exista leziuni multiple extinse, in hipersemnal T2:
-masiv in dreptul bazei odontoide, pe 15mm craniocaudal in cordoanele anterioare si 10mm
posterior;
-o plaja lezionala intinsa pe 35mm cranio-caudal in dreptul vertebrelor C3-C5, in corsoanele
anterioare;
-mai multe leziuni mai mici posterior si lateral in dreptul vertebrelor C3 si C5;
-leziuni alungita de 12mm anterior la nivel C6 si pe 8mm lateral stanga la acelasi nivel;
-10mm craniocaudal in cordoanele posterioare la T1;
-23mm cranio-caudal la nivel T1-T2 anterior;
-9mm anterolateral dreapta T3;
Majoritatea acestor leziuni nu se incarca post-contrast, exista doar mici spoturi de incarcare
in dreptul vertebrelor C2-C3 posterior si C6 lateral stanga .
Fara lezinu semnificative discovertebrale.

Concluzii:
-multiple leziuni demielinizante cerebral si medular cervicotoracal ( vizibil pana la T4), cu
grade diferite de activitate, partial incarcate cu contrast.
Diagnostic: Investigatie imagistica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1455293992 (acum 6 ani)

Imi puteti trimite cateva poze cu investigatia rmn, pe care a-ti facuto?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: