INTERPRETARE ANALIZE - AJUTOR raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de PavElena cu 12 ani in urma

Buna ziua, am si eu mare nevoie sa ma ajutati sa interpretez niste analize la sange care conform laboratorului au iesit crescute sau scazute si as vrea sa stiu ce inseamna. Va multumesc mult.

LEUCOCITE: 10.04 valori normale 4 - 9 x 10^3/ μL
NEUTROFILE: 58.60 valori normale 60 - 70 %
MONOCITE# : 0.68 valori normale 0.1 - 0.6 x 10^3 / μL
BASOFILE# : 0.01 valori normale 0.025 - 0.1 x 10^3 / μL
MPV: 10.70 valori normale 5 - 10
Colesterol: 126 valori normale 150 - 200 mg/dL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Toate aceste analize au valori in limitele normalului , inclusiv colesterolul . Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

PavElena (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 12 ani)

Mai am o intrebare pentru dumneavoastra daca se poate. Acum aproximativ o luna am facut analizele la sange si mi-a iesit MPV 5.40. Ar putea avea vreo relevanta faptul ca acum mi-a iesit 10.70 ? Intre timp nu am luat nici un medicament, dar mi-am facut masaje pe sani cu diclofenac gel pentru ca am mastoza fibrochistica si ma dor sanii. Este posibil sa fi fost influentate de gelul acesta? Mentionez ca analizele le-am facut la acelasi laborator. Multumesc foarte mult , o zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

MPV, la adult este cuprins intre 7, 4 -- 1o (valori normale cu un plus sau minus variatie de la un examen la altul sau chiar la persoane diferite. Va ingrijorati in zadar.. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PavElena (acum 12 ani)

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri, m-am linistit. Sanatate multa va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

Buna seara,
as dori sa ma ajutati cu interpretarea hemogramei intrucat am vazut mai multe diferente
nr total leucocite - 4,63 mii/ul 4,5-10
eritrocite - 4.76 mii/ul 4-6
hemoglobina -13.33 g/dl 11-15
hematocrit - 42 % 33-45
vol.med eritrocit - 87,80 fL 81-91
hb med eritrocit - 28,02 pg/cel 26-30
MCHC - 31,91 g/dl 32-36
distr.vol etritrocitar -11.30 % 12-14
nr trombocite - 182 mii/uL 150-400
vol mediu tromb -10.50 fL 6-10
PCT - 0,19 % 0,2-0,5
PDW - 20,25 % 8-18
neutrofile - 45 % 50-70
limfocite -45 % 25-45
monocite - 8 % 2-8
eozinofile - 2 % 0-4
bazofile - 0 % 0-0,5
nr neutrofile - 2,28 mii/uL 2-7,5
nr limfocite - 2,28 mii/ul 1,5-4
nr monocite - 0,43 mii/uL 0,2-0,8
nr eozinofile - 0,09 mii/ul 0,04-0,4
nr bazofile - 0,02 mii/uL 0,02-0,10

Factor reumatoid

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aspectul hemoleucogramei nu pune probleme semnificative !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana_marya (acum 12 ani)

Buna ziua as dori sa ma ajutati cu interpretarea Hemoleucogramei:
MPV-volum trobocitar mediu 12.3/ 6.5-11.8
P-LCR-macrotombocite 43.8/ 13.0-43.0

Mentionez ca doar aceste doua au valorile depasite,imi puteti spune din ce cauza as avea aceste valori.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria (acum 12 ani)

Buna seara,
as dori sa ma ajutati cu interpretarea urmatoarelor analize. mentionez ca nu am mai avut menstruatie de 6 luni, iar de aproape 2 ani a fost foarte neregulat. Ciclu mi-a venit dupa ce am facut tratament cu utrogestan timp de 10 zile cate 2 pe zi.

testeron 89,2
faza foliculara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDREEA (acum 10 ani)

Buna ziua, am si eu mare nevoie sa ma ajutati sa interpretez niste analize la sange care conform laboratorului au iesit crescute sau scazute si as vrea sa stiu ce inseamna.VA MULTUMESC.

HGB;11,4
MCV;81,4
MCH;25,2
MCHC;31,0
MPV;11,3
PCT;0,325
am uitat sa specific ca copilul are are 5 anisori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai catalina (acum 10 ani)

buna seara!!am si eu o intrebare:de curand mama si -a facut analizele si RDW-CV ia iesit 15,3%(valori normale 11,5-14,5%)iar PDW a iesit 17%(valori normale intre 12-16,5%).ce inseamna asta??e motiv de ingrijorare?multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 8 ani)

Buna seara! As dori ajutor pt citirea unor analize! Leucocite: 5,90, limfocite 27,40 , monocite 7,10 , neutrofile 64,80 , bazofile 0,30 , eozinofile 0,40 ,limfocite 1,60 , monocite 0,40 , neutrofile 3,80 , bazofile 0,00 , eozinofile 0,00, eritrocite 4,24 , hemoglobina 12,90 , hematocrit 39,40 , volume eritrocitar mediu 92,90 ,hemoglobin a eritrocitara medie 30,40 , concentratie medie h / eritrocit 32,70, latimea distrib.eritrocitare 14,80 , trombocite 272,00 , volume medium trombocitar 9,70 ,plachetocrit 0,26 , latimea distrib trombocitare 13,90. Sunt in regular valorile de pe analize? E ceva de Ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 8 ani)

Buna seara! As dori ajutor pt citirea unor analize! Leucocite: 5,90, limfocite 27,40 , monocite 7,10 , neutrofile 64,80 , bazofile 0,30 , eozinofile 0,40 ,limfocite 1,60 , monocite 0,40 , neutrofile 3,80 , bazofile 0,00 , eozinofile 0,00, eritrocite 4,24 , hemoglobina 12,90 , hematocrit 39,40 , volume eritrocitar mediu 92,90 ,hemoglobin a eritrocitara medie 30,40 , concentratie medie h / eritrocit 32,70, latimea distrib.eritrocitare 14,80 , trombocite 272,00 , volume medium trombocitar 9,70 ,plachetocrit 0,26 , latimea distrib trombocitare 13,90. Sunt in regular valorile de pe analize? E ceva de Ingrijorare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: