Formatiune nedureroasa pe scalp raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de mihaela1392 cu 12 ani in urma

Buna seara din nou!
revin cu urmatoarea problema, sotul meu prezinta pe scalp la 7-8 cm inaltime de linia parului o formatiune nedureroasa de marimea unui bob de mazare.
mentionez ca in ultimii ani a crescut un pic, e fapt a aparut acum cativa ani si a ajuns la dimensiunea la care v-am spus. ce ar putea fi?
sotul meu refuza un consult neurologic, probabil de frica.
astept un raspuns daca ma puteti ajuta.
va multumesc!
Am mai adrsat intrebarea numai ca atunci m-am exprimat un pic gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

mihaela1392 (acum 12 ani)

este o formatiune ca un cucui, pana cum nu gaseam u termen de comparatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

aceasta formatiune este mobila sau fixa? ce consistenta are?
din informatiile mentionate si in ordinea frecventei, cel mai probabil este vorba despre un lipom. pentru aceasta leziune nu trebuie sa mergeti la medicul neurolog, deoarece nu are nici o legatura cu aceasta specialitate ci mai degraba la medicul dermatolog, pentru un consult amanuntit, diagnosticarea corecta a formatiunii (aici putem formula doar o presupunere), si prezentarea formelor de tratament in functie de diagnostic (cel mai probabil vi se va recomanda excizia acestei formatiuni...o mica interventie chirurgicala cu anestezie locala)

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

mihaela1392 (acum 12 ani)

buna ziua!
aceasta formatiune este mobila si se pare ca s-a marit un pic in ultimul timp.
dermatologie sau chirurgie, ce imi recomandati, va rog?
o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 12 ani)

Si eu am 2 astfel de formatiuni de 1 cm diametru, mobile,de consistenta nu foarte crescuta. Sunt in zona parietala la distanta de 5-6 cm una de alta. Presupun ca sunt lipoame dar care ar putea fi cauza aparitiei lor? au aparut acum cativa ani, insa nu am suferit niciun traumatism in zona aceea inainte sa apara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: