Exprimarea rezultatelor si valori normale ale analizelor medicale

Investigatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Mi-au iesit transaminazele 45 este ceva de speriat in buletin arata ca limita normala multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

jeni stefania (acum 15 ani)

Sunt doua tipuri de transaminaze. Care dintre cele doua a iesit peste limita superioara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mi-au iesit cateva analize modificate vreau sa stiu care este cauza. volum mediu trombocitar 4.57 fl, HD
L colesterol 40.07mg/dl, trigliceride serice 155mg/dl, iar la urocultura sub 1000 germeni/ml.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

imi puteti spune si mie concret care este valoarea minima a calciului?

mi-a iesit la analize 8,2 si vreau sa stiu daca este normal ac***a in vedere faptul ca ma simt foarte slabita

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

azi am aflat ca am TGP=394 iar TGO=169,sunt cam speriata de ce banuiesc ca am,ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua, am 49 de ani siva rog sa-mi spuneti daca in urma rezultatelor am cumva leucemie .
va transmit rezultatele analizelor;
CRP 05;Fibrinogen 483;colesterol 204;leucocite 12,77 ; largimea distributiei trombocitare 18,6 ; neutrofil nesegmentat 10 ; neutrofil neseg. 1,27; neutrofil segmentat 29, limfocite 6,89. Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melinda9135676 (acum 15 ani)

Cassys tranzaminazele tale pot spune ca sunt foarte crescute,dar nu intra in panica e bine totusi ca TGP nu e mai mare ca cealalta,dar iti propun sa consulti imediat un doctor,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am o fetita de 2 ani si a fost dignosticata cu epilepsie. Un doctor mi-a dat sa fac o analiza care se cheama "sculer". Nu stiu daca am scris corect sau daca am inteles corect. Va rog sa ma ajutati nu am gasit nicaieri nimic despre acest lucru.
va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna am varsta de 25 ani 187 65 kg:(( si recent miam facut niste teste si mia iesit glicemia 109.00mg/dl--------probleme???pls raspuns urgent is disperat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

care sunt cauzele valorilor crescute ale hemoglobinei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia279142913 (acum 14 ani)

val minima a ca 8.5 deci nu este nimic grav ,poti introduce in dieta alimente gen yaurt,lapte ,branza si un suplimemt de ca si sa refaci dupa un timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia279142913 (acum 14 ani)

cauzele hem crescute pot fi hemsideroza,hemocromatoza(acumulare de fe in diverse org)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia279142913 (acum 14 ani)

glicemie val norm. 60-120mg/dl deci esti ok n-ai de ce sa-ti faci probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: