De ce boala sufăr

Investigatii
Intrebare postata de Ema124 cu 10 ani in urma

Buna ziua,
Ma numesc Ema, sunt profesoara și am 42 de ani. In ultimii 7 ani am parcurs lungi perioade (de 9-10 luni pe an), in care am urmatarele manifestari: resimt aproape permanent o usoara durere in gat, imi este frig, tot mai frig, sunt foarte, foarte obosita, incep să mă doară toți muschii din corp, ma asez in pat gros imbracata si acoperita, deseori adorm, treptat imi trece durerea, apoi transpir, trebuie sa ma schimb si ma simt mai bine. Acest proces poate sa dureze o ora, doua, rareori o zi. Sunt perioade (saptamani), in care aceste stari se reiau imediat si sunt perioade in care aceste stari se reiau doar a doua zi. Durerea de muschi variaza in intensitate. Uneori nu pot sa raspund la telefon, desi acesta este in pat, langa mine, alteori doar ma misc cu greutate. Sunt afectati toti muschii: maini, picioare, piept, gura, talpi etc. Frigul si durerea nu trece cu paracetamol, cu ibuprofen, cu ketonal etc. Am uitat sa spun: de regula ma dor usor si articulatiile degetelor mici de la maini. Durerea de articulatii trece imediat ce iau unele antibiotice prescrise de medicul de familie (eritromicina, augumentin, cedax, zinat etc). Tipul de antibiotic: uneori are efect, alteori nu. Daca durerea de degete dispare, in zilele urmatoare starea mea se imbunatateste.
Analizele uzuale de sanga sunt in parametrii normali. Am in jur de 70 kg si 1,60 m. Am nascut, am un baiat de 13 ani.
In timp am fost internata la Reumatologie Mures și Infectioase Mures, nu au gasit nici o boala specifica acestor domenii. Am fost internata la Infectioase Cluj, am facut analize la Neurologie Cluj si Urologie Mures si Cluj. S-au constatat uneori infectii urinare pe care le-am tratat. Am facut in mod repetat ecografii la ficat si celelalte organe interne, totul este in ordine.
Va rog frumos sa ma indreptati spre o specializare medicala careia sa ma adresez.
Va doresc succes in activitate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

medic homeopat (acum 10 ani)

Mergeti la un medic homeopat bun, numai homeopatia va poate ajuta. Medicina clasica nu va poate ajuta INDIFERENT de specialitate. Omul este un intreg si nu o magazie de piese.
In plus nu exista nici un medicament chimic vindecator, toate au numai rolul de a suprima simptomele.
De la atatea antibiotice luate fara rost o sa va mearga din ce in ce mai rau.
Insa aveti grija ca multi medici homeopati sunt amatori si incepatori...este o mare diferenta unde ajungeti, similar cu alegerea unui chirurg. Va recomand personal pe :Dr. Ileana Rindasu in Bucuresti... Dr. Jurj in Timisoara, Dr. Dr. Receanu Adrian - Iasi , Dr. Vasile Silvia - Iasi
Dr. Soescu - Constanta, Dr. Zainescu - Brasov.

Si daca nici unul nu va poate sau nu va permiteti consultatiile ajuta scrie-ti mie un email la zane_bu_ne pe yahoo insa eliminati intai liniutele din nume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristina Moisa MDr. Cristina Moisa este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

cititi despre fibromialgie, poate va regasiti in descrierea bolii...e un diagnostic de excludere, daca nu exista argumente pentru o boala reumatismala documentata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

Ema124 (acum 10 ani)

Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: